| IMC90 a întrebat:

Ati sacrifica o viata, pentru a salva alte cateva zeci?
Inca o intrebare care nu-mi apartine, si care probabil a mai fost pusa. Dar nu strica sa fie dezbatuta nici acum.

Răspuns Câştigător
| Downfall a răspuns:

Depinde de cine e acea persoană. Dacă e cineva drag mie, nu aş sacrifica-o niciodată pentru alţi zece necunoscuţi. Dacă îmi sunt toţi necunoscuţi, mi se pare mai coretc să salvez zece oameni şi nu doar unul. Dar oricum, aş prefera să nu trebuiască să fiu pusă vreodată într-o situaţie ca această, că totuşi nu ştiu dacă aş putea avea pe conştiinţă oamenii care au trebuit să moară

59 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Da, oameni gen Hilter, Stalin, Pol Pot, daca acesti oameni avea un clont in cap la timp nu mai erau atatea nenorociri.

NOname
| NOname a răspuns:

Ipotetic vorbind, depinde cine este acea persoană și cine sunt ceilalți zeci.

De exemplu, nu aș sacrifica în veci o persoană dragă pentru alte zeci (sau sute, mii, nici nu contează), care sunt doar niște străini pentru mine, mai ales dacă sunt doar o adunătură de criminali sau poate pedofili, fără care lumea oricum ar fi mai bună. Nu văd de ce aș face-o. Deci într-un final și scopul joacă un rol important. Iar dacă singurul scop este salvarea unor vieți, atunci rămân în picioare celelalte două repere - decid în funcție de cine sunt ei (de exemplu: un om bătrân, care suferă de o boală incurabilă și se află pe patul de moarte, trecând prin chinuri zilnice care îi amărăsc existența vs. câteva zeci de copii nevinovați care abia își încep viața și au tot viitorul înainte. este evident cui aș da prioritate și pe cine aș alege să salvez).

În orice caz, nu mi se pare normal ca cineva să fie nevoit să moară, ca altcineva să trăiască. Fiecare cu viața lui. Cine sunt eu ca să mă joc cu viețile oamenilor?

Mai degrabă aș încerca să găsesc o altă soluție, ca să nu fie nevoie de astfel de sacrificii.

| harciog a răspuns:

E greu sa vorbesc din fata calculatorului fara a intilni macar o data aceasta situatie.

| iKronstadt a răspuns (pentru harciog):

Perfect adevărat! Bravo, măi Harule!

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Categoric Nu...

| Dumnezău a răspuns:

Depinde de posibilul aport pozitiv al victimei si al salvatilor, ce poate fi adus de fiecare parte.As face si invers, sa omor multi oameni pentru unul, dar si aici, depinde de ce pune la bataie fiecare categorie.Nu te poti lasa pacalit de paritatea 1-10 si nici de dictonul cretin "doar Dumnezeu are drept de viata si moarte asupra cuiva". Adica,ce,o chestie neintrupata,spirituala are dreptul sa tina in talerul sau viata unora,iar eu nu? Ai gresit intrunirea, amicce!

Viata n-are o asa mare importanta, nici a mea, nici a altora si nici a ta, pentru ca nu prea mai rulezi verde, deci ti-ai pierdut menirea.Totul se rezuma la ce face individul cu viata ce o are, iar, in legatura cu asta, un sacrificiu cu paritate 1-10 sau 10-1 sau oricare alta, cel putin pentru mine, se merita, daca viata(vietile) salvata(salvate) este(sunt) cu folos.

| IMC90 explică:

Da, dar daca ai putea salva cateva zeci de vieti? Stii ca i-ai avea pe toti pe constiinta, nu?

| IMC90 explică:

Nu vreau

| sabin89 a răspuns:

Da, as sacrifica o viata (dar nu pe a mea, pe a altuia) pentru a salva alte cateva zeci.

| IMC90 explică (pentru sabin89):

Dar daca ar fi vorba despre o persoana draga tie?

| sabin89 a răspuns (pentru IMC90):

Pai nu, nu pe aia draga mie. Caut si eu pe unu mai nazdravan.

| Wehrmacht a răspuns:

Depinde de cat de apropiate iti sunt acele persoane (cei 10 si cel care trebuie sacrificat)

| 4b a răspuns:

A murit un om pentru a salva o intreaga omenire; un gest de iubire pe care nu stiu cati l-ar copia... daca stai sa te gandesti, e cam ciudat sa-ti dai viata, pentru a salva niste straini, dar d'aia nu trebuie sa-ti iubesti asa de mult viatawinking trebuie sa fi dispus sa faci sacrificii

| alexandra1993 a răspuns (pentru 4b):

Exact, dar din pacate unii sunt prea egoisti si egocentrici, le pasa numai de ei si de cei apropiati lor...la altii nu se gandesc. Si ce daca acei oameni pe care incerci sa-i salvezi sacrificandu-te sunt straini? tot oameni sunt la fel ca noi, deci prin simplul fapt ca suntem oameni cu totii, suntem inruditi intre noi prin specie-specia umana.

| 4b a răspuns (pentru alexandra1993):

Cica daca iubesti, esth in stare sa-ti dai viata pentru persoana iubita, dar e mult mai apreciata fapta daca renunti la viata pentru o persoana pe care n-o iubestiwinking

| floresdemayo a răspuns (pentru alexandra1993):

Stii ceva? Sa ai parte de ce-ti doresti!

| alexandra1993 a răspuns (pentru floresdemayo):

