| Catharsis a întrebat:

Atunci când citiţi o întrebare sau un răspuns pe TPU, vă gândiţi şi la persoana din spate sau luaţi totul ca pe nişte idei care merită să fie dezbătute sau nu? Cum îi percepeţi pe ceilalţi utilizatori? Vă sunt suficiente răspunsurile lor de la întrebările voastre ca să vă formaţi o idee sau vă uitaţi să vedeţi ce au spus şi altora? E adevărat, în cazul unora e destul de evident ce fel de persoane sunt fără a face prea multe cercetări. Puneţi etichete („un tip pragmatic", „cineva inteligent, dar cam încăpăţânat", „are răspunsuri ghiduşe", „imbecil", „vorbeşte că să se afle în treabă", „prea metaligvistic", „e mereu la obiect" etc.)? Contează prea mult vârsta utilizatorului?

Câte persoane de pe TPU luaţi în serios în momentul de faţă?

Ştiu... sunt cam multe întrebări deodată, dar toate se cam leagă una de alta. Răspundeţi la care şi cum vreţi.

28 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Dupa viata asta pe care o ducem ii judec pe altii exact dupa cum sint eu, adeca trecem prin diferite stari si caut sa nu acord gradul de imbecil sau inteligent daca starea respectivului nu corespunde cu a mea.Zic si eu ca fiecare ca isi traieste si omul viata...

| harciog a răspuns:

De unde ti-ai tras numele asta? Mi-e complet necunoscut cuvintul.Tot pe TPU l-ai intilnit prima data sau ai dat de el in alta parte cu mult inainte?

| Catharsis explică (pentru harciog):

Mi se pare că ai mai făcut cândva referire la numele meu... Nu l-am mai întâlnit în niciun fel de context (nume, răspuns, întrebare) pe TPU. Am dat de el pentru prima oară (înainte de a-mi face cont) când citeam studii despre viaţa şi opera lui Al. Macedonski.

| harciog a răspuns (pentru Catharsis):

Ok,multumesc.

| Bacemi a răspuns:

Majoritatea intrebarilor le citesc in graba si spun: nu scrie corect, nu ii raspund. Sau : ce specimen.
Cand citesc o intrebare de obicei ma gandesc si la persoana cealalta. Caut sa ma identific cu ea, cu situatia, incat sa dau un raspuns din propria mea experienta. Daca nu e cazul, nu mai raspund.
De obicei citesc parerile celorlalti inainte de a raspunde. Daca vad ca deja s-a dat un raspuns asemanator cu al meu sau unul chiar mai bun decat as fi putut oferi eu vreodata, nu mai raspund.
De obicei reusesc din textul intrebarii sa inteleg cu ce fel de om am de-a face. Da, pun etichete. E genul insensibil, critic, sensibil, ganditor, indoctrinat, etc.
Din cate am observat eu aici pe site cele mai inteligente persoane nu se iau nici ele in serios. Totusi, le port respect pentru inteligenta lor si caut sa vad daca as putea integra in filozofia mea de viata modul in care ei gandesc si actioneaza.
In momentul pe fata pe TPU este un nucleu de cam 1000 de utilizatori valorosi care contribuie cu adevarat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bacemi):

Numeste 500 din cei 1000 de "utilizatori valorosi", plizz! rolling on the floor
Da' sa nu vad ca-ti cobori bara de valori sub buric, ca ma supar! rolling on the floor

| Bacemi a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu ti-ai raspunde? Consider ca nu meriti timpul necesar pentru a-i scrie pe toti.
E bine stiut faptul ca fiecare are o cultura proprie influentata de experientele de viata. Drept urmare, ceea ce consider eu valoros poate fi in proportie mai mica sau mai mare nonvaluare pentru tine.
In alta ordine de idei insa, prefer sa le citesc lor raspunsurile si intrebarile, decat tie.
Nu de alta dar unii intra pe TPU ca sa se amuze, altii ca sa ajute pe altii si sa se ajute si pe ei in acelasi timp.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bacemi):

