| luminita_8938 a întrebat:

Ati vazut ca NASA a descoperit o gaura neagra in vecinatatea pamantului. Va vine sa credeti ca exista un astfel de obiect care ne poate absorbi in orice moment?

21 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Dupa cum s-a mai zis, nu ne poate absorbi in orice moment. E o afirmatie falsa ce ai zis tu. Ea este departe totusi de noi iar daca vom fi afectati de ea va fi peste multi ani cand generatiile acestea existente in prezent nici nu o sa mai fie.

regis
| regis a răspuns:

Ne poate absorbi in orice moment? Nu stiu daca e chiar asa.
Nu ma pricep deloc la chestiile astea, dar incerc sa aplic logica mea, poate gresita. Aceasta gaura neagra este in vecinatatea Pamantului, adica la doar 50 de milioane de ani lumina. Adica in conditiile in care Pamantul s-ar indrepta spre aceasta cu viteza maxima pe care o cunoastem - viteza luminii - ne-ar trebui vreo 50 de milioane de ani sa ajungem acolo...
In plus mai apare si problema relativitatii timpului. Faptul ca noi pamantenii am reusit sa o vedem astazi, desi este la 50 de milioane de ani lumina, inseamna ca ea exista acolo de cel putin 50 de milioane de ani, adica pe vremea disparitiei dinozaurilor, cu mult timp inainte sa apara maimutele nascatoare de oameni...
Asadar fii linistita, gaura exista acolo si cand te-ai nascut si va fi acolo si cand se vor naste ultimii descendenti ai familiei tale. Asta daca nu cumva a si disparut intre timp, cum frumos spunea Eminescu: "poate de mult s-a stins in drum, in departari albastre/ iar raza ei abia acum luci privirii noastre. Icoana stelei ce-a murit (stranie asemanare!) incet pe cer se suie/ era pe cand nu s-a zarit, azi o vedem si nu e".

Deci stati linistiti, singurele gauri negre care trebuie sa ne sperie trebuie sa fie cele din economie, in care dispar zi de zi banii nostri.

regis
| regis a răspuns:

@Tweety - sa fim si mai exacti. Diametrul Pamantului la poli este de aproximativ 12713, 5 km. Distanta in kilometri de la Pamant pana la gaura neagra este de aproximativ:
480. 000. 000. 000. 000. 000. 000 km (scuze, nu stiu cum se citeste big grin)
Acum calculeaza de cate ori se cuprind cei 12713, 5 km in carnatoiul asta big grin.
Am incercat sa reduc cifrele la unele mai "palpabile", dar nici asa nu prea imi iese... Astfel, daca Pamantul ar fi cat o minge de ping-pong, distanta pana la gaura neagra ar fi de 1500 miliarde de km happy, iar daca ar fi Pamantul cat un graunte de polen, tot ar ramane peste 755 de milioane de kilometri.
Sau un alt calcul - daca am zbura spre acea gaura neagra cu cel mai rapid avion proiectat pana acum (inca neconstruit), ne-ar trebui vreo 8. 953. 353. 030. 710 de ani sa ajungem acolo...
Mai vreti si alte comparatii big grin?

| YourDailyApple a răspuns:

Gaura neagra nu mai este. Au ciordit-o extraterestrii expulzati de catre martianul Sarkozy.

| Pomar a răspuns:

Vecinatatea pamantului? Daca gaura asta s-ar extinde cu viteza lumini ar mai trece 50 de mil de ani pana ar ajunge la pamant! Adica de 25 de ori mai mult timp de cat a trecut de cand a aparut omul pe pamant! Si nu se extinde cu nici pe departe cu viteza lumini...

| Zenithf a răspuns:

In apropiere? Este la 50 milioane de ani lumina, stii ce inseamna asta?
Daca la 1 an lumina un corp ceresc ar fi atras cu acceleratia g de gaura neagra, la 50 milioane de ani lumina aceasta acceleratie ar fi g /(2500*10^12). Plus ca mai sunt si alte forte care duc la formarea unui echilibru. Cam greu a ajunge Pamantul sa se urneasca in directia gaurii negre.