Inteleg ca esti suparata din cauza pierderii mamei tale si imi pare rau, nu i-as dori niciodata nimanui asa ceva...si mama ta a trait 8 luni acasa fara dureri, nu? asa se intelege din ce zici tu, nu a suferit deloc nu? Atunci e bine, ar fi bine ca toti bolnavii de cancer sa traiasca mai mult decat spun medicii si fara sa se chinuie.

| morningstar a răspuns:

Daca ar trebui sa sacrific o viata pentru persoane care merita cu adevarat, viata sacrificata ar fi a mea, dar asta doar pentru cei din familie sau care merita viata mea. daca as fi pusa in situatia in care ar trebui sa sacrific viata altuia pentru binele celorlalti, nu cred ca as fi in stare sa aleg de ce parte as fi.

| Musique a răspuns:

Depinde.Deși,nu aș face-o, pentru că și acel 1 are dreptul la viață.

| betsy a răspuns:

E o situatie ipotetica. Foarte greu sa raspund sincer fara sa fi trecut prin asa ceva. As putea foarte bine sa imi dau cu parerea, dar stii deja care ar fi ea.

| beki13 a răspuns:

Da

| ZambetulNebuniei a răspuns:

Cati salvatori printre noi.
Nu am citi toate raspunsurile, dar cineva a spus ca majoritaea nu ar face asta, indiferent de curajul lor din lumea virtuala (Adica saritul asta, cu "da mi-as da viata".

O viata e o viata, indiferent cate ai salva tot o viata s-ar duce si tot aia avea-o pe constiinta.

Asta e dilema aici, oricum o iei tot se duce cineva.
O alta vorba spune: Nevoile multora sunt peste cele ale putinora. (nu stiu daca era chiar asa).

Pe scurt: nu cred ca as da o viata pentur viat amultora sua poate as da, dar depinde de situatie si de cine trebuie sacrificat.

Asta e o chestie de moment si imprejurari. Degeaba sunt un erou in devenire daca trebuie sa sacrific viata cuiva drag, pentru ca nu cred ca o sa o fac.

Depinde de multi factori daca o faci sau nu.

| Wøodenpints a răspuns:

Aş sacrifica alte zeci de vieţi ca s-o salvez pe-a mea.
Depunde, dacă ălea câteva zeci de vieţi îmi sunt cunoscuţi sau nu. Nu m-aş obosi să salvez câteva zeci de străini...şi nu pentru o ăla singur care o să moară, dar nu am de ce s-o fac.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de imprejurari!

| GeorGEBlaCKRidER a răspuns:

Poi gandeshte-te si tu. Daca atacurile de la 11 septembrie nu erau puse la cale chiar de Guvernul SUA si ar fi incercat sa doboare avioanele nu mai bine omoreau sa zicem 6-700 Oameni dar macar scapau cei 2973 din turnuri?

| Hevnoraak a răspuns:

Nu numai una, aş sacrifica zeci, sute numar indiferent, atâta timp cât scopul contează orice mijloace sunt permise.

| iKronstadt a răspuns:

Bineînțeles. Prefer să mă blesteme doar un singur neam, nu tot neamul omenescwinking

| MauiNight a răspuns:

Daca totul s-ar schimba in bine dupa sacrificarea unei persoane, as face-o.
Macar moartea acelei persoane sa nu fie in zadar.

Răspuns utilizator avertizat
| alexandra1993 a răspuns:

Da, as sacrifica si propria mea viata daca as sti sigur ca cei pe care ii salvez vor supravietui.

| ingerasdulke15 a răspuns (pentru alexandra1993):

Da multi spun ca siar sacrifica propria viata dar putin au curajul asta poate nici eu nu am curajul asta

| alexandra1993 a răspuns (pentru ingerasdulke15):

Nu vorbi fara sa cunosti!

| alexandra1993 a răspuns:

Din cate observ, tu te hranesti cu sperante si iluzii! Daca medicul ti-ar spune clar in fata ca nu isi va mai reveni niciodata persoana respectiva si ca este tinuta in viata doar de aparate, ce ai face? Ai sta sa te rogi pentru persoana aia care oricum nu mai are sanse, care teoretic e moarta deja, in timp ce alti oameni se zbat intre viata si moarte in asteptarea unui donator de organe?

| alexandra1993 a răspuns:

Traim in secolul XXI, secolul tehnologiei...nu cred ca medicii ar zice ca cineva nu mai are sanse de supravietuire doar asa ca sa se afle in treaba, poate mai sunt unii care dau diagnostice gresite dar asta se intampla rar si nu in cazuri din astea de moarte clinica...iar daca as fi eu in moarte clinica, as prefera sa ma deconecteze de la aparate si sa imi preleveze toate organele.Chiar am zis familiei mele, ca daca ma voi afla vreodata intr-o astfel de situatie, sa isi dea acordul pentru prelevare de organe. Sa nu trecem la partea teologica deoarece ar fi multe de spus.

| alexandra1993 a răspuns:

1.Ce prognosticuri am dat eu? 2.Se pare ca ai pierdut firul conversatiei, asa ca, eu renunt. Succes la medicina!

| alexandra1993 a răspuns:

P.S. Sa nu uiti niciodata ca nu esti singura care a suferit pierderi importante!

| alexandra1993 a răspuns:

Bineinteles ca nu sunt suparata, nu as avea de ce. Multumesc!

| violetajustme a răspuns:

Altu se chinuie sa traiasca cu zilele si tu te gandesti sa iti dai viata? si nu vei fi pus vreodata in ipostaza asta. daca persoana e bolnava nici daca ti-ai da viata nu ai putea sa o salvezi... poti doar sa vezi cum se stinge usor, si cum sufletu ti se ineaca cu amar iar mintea e plina de intrebari stupide si de reprosuri