| bamse a întrebat:

Avortul: Omucidere sau nu?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Dupa parerea mea este omucidere, din punctele de vedere fizic si juridic, chiar daca nu este incriminat ca infractiune si este permis de legislatia noastra. Sunt categoric impotriva avortului, cu unele exceptii strict limitate: daca sarcina a provenit dintr-un viol si daca sarcina ori nasterea ar pune in pericol grav viata ori sanatatea femeii sau copilul s-ar naste cu grave malformatii fizice ori psihice. Pentru sustinerea pozitiei mele am in vedere atat argumente morale, cat si juridice, mai ales faptul ca un copil are drepturi chiar de la conceptie si dreptul principal al oricarei persoane fizice este dreptul la viata si nimeni n-are dreptul sa ia viata altuia, mai ales a unui nevinovat si in imposibilitate de a se apara. Numai bine!

63 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Clar este omucidere. Minunea vietii si frumusetea ei complexa trebuie accentuata ori de cate ori este posibil.Este important sa stim lucrurile de baza in dezvoltarea fatului in primul trimestru. Iata cele mai esentiale evenimente:
Ziua1:Apare fecundarea ovulului.
Ziua6: Embrionul se fixeaza in uter.
Ziua18: Poate fi detectat ritmul cardiac.
Ziua21: Multe organe incep sa se distinga.
Ziua31:Se dezvolta anatomia(brate, picioare, etc)
Ziua38:Fiecare grupa de muschi este prezenta/
Ziua40: Poate fi detectata activitatea creierului.
Saptamana6 : Pot fi facute:EKG si EEG; degetele de la mana si de la picioare sunt formate.
Saptamana 8:Fiecare organ este prezent, bebelusul inoata in lichid amniotic.
Saptamana 12:Bebelusul are cicluri/treaz adormit,digera hrana,inghite,excreta, respira lichid amniotic, are corzi vocale si plange.Este un sufletel viu! Are dreptul la viata!

| ali98na a răspuns (pentru EmaS):

Saptamana 12 : like:X

| Alphawolf a răspuns:

Omucidere sau nu, nu ai ce face. Daca mi-as da cu parerea ar fi doar o convingere subiectiva. Voi aveti idee ce ar insemna ca avortul sa fie ilegal? A fost ilegal pe vremea lui Ceasca. Interesati-va la specialisti ce urmari au avut, iar dupa vorbiti.
@bamse, tu nu faci dragoste, sex sau cum ii spui tu? Tu nu te protejezi, dai drumul la plozi?

| Alphawolf a răspuns:

@bamse, vad ca faci tu regula adevarului. Ce-ar fi sa te opresti!? In privinta avortului parerile sunt impartite, este doar subiectivism. Sa aflu adevarul? Adica, sa obtin o convingere subiectiva, la fel ca a ta. In functie de ce anume stabilesti tu adevarul? Cum facem cu alte probleme care le aduc interzicerea avortului? Si "ma rog", ce faci? Stai tu atent in urma cuplurilor sa nu se mai frece aiurea? Sau poate construiesti tu case de copii in loc de biserici... si ii mai si educi? Te intereseaza ca majoritatea copiilor abandonati isi blesteama viata, ca ajung niste ratati? Te intereseaza ca majoritatea lor ajung niste slugi umile la altii? Te intereseaza ca sunt copii care dorm prin canale, gari, metrouri etc si ca sunt persoane care mor de foame si de frig? Realizezi ce inseamna "Men sana in corpore sano" si adevarul acestei afirmatii. Realizezi situatia in Romania? Etc etc.
Convingerile voastre religioase va cam strica de cap. Asta-i adevarul! Oare nu sunteti cam pretentiosi? Va trebuie biserici pe fiecare strada, nu sunteti de acord cu avorturile, nu sunteti de acord cu eutanasierea cainilor, nu acceptati homosexualitate, sustineti tot felul de inchipuiri etc etc... Oare ce mai vreti? Intr-adevar foarte benefica credinta asta. Ce pot spune? Waw! paaf! hhm.

| Alphawolf a răspuns:

@bamse, eu am inteles ca pentru tine avortul este crima, dar, poate eu m-as minti pe mine daca as incerca sa-ti dau dreptate, daca as zice sau sustine ca avortul e crima. La asta te-ai gandit? Sau poate ai impresia ca detii adevarul absolut!? Pozele si afirmatiile unor oameni privind avorturile mie nu imi stabilesc adevarul 100%. Da-mi voie sa fiu sceptic la orice afirmatie. Din cate am observat oamenii(fara generalizare) fac afirmatii fara a lua in calcul toate detaliile. Mie nu puteti sa-mi schimbati convingerea cu niste poze si cu afirmatiile voastre. Eu devin foarte sceptic cand stiu ca persoana care sustine ceva este influentata de credinta religioasa. Copilul se vede clar in poza, dar dati-mi voie sa fiu sceptic la ce simte, cum simte si cat este de constient copilul. Nu cred ca sunteti atotstiutori, nici ca ati experimentat pe propria piele ce simte si cat de constient este copilul cand este avortat. Ati auzit de "conventie"? Ea face adevarul in acest caz, cel putin deocamdata. Trebuie luate toate aspectele in considerare. Nu suntem destul de evoluati pentru a lua in considerare acest "adevar". Copiii abandonati, vor abandona si ei la randul lor copii...si asa mai departe. Este destula suferinta si prostie in lume, nu avem nevoie de mai multa. Trebuie sa evoluam, nu sa stagnam, nici sa involuam. Nu incercati sa puneti piedici.

| Alphawolf a răspuns:

@bamse, oamenii religiosi sunt impotriva tuturor lucrurilor care nu sunt conform valorile lor religioase. Asta este motivul scepticismului meu...si nu ce spui tu acolo. Este un adevar, sau cel putin contine adevar!
Stii ce este interesant, dar mai mult iritant? Majoritatea se plang de trai, de bani, de guvern, de prostie, de rautate etc, dar nu realizeaza...ca ei sustin toate astea. Ne trebuie trai bun, siguranta si omenie, dar astea doar se inrautatesc daca interzicem avortul. Oare de ce este lumea asa de ipocrita? Si saraci si cu pretentii! Chiar nu ar trebui sa ne intereseze viitorul copiilor si nepotilor nostri? Mai ganditi-va inainte de a vorbi. Toti spun: "Eu n-as face asa ceva, este crima a avortul", dar rezultatul este altul. Crima este sa-i abandonezi, sau sa-ti bati joc de ei, sau sa-i faci iar apoi sa-i lasi sa creasca singuri. Toti stim sa vorbim, dar la multi doar gura-i de de ei!

Referitor la acea poza la care ne-a dat link-ul @cristi, acea poza nu arata un fat la doua trei luni, ea arata un fat la cel putin cinci luni. Sunt sigur de asta, chiar daca sunt pe langa in domeniu.

| cristi202 a răspuns:

Atita timp cit ginecologul, ca sa fie sigur ca nu ramine nimic in pintecele mamei (ca sa o fereasca de infectii), trebuie sa ia toate partile copilului, cap, miini, trunchi, picioare, si sa le puna impreuna, eu cred ca e omucindere, fiinta aceea micuta e un om in devenire, insa tot o fiinta umana e. Cred ca cel mai bun raspuns e o fotografie, a carui link ti-l dau aici: http://www.google.ro/......tp?/imgres

| cristi202 a răspuns:

@Alphawolf:
Unul din argumentele forte a celor ce zic ca avortul e omucidere e o operatie deschisa facuta pe uterul unei mame gravide. In momentul in care medicul a facut incizia in uter, fatul a scos mina micuta si a prins unul din degetele medicului, asa cum noi barbatii stim sa ne salutam stringindu-ne miinile. Am postat aici un link catre o poza asemanatoare, insa cea originala e extrem de sugestiva - se vede ca e vorba de mina unei fiinte vii, care pare a sti ce face. In cazul acesta, daca parerile sunt impartite, cum poti vorbi de subiectivism, cind e vorba de o dovada clara ca acel fat e o fiinta umana? Aceasta e realitatea, si nu e alta, acel fat nu e o bucata de carne ce poate fi extirpata ca o tumoare.

| MMihai a răspuns:

Întrebarea nu este corect pusă!
Întrebarea corect pusă este : de ce să ajungem la avort?
Recurgi la avort, când nu poți păstra sarcina.
Nenorocirea este că oamenii inferiori,( inculții & handicapații mintali & etc. ), se puiesc în tâmpenie.