Abh
| Abh a răspuns:

Ce importanta mai are? La cum merg lucrurile in tara asta, gaura neagra va fi o adevarata binecuvantare pentru multi amarati muritori de foame.

| laurentiu a răspuns:

Da de fapt NASA a descopert o gaura neagra in capul oricui crede asemenea prostie, la fel ca OZN-urie(wow fugiti salvativa laughing ) care a fost vazut deasupra Americii si au intrebat armata gen:

nasa - am vazut pe data de X ora X un obiect neidentificat care zbura deasupra tarii si avea si multe luminite.
armata- pe data de X ora X?
nasa - da
armata - stati sa verificam
armata - mdea era decat un avion de cercetare al armatei, deci nu mai fugim laughing

imi dau seama ce succes au fiindca toata lumea crede, fiindca daca nu ar mai crede atunci nu ar mai fi nasa no talking

| muzicalBoX a răspuns:

E la cativa ani lumina de Pamant nu prea cred ca ne-ar putea afecta gaura neagra mai repede near afecta exploziile solare cred.

| JustAsking a răspuns:

Gaura neagra e la 50 milioane de ani lumina distanta cea ce inseamna ca ei vad in trecut cu 50milioane deci daca nu ne-a absorbit in atata timp poate sa astepte inca mult timp fara sa ne deranjam...deja am auzit-o pe asta cu gaura nearga la toti inculti si nu ma asteptam sa o aud si aici

| AWonderfulDay a răspuns:

Scuze ca`ti zic insa nu ai auzit de Dumnezeu? Dumnezeu este cel ce din greselile noastre in lasa pe cel rau sa ne speriem sa ne fie frica de el si pana la urma sa-l urmam ceea ce este un lucru absolut prostesc. Si da am vazut ca Nasa a descoperit o gaura neagra in vecinatatea pamantului (eu chiar am vazut multe documentare despre gauri negre si chesti din astea si mi se par uimitoare dar pana la un lucru cand spun ca vom murii din cauza gaurii negre) Adica imi plac aceste documentare dar inchid televizorul cand aud ca ne v-a inghiti o gaura neagra :1.visez urat la noaptelaughing
2.este un lucru prostesc sa crezi acest lucru
Sper ca te-am ajutat si scuze ca poate am parut cam nu stiu fitoasabig grin

| Ollykaa a răspuns:

Gaura Neagra a existat in tot acest timp ea are deja in jur de 30-40 de ani deja a absorbit o planeta nu pot sa iti spun mai mult de atat insa.ne rugam la D-zeu sa nu fim si noi "aspirati" sau mai bine curatati din Univers...

| Jalnic a răspuns:

Porcarii... Asa se spunea si ca inainte de 2000 vom muri si uite ca nu am murit...

| fif2002 a răspuns:

E la 50000000 ani lumina de noi, Daca o ia pamantu in directia ei cu viteza luminii si tot mai avem 50000000 de ani de trait deci nu ne poate absorbi in orice momentwinking

| Tweetymrrr a răspuns:

Nu. Este o prostie. Cred ca sunt o mie de gauri negre. In plus trebuie sa fim foarte aproape de ea ca sa atraga Terra.Noi suntem la o distanta. f mare. una ...la ca distanta de la un pol la altul de vreo o suta de ori, daca nu de o mie.winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da cum.si mielul isi da seama ca este un lup in padure care il poate manca oricand. dar lupul stie si el, ca de atatia semeni ai lui, prinde a musca si oaia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

gaura neagra un obiect? atunci asculta la mine, este vb despre un rrom care din greseala a gresito
- Ce sa fac fa? tu neagra, fi'ta neagra gaura neagra, cine dreacu sa va mai inteleaga?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vaaaiii. daca va cadea drobul de sareee.iti dai seama?

| UnicornsAreLove a răspuns:

Mda nu e prea adevarata faza.Nea absorbit Triunghiul Bermudelor si nu stiu eu? Chestia e ca din aceste lucruri se pot face filme iar apoi sa se vanda numai pentru bani! La fel ca filmul 2012 nu credeti? Luminita spaima sa zboare din tine nu ne absoarbe!

| limen a răspuns:

NASA a spus ca daca va fi sa ne absoarba ascest lucru se va inampla in viitorul departatat doar sa nu absoarba luna prima sa traim in intuneric noaptealaughing

| limen a răspuns:

Imi cer scue pentru faza cu luna. Daca luna ar fi inghitita nu ar fi intuneric noaptea deoarece luna este iluminata de soare.DEci ar fi o lumina aproape la fel ca ziua.