| tsevaoth a întrebat:

Ati sprijini o forma de guvernare teocratica globala daca aceasta ar fi evidenta?

6 răspunsuri:
| wales a răspuns:

O singură formă teocratică globală, nu voi sprijini niciodată! Există un astfel de proiect făcut de oameni care nu au nimic în comun cu Dumnezeu. Sunt religii și religii inventate de către om, care va fi învățătura centrală? Fiecare religie va dori să vină cu învățătura ei. Apostolul Pavel chiar a tras un mare semnal de alarmă în această privință:

" Mă mir că treceţi aşa de repede de la Cel ce v-a chemat prin harul lui Hristos la o altă Evanghelie. Nu doar că este o altă Evanghelie; dar sunt unii oameni care vă tulbură şi voiesc să răstoarne Evanghelia lui Hristos. Dar, chiar dacă noi înşine sau un înger din cer ar veni să vă propovăduiască o Evanghelie deosebită de aceea pe care v-am propovăduit-o noi, să fie anatema! " Galateni 1:6-8.

" După cum te-am rugat, la plecarea mea în Macedonia, să rămâi în Efes, ca să porunceşti unora să nu înveţe pe alţii altă învăţătură şi să nu se ţină de basme şi de înşirări de neamuri fără sfârşit, care dau naştere mai mult la certuri de vorbe decât fac să înainteze lucrul lui Dumnezeu prin credinţă, aşa fac şi acum. Ţinta poruncii este dragostea, care vine dintr-o inimă curată, dintr-un cuget bun şi dintr-o credinţă neprefăcută. Unii, fiindcă s-au depărtat de aceste lucruri, au rătăcit şi s-au apucat de flecării. Ei vor să fie învăţători ai Legii, şi nu ştiu nici măcar ce spun, nici ce urmăresc." 1 Timotei 1:3-7.

| Ecea a răspuns:

Nu

| Narcis2007 a răspuns:

Ar fi imposibil...

| Birjaru a răspuns:

Nu, ba mai mult, as fi leaderul gruparii de rezistenta, cu ak 47 in mana, fugarit de securitatea popeasca prin.canale si boscheti. folosind tehnici de guerrila.wow ce viata as avea.

| tsevaoth explică:

Wales, vad ca tu stii multe in domeniu dar hai sa simplific, ma refeream la acea teocratie care vine de la cel care a creat toate lucrurile, dupa cum se spune si in rugaciune "vie imparatia Ta faca-se voia Ta precum in cer asa si pe pamant'.Nu vorbesc de vreo religie inventata de oameni care au imbracat pe Dumnezeu in misticismul religios si au denaturat prin faptele lor dreptatea si indurarea perfecta care vin de la El.Iar daca am spus teocratie evidenta ma refeream la acea teocratie care va arata si arata si acum la ce trebuie sa lucreze oamenii pentru a trai in armonie ca in cele din urma sa cucereasca si imensul univers pe care la creat pentru om.Ma tem ca daca acea teocratie va fi evidenta sigur nu va mai fi loc pentru nici un critic si pentru nici un opozant. Daniel 2:44. Va mai astept!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este evidenta,va fi si o vei accepta si tu si mai ales toti ateii de pe acilisea, mai mult; si aproape toti crestinii, si vom accepta probabil si semnul conducatorului pe mana sau pe frunte.acea guvernare va satisface toate spiritele si caracterele, fiindca se lucreaza meticulos si de cand oamenii sant inca copii.iar antihrist este o persoana foarte inteligenta si perfida.deci intrebarea e bine pusa,dar raspunsul deja il stii si tu cum il stiu foarte multi,dar care baga capul in nisip precum strutul,nu fiindca se cred smecheri,ci fiindca asociaza cuvantul, teocratica, cu religioasa sau crestina.fiti pe pace.multi vor cadea si din crestinism, dar si toti ceilalti.cand o fi sa fie.birjare? atunci vei face plecaciuni, celor ce te vor conduce, si le vei inchina osanale.vei fi si motivat.cu popii nu vei avea tu treaba, nu fi fraier, ca daca ei aveau ceva cu tine erau aici sa se apere.dar are cinei apara.