| AvalohAlyn a întrebat:

Ati auzit de Legea Atractiei? Credeti ca este adevarat ce se spune despre ea? A functionat la cineva din voi aplicarea principiilor legii atractiei?

Răspuns Câştigător
| Radu284 a răspuns:

In principiu da, dar nu este suficienta. Trebuie sa-i ceri universului ceea ce vrei, si daca stii cum sa o faci, si este o dorinta rezonabila si posibila, se va indeplini.

7 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Este o fabulatie fara substanta.Un mit modern nefinalizat inca cu o poveste.

| Inferno a răspuns:

LEgea atractiei e numai una si ea spune ca doua corpuri se atrag direct proportional cu produsul maselor si invers proportional cu patratul distantei. Simple.

| oprescudorin11 a răspuns:

Exista o 'lege a atractiei universale', in prima faza aceasta lege referindu-se la probleme stiintifice(atractia sau respingerea intre magneti, intre planete, intre corpori si planete-gravitatia0. Daca extindem termenul la nivel folozofic descoperim ca anumite persoane( prin gandirea, fizicul sau alte calitati ) ne pot atrage. Totusi, raportat la timp, desi legea atractiei continua sa functioneze, poate sfarsi prin negarea sa. Dar nu este decat o confirmare a existentei acestei legi. Doar iubirea adevarata poate evita respingerea, care are o functionalitate(aceasta lege a iubirii) necuantificata, neexplicabila nici macar in stiinta. Oamenii cauta ecuatia sau exprimarea formal matematica a iubirii.

| Zenit313 a răspuns:

Nu exista Legea Atractiei.Este o minciuna, un fel de "religie" care face pe ratati sa creada ca au un destin celebru...

| AvalohAlyn explică (pentru Zenit313):

Si cum iti explici toate dorintele implinite prin aplicarea principiilor legii atractiei si toate marturiile cu experiente fantastice traite de cei ce au aplicat principiile? Daca unul iti spune ca esti beat nu i
bagi in seama dar daca iti spun mai multi, mult mai multi atunci ar fi cazul sa te culci.Adica nu putem ignora multele marturii si experienta. Ceva este, totusi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Functioneaza intotdeauna indiferent de vointa noastra.

| OQdpNet a răspuns:

Legea atractiei (raportat la fiinte umante, subiectul din filmul "The Secret") se incadreaza in domeniul pseudostiintelor momentan. Daca te intereseaza cu adevarat ceva stiintific care sa te duca cat mai aproape de acele "principii" ai putea sa te documentezi in domeniul neurostiintelor. Vei avea o revelatie.