| Inferno a întrebat:

Poate religia si credinta sa explice ce este materia, energia, universul, planetele, gaurile negre, piticele albe, gigantele rosii, stelele neutronice sau pulsarii, gaurile de vierme, cometele, asteroizii, supernomvele, hipernovele, materia intunecata, energia intunecata, fuziunea nucleara, camurile (magnetic,electric, gravitational), masa. Reproducerea la plante, la animale,mutatia genetica.,etc, etc,etc. Pe scurt toate procesele ce au loc in univers. Deci poate? Raspunsul este NU. Poate stiinta sa explice aceste procese, daca nu pe toate macar cateva? Raspunsul este DA. Deci cine ne ofera adevarul? Cine ne ofera raspunsul? Religia sau stiinta?

7 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Un creștin poate să-ți ofere oricând un argument ce nu poate incontestabil : „Totul e creația lui Dumnezeu, așa se explică absolut tot."

| unbaiatanonim a răspuns (pentru FucktheSystem):

Si bolile care chinuie anual milioane de copii sunt tot creatia lui dumnezeu, nu?

| FucktheSystem a răspuns (pentru unbaiatanonim):

Nu mă întreba pe mine, n-am zis că sunt creștină.
Și cu ocazia asta editez și mesajul: „un argument incontestabil"., „ ce nu poate" nu prea își are locul acolo.

| unbaiatanonim a răspuns (pentru FucktheSystem):

Stiu ca esti atee, intrebarea a fost mai mult adresata crestinilor.

| Filip23 a răspuns:

O pitica alba e mintea ta. ( nu te supara omule, n-am spus materie intunecata!; ce mai e pe la UTM? va da si voua creo bursa ceva? )

| Geass a răspuns:

Astronomia, un ghimpe în talpă pentru credincioşi.Numai dacă ar avea un creştin puţină curiozitate să cerceteze astronomia ar vedea că religia lor este falsă.Cum de în Biblie nu scrie de minunile acestui univers aurore boreale, super nove, gazurile din Univers toate acestea sunt frumuseţile naturii în Creaţie nu se pronunţă de aceste lucruri deloc.

| RAY a răspuns:

Religia nu poate explica nimic