| pastru009 a întrebat:

Banii aduc fericirea sau nefericirea? O intrebare la care voi sigur nu veti raspunde exact corect! devil

Răspuns Câştigător
| trisha88 a răspuns:

Banii pot contribui la fericirea omului in masura in care reuseste sa-si ingrijeasca sanatatea, sa manance sanatos, sa poata calatori ( toate astea costa uneori multi bani), sa se relaxeze alaturi de familie si prieteni.

29 răspunsuri:
| Scarbo a răspuns:

Aduc placerea, iar placerea aduce fericire, dar acum depinde cum stii sa-i folosesti.

| AgathaRo a răspuns:

Banul e ochiul dracului. De la bani pleaca aproape toate problemele. Nici cu bani nu-i bine, dar nici fara nu se poate. Suntem sclavii baniilor.

| foxsilver a răspuns:

Aduc fericire atata timp cat notiunea de "necesar" nu depaseste limita absurdului.
In schimb, nu-ti asigura un "happy-end"happy

| Dreamer a răspuns:

Majoritatea oamenilor au dorinte, lucruri pe care vor sa le faca in viata si lucruri pe care vor sa le aiba. Aceste dorinte nu se pot indeplini decat cu bani si astfel oamenii spun ca banii aduc fericirea. Ce nu realizeaza acesti oameni este ca fericirea se bazeaza pe emotie si sentimente...adica este o stare, o stare care este conditionata de ratiunea individului, de capacitatea de a-si controla emotiile si de optimismul de care da dovada. Asadar cel care spune ca banii aduc fericirea este un om care se gandeste doar la sine iar daca asta il face fericit inseamna ca nu stie ce este fericirea. Fericit esti atunci cand salvezi vieti, atunci cand esti de folos umanitatii, atunci cand iubesti si esti iubit, atunci cand dupa o tragedie in care au murit multi oameni tu zambesti vazandu-i pe cei care au supravietuit. Cand reusesti sa ignori raul si greutatile din lume sau sa vezi binele din aceste lucruri atunci vei intelege ce inseamna fericirea. Iar drumul spre fericire este scris cu 8 litere - speranta!

PS: Sa fi un om realizat care le-a facut si le are pe toate nu inseamna ca esti si fericit. Inseamna ca esti doar egoist, ca te-ai gandit numai la tine!

| KittyKatlove a răspuns:

Depinde cum ii folosesti!winking

| Hevnoraak a răspuns:

Bani nu aduc fericirea dar o întreţin.

| wolder a răspuns:

O vorba spune: `banii nu aduc fericirea`, alta zice ` daca tu crezi ca banii nu aduc fericirea, inseamna ca n-ai destui``
In plus banii sunt sclavii tai, nu tu sclavul lor, tu ii controlezi, nu orice persoana stie sa faca asta.

| Duucu a răspuns:

Aduc fericirea, însă te fac un robot.

| dracu14 a răspuns:

Da,banii aduc fericirea, ma dispera astia care zic ca banii nu aduc fericirea, adevarul e ca esti foarte fericit cand iti ghiortaie matele de foame si n-ai bani nici de o paine

| trisha88 a răspuns:

Cand esti sarac daca te imbolnavesti si nu ai bani de medicamente si de doctori nu poti fi fericit.Intr-adevar banii nu aduc fericirea oricat de multi ai avea daca nu te iubeste nimeni, n-ai prieteni si te simti singur.

| pastru009 explică (pentru trisha88):

Uite tu esti singura ce a prins o parte din raspunsul dorit! Ai prins partea in care banii te distrug pe plan emotional.(zgarcenie etc.)Zi si cealalta parte si primesti funda!

| pastru009 explică (pentru trisha88):

Dap.Banii iti aduc fericirea materiala, dar nu si cea emotionala/in relatii.

| Lizzu a răspuns:

Nu exista "Corect" pentru ca pentru unii banii pot aduce fericirea,da,aduc fericirea materiala dar si fericirea adevarata.

Pentru altii banii cauzeaza numai necazuri care se tin lant,nimic bun in viata.

Nu as vrea sa am mai mult dpdv al lucrurilor materiale si nu pot spune ca am totul.
Pur si simplu,pun accent pe alte lucruri in viata asta, pe achizitionarea altor "lucruri" decat cele materiale.

Banii aduc fericirea de scurta durata, dupa parerea mea. Poate iti deschid noi usi, oportunitati, te scapa de grija zilei de maine, sunt buni la ceva.
Depinde totul de cum ii lasam sa ne schimbe pe noi ca persoane, daca ii lasam sa ne controleze sau ii controlam noi pe ei.

E periculos sa ai multi bani. Te inraiesc. Inraiesc oamenii...
Cred ca in 90 % din cazuri banii aduc nefericirea. Toti cei din jur se folosesc de tine cand ai bani, nu ai prieteni adevarati, la greu te lasa balta iar cei pe care-i consideri suflete pereche sunt falsi, sunt sufletele pereche ale banilor pe care-i ai.

