| anonim_4396 a întrebat:

Care e diferenta dintre forma de guvernare si regim politic? Dati-mi exemple din fiecare si explicati-mi,

Răspuns Câştigător
| pufulescu a răspuns:

Din cate stiu si pe scurt : regimul politic este democratie sau dictatura iar forma de guvernare este republica sau monarhie.
Tine minte ca nu trebuie confundata democratia cu republica! De exemplu Coreea de Nord este in acelasi timp o republica si o dictatura, deci nu o democratie!
Republica e Romania, monarhie este Regatul Unit sau Arabia Saudita.