Eu as raspunde, dar gasesc maxim 100... de aia si ma amuz, ca pe restul ii gasesc amuzanti, nu valorosi (o fi si "amuzant" o valoare intrinseca a caracterului cuiva, da' m-as mira, mai ales conform standardelor ciufu(li)te ale TPU). Si nu, nu mi-e lene sa raspund, daca vrei iti fac lista cu userii activi valorosi, e asa de usor si de rapid de facut laughing Ce ma mira e ca te-a apucat pe tine brusc cheful sa re-activezi pe TPU, probabil ca treci printr-o perioada de schimbari hormonale, ceva... rolling on the floor
Vrei lista mea? (99+/-1, ala din urma fiind eu)

| Bacemi a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce te mira ca am revenit?
Sa inteleg ca esti un utilizator mai vechi cu cont nou sau eventual mai multe?
In ultima perioada chiar am fost atent la utilizatorii care au raspuns destul de obiectiv si de bun simt si am si o lista facuta cu 500 de oameni. Eram curios care mai e valoarea site-ului in prezent. Cu fiecare zi am vazut ca mai apareau cate 2-3 utilizatori interesanti. Asa ca tind sa cred ca sunt 1000 de utilizatori care chiar au ce cauta pe aici.

| Leocerba a răspuns:

Cand dau sa citesc o intrebare sau un raspuns, intai mi se deschide reclama cu parfumuri, apoi imi sare-n ochi reclama la tigai, dupa aia www bringmeback.ro, apoi scrisu` rosu "Descopera cel mai bun tort pentru Revelion-Dobos". Inspir, expir si va raspund voua, luandu-va in serios si sperand ca n-am consumat curentul degeaba. Recitesc, corectez (din respect), sterg cele 2 mutrite (asta >:D< si asta :x ) pe care le-am pus, apoi trimit.Na.Dupa aia am remuscari si-mi vine sa ma raportez pentru continut neinteligibil. Bine ca nu pot. Dar de pus etichete si de suspectat utilizatorii? Niciodata. Ii iau pe toti fix asa cum ei doresc sa para si ii citesc fix asa cum ei sunt. Simplu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Leocerba):

"Ii iau pe toti fix asa cum ei doresc sa para si ii citesc fix asa cum ei sunt" laughing
Si mai vroiai sa te voteze lumea Userul Anului laughing
Da' de raspuns, tot ce vor ei sa auda, ca sa fie asa cum doresc ei sa para, le raspunzi?

| Leocerba a răspuns (pentru anonim_4396):

De raspuns raspund cum pot, nu cum vor ei, ca am si eu limitele mele big grin
(Userul Anului, nu. A fost brutal sa particip la o competitie impotriva vointei mele, in care sa nu pot face nimic decat sa șed. Normal ar fi fost sa ma intrebe inainte "Mananci calule ovaz?" pentru ca eu ...nu mananci calule ovaz...in fine, bine c-a trecut repede).

| Skylar a răspuns:

Cred ca trebuie sa fii idiot sa te crezi consilier pe un site ca TPU

| MagicSmile7 a răspuns:

Delimitez ideea de caracterul personalitatii, ceea ce-mi permite sa fiu mai obiectiva. Sunt useri a caror conceptii morale... nu le accept, dar le apreciez inteligenta si uneori pur si simplu intru aici pentru a le afla parerea. De obicei arunc o privire peste raspunsurile unor utilizatori care sunt activi sau mi-au captat atentia printr-un raspuns, pentru am-mi crea o anumita opinie despre respectivii.Imi permit sa pun anumite etichete, dar mai putin strict-conditionate.
Varsta utilizatorului conteaza mai mult atunci cand trebuie sa dau raspunsuri, uneori o intuiesc din contextul intrebarii sau formulare.
In rest, nu cred ca are vreo importanta.

| MasterOfDisaster a răspuns:

Cand citesc o intrebare, da ma gandesc si la persoana care are nevoie de ajutor. Nu dau raspunsuri doar ca sa acumulez puncte, sau pentru fundita (ma enerveaza persoanele care dau un raspuns prostesc si cersesc funda).
In unele cazuri, e destul un raspuns ca sa imi dau seama de felul de a fi al unui utilizator. Cateodata mai verific si alte raspunsuri sau intrebari ale utilizatorului respectiv.
Da, pun etichete. Si utilizatorii etichetati sunt foarte usor de retinut.
Cred ca conteaza foarte mult si varsta utilizatorilor. Bine, si eu am doar 16 ani, dar totusi mi se pare anormal ca un copil de 8-9 ani sa dea sfaturi despre dragoste. Este ciudat, si probabil copilul respectiv mai bine ar tace.
Sunt cateva persoane de pe TPU care dau raspunsuri foarte bune, folositoare si inteligente. Incerc sa invat de la ele.
Eu cam taxez raspunsurile care mi se par prostesti, sau intrebarile..idioate.
De ex. am citit zilele trecute ca o fata tinerica pe care iubitul a batut-o in trecut (dar el a jurat ca o iubeste si ca nu o va mai lovi) a picat intr-un rau si a zbierat, iubitul ei a scos-o de acolo, dar oamenii de pe strada au mers la parinti si au spus ca el a batut-o iar. Parintii ii interziceau sa il mai vada. Ea a intrebat cum poate sa ii convinga.

Si majoritatea i-au dat sfaturi cum sa ii minta pe parinti, ca daca se iubesc trebuie ei sa fie impreuna, si alte tampenii de genul asta. Normal, eu am reactionat. Cum puii mei sa spui asa ceva? Ea ar fi trebuit sa ii dea papucii tipului in secunda doi dupa ce a lovit-o, trebuia sa stie ca daca cineva e violent, cu toate promisiunile probabil ar fi batut-o in continuare.

Si cand se gasesc fete de 12 ani care intreaba de metode de marire a sanilor eu la spun sa stea pe fundul lor, ca cu timpul se va rezolva si ''problema'' asta a lor.
Sunt destul de ironica in situatiile astea.dar ma enerveaza prea tare prostia asta.

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

@ryno27
Da' ce suntem noi bre, Sfanta Treime?

| MaTrIx8378 a răspuns:

Citesc intrebarea, daca stiu sa raspund la ea sau daca stiu ca o pot ajuta pe aceea persoana cu cel mai bun raspuns o ajut, daca vad ca n-am raspuns la intrebare, trec la alta, ori ajut o persoana ori pun un raspuns la vrajeala pentru a face mai multe raspunsuri? deci luam in calcul prima fraza, citesc raspunsuriile si celorlatii, daca unele raspunsuri mi se par inteligente dau cate un vot, sau apreciez acel raspuns, nu conteaza varsta utilizatorului daca acel raspuns a fost bun pentru aceea persoana, si nu cred ca are treaba varsta cu intrebarea, pentru ca nu sta persoana aceea sa vada in ce an nascut e ala sau aia, cum iau in serios eu? am explicat mai sus in amanunte cu tot, ceau ceau.

| RAY a răspuns:

Ma intereseaza doar intrebarea nu ma intereseaza persoana care a pus-o

| neutrino a răspuns:

Iau in serios toate persoanele care au o intrebare care sa merite un raspuns si nu ma uit la alte raspunsuri. Incerc mereu ca raspunsul meu sa fie la nivelul intrebarii puse.

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Incerc sa intuiesc o parte a persoanei din spatele intrebarii, si sa nu ignor pe nimeni, datorita unei exprimari gresite, ori a unor intrebari care ar parea lipsite de sens.Incerc sa percep ce doreste de fapt.

| dragos9234 a răspuns:

1.Da,ma gandesc si la persoana care a dat raspunsul.
2.Ma uit la toate raspunsurile.
3.Da
4.Nu mereu conteaza varsta.
5.Destule.

| Delicacy a răspuns:

