| Malphas a întrebat:

Binele si Raul, forte sau concepte? Argumente, va rog.

Răspuns Câştigător
| DakotaRoyse a răspuns:

Cred că sunt concepte. Din mai multe motive. E mult mai uşor să faci categorii ca să înţelegi cum merge lumea, întotdeauna a fost aşa. Ca să deosebeşti ceva bun de ceva rău, trebuia să se creeze categorii.
Sunt concepte pentru că binele unuia poate fi răul altuia, şi invers. Nu există un bine universal şi nici un rău universal. Sunt nişte lucruri abstracte; toţi avem definiţii diferite pentru ele.
Mai presus de toate, lumea se împarte în două, dacă nu mai multe. Sunt oameni răi şi oameni buni (nu există aşa ceva teoretic, pentru că toţi avem şi o parte bună şi rea, dar mă rog), există lumină şi întuneric, există amar şi dulce, există alb şi negru, există Yin şi Yang, există bărbaţi şi femei, şi aş putea continua cu exemple din astea toată ziua. Şi totuşi, chiar dacă lucrurile astea nu prea se leagă unele de altele, pot forma un tot, dacă le combinăm. Au aceeaşi rădăcină, aceeaşi esenţă.
Adică, şi bărbatul şi femeia sunt oameni, şi alb şi negru sunt culori (nu sunt, dar înţelegeţi voi), şi Yin şi Yang sunt concepte care se referă la opus.

10 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Concepte relative.
De ce? Pentru că pur şi simplu nu au valori universale. Mie mi se pare bine să studiez dar unora nu. Cine are dreptate?
Unora li se pare bine ca fiecare să-şi vadă de treaba lui. Altora (biserica, de exemplu) nu. Cine are dreptate?
Tocmai pentru că valoarea "bine" sau "rău" nu este universală o face o valoare relativă.
Şi pentru că binele nu există în realitate (la fel cum nu există nici răul), acestea sunt doar concepte.

Numai bine.

| Vizitiul a răspuns:

Fortele nu pot fi concepte? Intreb si eu...

| Malphas explică:

@Vizitiul Forte, sau doar concepte?

Răspuns utilizator avertizat
| nutepriveste21 a răspuns:

Eu le vad ca perceptii. Cea ce unuia i se pare ca e rau, altul crede ca e bine. Dar ambele sunt forte si in functie de persoane pot deveni si concepte.

Răspuns utilizator avertizat
| LitlleBunny a răspuns:

Concepte.Spre exemplu:Hitler el considera ca prin metodele folosite in uciderea evreilor facea un bine pentru neamul sau.(ii baga intr-o camera fara sa-i lase sa respire,le taia capetele si le punea in hol sa le vada oamenii cand trec la munca,le dadea scrisori sa le spuna sa vina la un adapost si de fapt ii baga in lagar, facea cele mai groaznice experimente posibile pe ei etc).Dar el a facut toate astea(inclusiv ca a trimis in razboi femei, copii )deoarece credea ca face un bine...Notiunile de bine si rau sunt foarte relative dupa cum vezi aceastea se schimba de la persoana la persoana chiar si un hot vede bine ca fura sau omoara pentru ca isi ajuta familie.Forte? Daca iti da cineva acu cu ceva in cap cine doamne iarta-ma te ajuta?

| Kalyn a răspuns:

Binele si raul sunt concepte care definesc doua stari ale spiritului in diverse situatii.

| ea_6764 a răspuns:

Concepte.
Ce e bine si ce e rau?
Einstein spunea ca nu exista rau ci doar absenta binelui. Ceea ce este extrem de discutabil.
De aici te descurci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Forte.sameni vant culegi furtuna.verificat personal.tot raul spre bine.verificat personal.raul este doar un concept.binele este concret si singurul existent.anuleaza raul in timp.