| Inferno a întrebat:

Avand in vedere faptul ca nu exista o etica absoluta, care este lucrul ce te opreste sa comiti atrocitati pentru a-ti satisface nevoile? Unul dintre el ar fi legea, dar legea poate fi rescrisa.

12 răspunsuri:
| andrei a răspuns:

Constiinta.

| doctorandus a răspuns:

E o falsa dilema: ori etica e absoluta, ori nu e buna de nimic.

| Mădă0611 a răspuns:

Constiinta sau empatia.

| mixxjim a răspuns:

Frica de atrocitate, instinctul de conservare, educatia

| dragos9234 a răspuns:

Sincer nu stiu.
M-a chinuit si pe mine intrebarea asta o vreme dar nu am reusit sa-i gasesc un raspuns pana acum.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate ca, daca judecata nu este afectata, te opreste teama(frica) de consecinte.

| AliveOne a răspuns:

Legile pot fi schimbate, cei drept, dar asta nu schimba neaparat caracteru unui om... acel lucru care te opreste este teama de consecinte de la niste amarate de remuscari pana la cosmaruri care nu te mai pot lasa sa dormi:/(intelegi tu)

| lastOne a răspuns:

Un individ care are nevoie de atrocitati pentru a-si satisface nevoiele e lipsit de orice dram de etica/moralitate/civilizatie/compasiune (si nu are ce cauta intr-o societate)... concluzionez ca frica de repercursiunile celorlalti este singurul lucru care il opreste.

| Serenade a răspuns:

Nimic. Dar deocamdata nevoile mele sunt satisfacute si fara sa fiu nevoit sa recurg la un alt tip de "etica". Daca raman intr-un oras fara mancare 3 zile, devin o adevarata bestie care nu mai tine cont de libertatea si drepturile aproapelui meu.

| FakeADN a răspuns:

La faza asta, merg pe ideea "ce tie nu-ti place, altuia nu-i face!".

| GabrielEugen a răspuns:

De obicei frica e responsabila de acest lucru. Daca dai in cap la cienva sa furi poti sa ajungi la inchisaore, poate sa fie mai al dracu ala si sa iti dea el in cap, sau poate sa te vada cienva si sa te impuste laughing