Având în vedere că nu cunosc mai pe nimeni de pe aici, sunt atentă doar la ideea întrebării şi nu am în vedere persoana care întreabă.Nu mă interesează vârsta, profilele lor psihologice pe care aş putea să le fac, atitudinea lor, ci doar întrebarea în sine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hai să o luăm pe rând:
1. Mă gândesc la persoana respectivă dacă știu că dă dovadă de ipocrizie și dacă am mai văzut-o pe undeva să confirm asta. Sau în alte cazuri, dacă știu că minte cu ceva sau e troll. Dacă nu îmi pare nimic suspect, răspund.
Pe de altă parte, pot răspunde frumos și persoanelor cu care nu mă înțeleg atât de bine, dacă mi se pare ok întrebarea. Vrei să vezi?
2. Ca pe niște tipologii diferite de oameni. Ca pe niște oameni ce sunt, inferiori sau nu, după atitudine.
3. Mă uit ce au răspuns și altora. Bine, nu stau să fac așa și cu fiecare user în parte. Mă uit în general dacă suspectez că e un troll ce vrea să îmi facă mie rău în particular sau dacă are ceva și cu alți useri. În rest, nu știu, nu am dat atenție. Oricum, de ce ar conta?
3. Da, etichetez, pentru că așa îmi vine pe moment, poate m-am înșelat, asta descopăr în timp.
4. Pentru mine nu, pentru alții văd că da. Eu vorbesc la fel chiar și cu persoane mai mici decât micuța mea vârstă de 15 ani. Nu că aș vrea să îi maturizez precoce, dar nu vreau să fac pe educatoarea sau pe părintele. Nu ține mereu maturitatea cont de vârstă.
5. Pe toate. Greșeala mea, ups!

| DimLight a răspuns:

Din 3-4 raspunsuri random iti cam faci o idee. serios?! mda..majoritatea is copchii retarzi care s-au nascut in era internetului de viteza

| Hevnoraak a răspuns:

Sunt persoane care vin pe TPU ce au nevoie de ajutor, sprijin sau care caută pe cineva care să-i facă să se simtă bine.Dar majoritatea postează aiurea făra sens, din cate am văzut peste 60% din utilizatori de pe TPU sunt sub 20 ani, nu că ar fi rău dar majoritatea nu știu pe ce lume trăiesc, alți fac spam.
În mare parte îmi place să ajut persoane cât mai multe, unde știu răspund, când întrebările sunt banale răspund simplu dar când sunt persoane care chiar au probleme încerc să deduc cum ar fi mai bine să le răspund.Nu sunt aici după faimă și funde, nici nu am să cerșesc funde ca alții.

| LoveToHate a răspuns:

Deci,majoritatea raspunsurilor mele sunt date la vrajeala, uneori nici nu-mi dau silinta.Nu intru pe site-ul asta ca sa ajut oamenii, nu, in nici un caz, pur si simplu ca sa ma amuz.De obicei intru la categoria religie,intrebarile de acolo sunt chiar hilare.I-au in serios unele intrebari,uneori.
In ceea ce priveste utilizatorii,imi place sa-mi imaginez cam cum ar arata atat psihic cat si fizic(grasi,slabi, inalti, emotivi, tristi, etc). Daca s-ar pune vreodata problema sa ma intalnesc in realitate cu un utilizator, ar fi o provocare.Cred ca as sta sa-l analizez, si s-ar putea sa descopar ca m-am inselat profund.
Aaa, si, nu, nu citesc raspunsurile lor.

| 3xfemeie a răspuns:

Uneori ma gandesc si la persoana si la idee. Cel mai mult ma impresioneaza copiii aflati in mijlocul conflictelor dintre adulti. Este cel mai greu de raspuns si de ajutat la categoria asta.

Nu pun etichete prea usor ( dar mi se pun rolling on the floor ). Varsta conteaza, mai ales la categoria "Dragoste si sex" big grin
Iau multi utilizatori in serios.
Poate ca acest site e oglinda vietii reale. Suntem oameni, gandim diferit.

| LiviuStefan a răspuns:

Citesc intrebarea si dupa incerc sa ma pun in pielea celui care intreaba... Apoi ma gandesc la un raspuns. Daca raspunsul meu coincide cu unul dintre celelalte raspunsuri incer sa-l modific putin neschimband ideea.