Teoria că avortul este o crimă, este profund anti-socială.

Adevărata crimă : este să faci copii, de care să îți bați joc. ( Țiganii idioți, care își trimit puradeii, la cerșit și la furat. Sunt și țigani, oameni ca lumea, care își cresc și își educă foarte bine copii. )

Trebuie explicat tinerilor adolescenți să nu facă sex și dacă tot o fac, să ia toate măsurile necesare, spre a nu se ajunge la o sarcină nedorită, prin utilizarea simultană în asociere, a mai multe metode anti - sarcină și despre riscurile medicale, ale avortului.
Dacă auzi un idiot, care te îndeamnă să lași copilul nedorit, spune-i că mai bine mă-sa, îl avorta, pe el.
Trebuie să nu ajungi : la copilul nedorit.
Copilul nedorit, dacă se naște, este un viitor copil abandonat la orfelinat și cam, un viitor infractor, că nu se ocupă, cam nimeni, de copii orfani și mai bine lipsă.

| Ramona87 a răspuns (pentru MMihai):

Ai creier sau suflet mai mult de oleaca fa-ne o favoare si nu ne mai da altfel de pareri

| MMihai a răspuns:

Nu ai înțeles corect, ce am scris :

Țiganii idioți, care își trimit puradeii, la cerșit și la furat.
Sunt și țigani, oameni ca lumea, care își cresc și își educă foarte bine copii.

Nu este o afirmație dură la adresa țiganilor, ci o prezentare a faptului că există acum, mai multe tipuri de țigani.
Aș vrea : ca absolut toți țiganii să fie absolvenți de facultate, oameni ca lumea, care își cresc și își educă foarte bine copii.

Ălora care își bat joc de copii lor, ar trebui să li se interzică să mai facă copii, fără să se pună problema originii etnice ale acelor persoane.
Eu nu am nimic cu țiganii, nici pro și nici contra.

| chelstone a răspuns:

In majoritatea cazurilor, mai putin in cazurile in care se impune avortul pentru salvarea vietii gravidei sau alte complicatii.

| Kosuchin a răspuns:

Voi fi subiectiv in ceea ce voi scrie.
Omucidere sau nu, fiinta aceea are dreptul la existenta, din momentul in care conditiile necesare s-au indeplinit.Nu este ea responsabila pentru modul in care s-au realizat.Cine suntem noi sa-i negam dreptul sa existe?
Insa, fata de o viata dusa numai in chinuri si/sau cu probabilitatea mare ca nascutul sa nege (intentionat) dreptul la existenta semenilor, avortul este solutia.
De-am putea sti dinainte viitorul lor...Totul ar fi mult mai simplu, nu credeti?

| Malphas a răspuns:

Sau. Este, bineînţeles, omucidere. Chiar dacă nu e încă un om complet dezvoltat, tot omuidere se numeşte, şi după părerea mea ar trebui pedepsit. Dacă "mama" a fost proastă şi s-a culcat cu toată echipa de fotbal sau cu toţi colegii soţului şi n-a ştiut să se protejeze, să-şi crească odrasla! Mai sunt cazuri în care părinţii nu au posibilităţile materiale creşterii copilului. Atunci, oameni buni, decât să luaţi o viaţă, mai bine nu vă mai f. teţi!

| ioana1600 a răspuns (pentru Malphas):

oh go on ce menalitate ai... daca ramane gravida, inseamna ca s-a culcat cu o echipa de fotbal? Sau cu toti colegii sotului? ce oameni... o femeia (fata) poate ramane gravida dintr-o greseala. SI poate ramane cu barbatu ei, nu inseamna ca e curva, sau ca se culca, cu toti daca ramane gravida. Dar fiecare dupa mentalitatewinking

| Hăgiul a răspuns:

Nu este omucidere, caci omuciderea este legala. Se numeste pruncucidere si se foloseste ca un pretext. Mult le trebuie oamenilor sa vada ca nu exista diferete intre un om mai mare si un pui de om.

| bamse explică:

Aceasta intrebare ma framanta in urma vizionarii acestui material http://www.strigatulmut.ro/

| bamse explică:

Un prieten mi-a tinut o teorie interesanta, o paralela intre oameni si plante. In botanica, samanta este considerata vie, si odata aruncata in pamant este considerata planta. Si asa si e caci va rasari afara din acea samanta viitoarea planta, caci fara seminte nu se poate obtine o cultura.

Si m-a intrebat. De ce nu este la fel si cu samanta de om?

De ce studiem organismele unicelulare ca fiind vii, iar celula de om nu o consideram vie?

| bamse explică:

Alphawolf, multi au surpriza ca atunci cand au chef sa faca un copil planificat asa, sa nu mai poata. Ce fac eu...nu suntem la BigBrother. Si nu intotdeauna ce fac eu e bine. Eu daca vad o informatie buna, atunci incep discutia. Nu m-am prezentat ca un model.

Dar ca sa sustin si faptic ce am zis, eu si sotia, de la aflarea vestii ca avortul e de fapt omucidere, am incetat sa folosim anticonceptionale ( care lasa fatul sa se nasca si apoi il otravesc ) si nici nu ne vom mai gandi vreodata sa facem chiuretaj.

cat despre sexul protejat, ala nu e o crima. Insa medicii si nu eu, afirma ca lipsa de samanta barbateasca in femeie o duce pe femeie la depresie de multe ori. Eu nu sunt de specialitate, intereseaza-te si apoi vino cu argumente ca e bine si te vom felicita cu totii.

Nu apara un stil de viata cu scuza ca nu ai ce face. La fel au fost ai nostri cand a fost revolutia industriala, ei vroiau tot cu plugul.

Stiinta a avansat, si e accesibila. Intereseaza-te si nu mai folosi termenul de n-am ce face, ca asta e apanajul omului incult.

| bamse explică:

Si inca ceva Alphawolf, foarte grav! Ai zis omucidere sau nu, nu ai ce-i face. Adica nici nu iti bati capul sa afli adevarul si totusi il incuviintezi. Adica cu alte cuvinte, e o crima necesara. Asa a zis si Hitler de evrei, si toti ceilalti tirani. Foarte grava afirmatia ta! Contrazice multe din raspunsurile tale, caci baza moralitatii este dreptul la viata, apoi viata libera. Repet, foarte grav sa incuviintezi un omor numindu-l necesar ca de...'nu ai ce-i face'.

Acuma daca se naste copilul, si da masina peste el si ramane paralizat, il omori si pe ala ca este o povara nedorita?

Sau poate ati facut avorturi si in loc sa te simti vinovat te scuzi pe aici?

| bamse explică:

Alphawolf. daca ai avea de ales sa mori sau sa fii sarac si cu o problema la cap ce ai alege?

Eu nu vreau sa stau la fundul oamenilor sa-i verific omule. Eu vreau sa stie lumea ca acea celula e om, medical demonstrat, si ca avortul e crima.

Apoi sa faca fiecare ce doreste, caci nu trebuie calcata libertatea de alegere a omului.

De exemplu. Daca tu maine vii sa ma omori, nu te pot impiedica sa vii. Dar ma pot apara de tine. Si tu ai face la fel, ti-ai apara viata.

Poate si tu blamezi criminalii. Pe cei care fac avorturi de ce ii incurajezi?

