| cornelmarius a întrebat:

Intr-o gaura neagra exista timp?

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Eu personal nu cred in timp,cred ca ne nastem,traim, murim si atat, gaura neagra nu opreste nici un proces biologic desi nu vom trai vesnic daca vom vi in gaura negra ceea ce imposibil sa fi in ea sau langa ea, asta e fizica teoretica, axzeazate mai mult pe aia cu dovezi aia experimentala, vezi odisea spatiala

| relian a răspuns:

Oriunde in universul asta cunoscut exista timp. Timpul de fapt este rodarea a ceea ce vedem si ce nu vedem, este trecerea oricarei tip de materie sau energie prin anumite faze. Faptul ca o stea apare si trece prin diverse etape apoi moare asta se numeste TIMP.Bine ca unia numesc timp altceva, e treaba lor, cu aia se ocupa cu povesti, teorii ce niciodata nu le vor putea demonstra sau arata.Asa cum este cazul si lui Einstein care spune ca timpul este de fapt ceva concret nu doar o notiune.Eu cred ca de fapt timpul este doar o notiune ce arata fazele prin care trece materia, energia etc.Ca urmare si in acea gaura daca exista asa ceva, exista si timp, pentru ca acolo se intimpla ceva, intra materie, iese energie si etc.Toate astea se petrec intr-un anumit interval numit timp.

| sublime89 a răspuns:

Teoretic n-ar trebui sa existe timp intr-o gaura neagra. Timpul trece mai incet atunci cand gravitatia e mai mare, deci ar trebui sa se opreasca de tot intr-un mediu cu gravitatie infinita, cum este o gaura neagra.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca planeta ar fi absorbita intr-o gaura neagra noi(oamenii, animalele si plantele si de asemenea TOATA MATERIA planetei noastre) ar urma decursul normal al vietii-adica dupa viata urmeaza ireversibil MOARTEA!)
Nu conteaza daca exista sau nu notiunea de ''timp''-noi SUNTEM TRECATORI!(sta in natura noastra)

Nu cred ca exsta timp intr-o gaura neagra thinking

| soloangel01 a răspuns:

Ce conteaza daca exista timp? Forta gravitationala din ea e atat de mare incat nici lumina nu poate iesi din ea.Cica aclolo se contracta materia pana nu ramane nimic, un nimic greu, foarte greu. Poate nici nu se stie daca exista sau nu timp...pot fi doar teorii.

| Perseverance a răspuns:

O gaura neagra de fapt este o stea.Deci intr-o stea exista timp?