In final ramai tot cu sufletul gol.

| Cozma27 a răspuns:

Nu conteaza ce aduc banii...conteaza sa-i ai si apoi sa pui intrebarea

| AgathaRo a răspuns (pentru wolder):

In plus banii sunt sclavii tai.
E exact invers, noi lucram pe o moneda de schimb, rasplata muncii noastre sunt banii. Fapt care ne fac pe noi sclavii baniilor.

| MauriceCorelli a răspuns:

De parca ar exista raspuns suta la suta corect, entelejentule. Pentru mine, da, ar aduce-o (de fericire zic). Dar doar in cantitati foarte mari, de genul zecilor de milioane de dolari, ca astia masoara cat de jmecher si adevarat esti, nu ieuro.

Daca esti prost de-ti curge saliva dintre dinti si cand respiri, normal ca ai sa ii spargi aiurea (de exemplu, pe vopsea camo la masina la printesa, douasapte da mii da ieuro) si sa ai ajungi la sapa de lemn, cu constiinta atat de imprastiata, de te blestemi ca n-ai folosit acoperis Bramac sa te aperi de intemperiile intempestive si inebranlabile ale vietisoarei. L))

Fericirea nu se masoara in cate avioane la scara ai sau cate printese iti incalzesc culcusul pe noapte. Ci in cati oameni ai in buzunar, cate suflete "cumperi", desi nu esti Pavel din "Suflete Moarte" sa faci invarteli cu morti pe ruble cat mai putine. Da' bogatia se masoara in cati astfel de "argati" poti sa-ti aduni, nu in proprietati, bentlei, ferari si alte chestii d-astea de oameni mici ca furnicile.

Nu m-am facut inteles? S'teti idioti.

| Cozma27 a răspuns (pentru MauriceCorelli):

Esti un cocalar fustrat

| Fineas_Gavre_1980 a răspuns:

Banii dau fericirea cand ii cheltuiesti sa ii faci pe alti fericiti. Dar nefericirea cand suntem egoisti si vrem totul numai pentru noi.

Conclusie: E HAPPY-SAD. Both in one.

| Messerschmitt a răspuns (pentru Cozma27):

Cocalar frustrat = pleonasm.

| RAY a răspuns:

Nici un lucru care nu este facut in mod rational si logic si cu o gandire rationala nu isi aduc fericirea pe viata si poate pentru cateva zile,luni,anii,totul cu minte, fericirea o poti gasi in multe lucruri nu doar in banii, fa sport sa vezi ce fericit vei vi,bucurate de cei de langa tine,viata este scurta daca e sa fim fericiti doar cand avem banii atunci avem o viata fara rost,ce sens are sa muncesti o viata ca apoi sa mori,ai nevoie de banii dar cu limita sa te bucuri de ei nu sa tot aduni si sasi neglijezi familia,viata, in concluzie nimic nu aduce fericirea, fericirea nu exista, suferinta este cea ce ne tine in viata, era o data un om bogat care era print tia parasit parasit palatul s-a dus in desert si a descoperit cei viata el se numea buddha, din pacate azi uitam de viata noastra si suntem materialisti si rai uni cu alti de parca am trai vesnic, creatorul Apple a murit de cancer ea adus banii fericirea?

| bunicisibuni a răspuns:

Nu,aduc fericirea. Pentru mine nu bani aduc fericirea ci clipele petrecute alături de cei dragi și faptele bună pe care le fac pentru alte persoane.

| Exilee a răspuns:

Banii. Un termen folosit in diferite structuri polisemice.
Banii aduc fericirea/ nefericirea?
Fericirea/ nefericirea nu este deloc adusa de bani. Banii nu ofera nimic, decat iti asigura un rang in societate.
Banii creeaza din nefericire o ierarhie, sfideaza egalitatea omului, iar din aceste motive putem observa ca nu suntem egali unii cu altii nici pe plan moral, nici pe plan profesional...
Banii ofera fericire unui om care intr-adevar stie sa-si etaleze calitatile pentru un domeniu de munca. Desigur, sa nu uitam ca exista si fericire in cazul egoistilor, persoanelor materialiste care mai de care -si "decoreaza" corpul cu diferite podoabe pentru a iesi in evidenta.
Nefericirea? O persoana poate sa fie si putred de bogata, daca nu are calitati cu care sa poate lucra, sa arate lumii de ceea ce este in stare, este zadarnica si averea lui. Da, am intalnit cazuri, in randul unor persoane materialiste, care sunt obisnuite cu faima...

| Exilee a răspuns (pentru Cozma27):

rolling on the floor)

| Cozma27 a răspuns (pentru Exilee):

Razi ca broasca la cascada...

| Wøodenpints a răspuns:

Banii nu aduc nici fericire nici nefericire. Aduc doar bunuri sau alte chestii care pot fi cumparate doar cu bani și nimic mai mult.
Fericirea sau nefericirea nu prea depinde de situația financiară.

| wrath007 a răspuns:

Pentru mine aduc fericirea deoarece in vremurile astea banii sunt necesari!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Le aduc pe ambele.

| Roxxanne a răspuns:

Banii intretin un timp fericirea, dar este o fericire falsa si dispare repede

| TheStory a răspuns:

Banii te ajuta sa-ti cladesti fericirea