Repet. Eu nu cred in preoti ci in Dumnezeu si apoi ascult ce zic preotii, dar aia vechi, parintii bisericii. Ce fac preotii cu banii nu tine de mine.

mama mea a vazut la fundatie de ajutorare copii ca lor le lipseste in primul rand dragostea parinteasca. Oricate lucruri ar avea raman rebeli caci au lipsa asta. Acele mame insa, care fac copiii si ii arunca pe strazi, macar nu fac crima. Sunt vinovate de multe dar nu si de omor. Si sunt sigur ca toti copiii astia care zici tu ca isi blesteama zilele, ar face orice ca sa supravietuiasca, ar alege viata sub orice forma decat moartea, care e cea mai grea. Deci o viata nasoala e mai buna decat moartea prin tortura. Tortura, caci avortul asa se face, smulgand intai picioarele, apoi trunchiul apoi taind capul in 2. Cam nasol nu sa ti se intample asta? Parca tot mai buna o saracie in prostie nu?

Mesajul meu se vrea de trezire la realitate. Un fel de " Fa ce vrei, dar sa stii ce faci". Oricate tertipuri de deviere a atentiei ai folosi, avortul e crima si trebuie sa se stie. Apoi sa faca fiecare cum considera, dar sa nu se ascunda sa zica vai, n-am stiut.

Spunea cineva ca ipocrizia e cea mai grea boala. Se pare ca are mare dreptate. Ipocritul maxim e ala care se minte si pe el insusi. Caci doctorul si anestezistul avortor zic capului copilului nr 1, nu cap, ca sa se minta pe ei insisi, sa poata face treaba.

daca esti asa sarac alphawolf, si mai esti si ateu deci nu ai credinta, da, solutia pentru tine ca sa nu devii criminal ar fi sa nu te mai regulezi.

| bamse explică:

Alphawolf. Iti respect libertatea de opinie. NU detin adevarul absolut. Pana nu demult si eu credeam la fel ca avortul nu este o crima. Iar acum ma simt revoltat si fata de mine si fata de medicii care m-au mintit ca avortul nu este o crima.

Problema e ca si eu sunt un prost, pentru ca daca as fi cercetat nu aveam nevoie sa intreb un medic 'foame' de banii mei. In SUA e o industrie de un miliard de dolari asta a avorturilor.

Deci e raspunderea fiecaruia sa fie informat.

NU am gasit la acest topic argumente ca acel embrion nu ar fi om. Scepticismul neargumentat nu poate constitui un argument, deci eu unul m-am convins.

Asta cu oamenii religiosi care cred ca detin adevarul absolut este o masca pe care o folosesc des ateii, o masca de victimizare, un fel de a arunca pisica moarta in curtea 'ingamfatilor' religiosi.

Dar si oamenii religiosi sunt de vina, caci uite, mai e cate unul ca mine fara delicatete si tact.

Mihaidavidoglu1954
Pertinenta critica ta. Intr-adevar daca formulam intrebarea ca tine era mai bine. Imi asum critica si promit sa perfectionez tehnica.

Insa, afirmatiile tale despre rromi sunt prea dure. Intr-adevar, ne cam strica tara pentru ca ei promoveaza niste antivalori. Dar solutia nu e sa ii oprim pe ei sa faca copii, ci sa facem noi mai multi si sa ii conducem noi pe ei, asa cum a si fost pana mai ieri alaltaieri.

Si eu cred ca e un lucru rau sa faci un copil si sa-l abandonezi. Dar problema este ce e mai rau dintre 2 rele: Sa omori copilul sau sa-l abandonezi? Aici vroiam raspuns.

Cat despre a simti ce simte un prunc nenascut ca sa stabilesti ce si cum scuzati dar cam e o mare gogomanie. Pai cum mai acuzam oamenii de crima noi cei vii. Ar trebui sa intrebam mortii cum s-au simtit ca sa trimitem 25 de ani la inchisoare un criminal?

Deasemenea, vedeti ce mare problema ridica oprirea aparatelor care sustin viata oamenilor in coma. Aia oare sunt constienti? De ce este atunci o crima si medicii nu pot opri aparatele decat cu acordul scris al unei rude de gradul 1?

Ma bucur sa vad ca totusi multa lume intelege ca si mine ( la mine f tarziu ce-i drept ) ca celula vie odata fecundata devine om si are drepturi. E buna era asta cand informatia este accesibila. Ne lipseste doar puterea sa interpretam...

| bamse explică:

Oameni buni. Eu nu am spus ca sustin ilegalizarea avortului. Acel film pe care l-am prezentat sustine pentru mine doar ideea ca avortul este o crima. Asta vreau sa stiu.

Unu: Tu zici ca acel avorton e mai mare. Ok, sa zicem ca esti femeie si stii mai bine. Insa cum poti explica ca un fat devine om dupa 3 luni, iar inainte de 3 luni nu este om? Nu este asta cu adevarat penibil si aberant?

Eu asta vreau sa vad. Daca isi dau si altii seama ca mine ca avortul e o crima, si ca daca il facem trebuie sa o facem in cunostinta de cauza.

Acuma, normal ca exista pareri si pareri. Atata timp cat in Romania sunt in medie 1 milion de avorturi anual, e normal ca atatea femei si barbati care fac sau au facut treaba asta, nu ar suporta mustrarile de constiinta. Putini au puterea sa le para rau, multi prefera sa se minta.

In fine. Multumesc tuturor de raspunsuri.

| Zenithf a răspuns:

Si de o iau pe partea cu religia, si de nu, adevarul absolut este: crima. De acord cu @Ioandelasal cu mici exceptii.

| unu a răspuns:

Bamse, esti penibil, la fel si filmul pe care m-ai pus sa-l vad. Am putut sa-l urmaresc pana la capat pentru ca nu a adus in discutie fiinte imaginare, altminteri imi era greu. Avortonii aia pe care ii arata la urma intr-o maniera nestiintifica si doar pentru a impresiona (muzica de pe fundal nu-i da alta explicatie) au mai mult de 12 saptamani. Realizatorul filmului a "uitat" sa spuna ca riscurile de sterilizare sau perforare a uterului apar atunci cand avortul este facut de un neprofesionist (deci cand avortul e ilegal), si asta e un argument puternic pentru legalizarea avortului, nu impotriva. Se pare ca intregul sau argument se bazeaza pe acea imagine a fatului in timpul chiuretajului. O fiinta care raspunde la un stimul nu inseamna ca percepe durerea asemenea noua, in mod constient. El e dispus sa condamne milioane de femei la o viata mizerabila (din mutilari in urma avorturilor ilegale sau ca trebuie sa-si modifice cursul vietii dupa sarcina neasteptata) si milioane de copii care ar veni pe lume nedoriti si ar avea o viata pe masura, bazandu-se pe presupunerea ca fatul de 12 saptamani percepe durerea asemenea unui adult.
Sunt de acord ca avortul nu e solutia cea mai buna, ci ar trebui sa fie ultima solutie la care apeleaza cineva, dar de aici si pana la a cere sa se intrezica e cale lunga. Daca cineva mai aduce in discutie si prieteni imaginari drept "argumente" pentru a-si sustine cauza, atunci nu mai are rost sa discutam. Si totusi am petrecut cateva zeci de minute ca sa raspund, dar asta mai mult cu speranta ca mai sunt insi care incearca sa inteleaga ca consecintele ilegalizarii avortului sunt mult prea grave pentru a putea fi compensate cu speculatii. Pentru cei care spun "clar omucidere si orice argumente mi s-ar aduce nu imi schimb opinia" e si pentru mine "clar" ca-mi bat gura degeaba.

| Laura a răspuns:

"If abortion is murder, then blowjobs are cannibalism."

| Narcis2007 a răspuns:

Nu e

| CrazyTeenager a răspuns:

Sexul fara protejare... prostie sau idiotenie?

| Azazel_2358 a răspuns:

Doar o fapta desteapta daca nu esti pregatit pentru asa ceva

| VacutzaRoscata a răspuns:

Eu nu as puea face asta niciodata, si da e omucidere

| Smile94 a răspuns:

Consider ca e omucideretongue

| LittleandLiars a răspuns:

Nu as face in viata mea un avort straight face ce vina are un copil ca eu si partenerul meu am fost neatenti? Si da este omucidere.