| ErrorFound a întrebat:

Sunt binele si raul concepte umane? Sau sunt universale?
Ei stiu deja raspunsul, vreau doar sa aud niste pareri.

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Binele şi răul sunt concepte umane şi relative.

19 răspunsuri:
| Shammal a răspuns:

Binele si raul deriva din conceptul de dualitate sau principiul polaritatii descris in cartea kybalion - citez: "binele si raul nu sunt decat doi poli diferiti ai aceluiasi lucru"
eu tind sa spun ca e universal intr-un sens, pentru ca avem fiinte in univers sa zicem de tipul 1 care tin cont de liberul arbitru al altei fiinte si fiinte de tipul 2 ce nu tin cont de acest liber arbitru pentru a-si atinge scopul; un alt exemplu - gaurile negre si gaurile albe

| ErrorFound explică (pentru Shammal):

Gauri albe?

| Shammal a răspuns (pentru ErrorFound):

Da, functioneaza opus gaurilor negre, elimina materia, nu cunosc detalii, poti cauta pe net informatii despre

| ErrorFound explică (pentru Shammal):

Poate vroiai sa zici o expulzeaza. Din cate am inteles de pe Wikipedia, ele creaza materie.

| Aiwendil a răspuns:

Desigur ca sunt universale.Niste meteori care vin spre Pamant sa lovesca nu e ceva rau pentru oameni? Sau Luna care influienteaza apa? Sau daca presupunem ca gaurile negre distrug totul in jurul lor nu sunt ceva negativ? Iar soarele care iti ofera lumina, energie si vitamina D, nu e bun? Eu una sunt de parere ca in orice lucru sau persoana exista si rau si bine.

| ErrorFound explică (pentru Aiwendil):

Dupa parerea ta. Acum hai sa-ti explic punctul meu de vedere:
Oamenii n-au importanta in planul universal deci, daca ne inghite o gaura neagra, nu s-a intamplat un lucru rau, universal.(doar pentru noi a fost rau).
Daca tu ai calca pe o furnica, nu s-a intamplat un lucru rau, desi a fost rau pentru ea. Pentru tine n-a fost.
Deci sunt binele si raul concepte umane?

| Aiwendil a răspuns (pentru ErrorFound):

Aia cu gaura neagra e o teorie pentru ca ar putea sa teleporteze totul intr-un alt loc sau mai stiu eu ce.
Normal daca am calcat furnica am facut rau pentru ca am omorat-o.Chiar daca e ea mica,mica, mica si ea are un suflet micut, micut, micut.
Si ti-am zis orice are si un bine si un rau.Apa intretine viata, dar poate si inunanda pamantul si sa omoare toate fiintele.Nu cred ca sunt doar concepte umane.Dar tu nu crezi in Dumnezeu si Diavol.Pentru ca daca ai crede e o infinita lupta intre ele.Dar sa vorbim de ei ca doua energii in univers.Una pozita si una negativa care fac ca toate lucrurile sa functioneze.Atunci nu ar mai fi un concept uman.

| ErrorFound explică (pentru Aiwendil):

Omul l-a inventat pe Dumnezeu, nu invers. Si la fel este si in cazut Diavolului.
Dar totusi, nu poti asocia energia cu binele si raul, e vorba de un joc de cuvinte aici. Nu se aseamana cu materia si anti-materia(de exemplu) fiindca anti-materia nu este opusul materiei ci inversul ei.

| Aiwendil a răspuns (pentru ErrorFound):

Eu una asa cred ca exista in Univers o forta pozitiva si una negativa.E ca la particule si celule.Una e pozita, una negativa.Una e plus, una e minus.De unde provin acestea daca nu de la acelea energii?
In fine, am inteles opinia ta.

| ErrorFound explică (pentru Aiwendil):

Celulele nu sunt negative, nici pozitive, sunt doar celule. big grin

| Aiwendil a răspuns (pentru ErrorFound):

Vroiam sa zic atomi.

| sublime89 a răspuns:

Doar umane. E imposibil sa fie universale. In univers sunt doar evenimente naturale si aleatorii.

| Lizzu a răspuns:

Concepte pur umane, inventate de fiinta umana de-a lungul timpului in cursul dezvoltarii ei.

In Univers, nici un lucru nu e rau sau bun. Nu cred ca are valente.

| OOOLEOOO a răspuns:

Nu exista bine si rau, lucrurile exista si atat.

| contαbαndonαt a răspuns:

Prima varianta.

| deadwillow a răspuns:

Binele si raul... Uhmmm eu nu cred in asa ceva. Nu exista un lucru care sa fie bun si unul care sa fie rau in totalitate. Binele si raul se intrepatrund...

| Korb a răspuns:

Concepte umane dar nu exclud varianta ca Binele si Raul sunt niste "forte"omniprezente in intreg universul.

| Mariix a răspuns:

Sunt si umane si universale.

| RoabaDot a răspuns:

Eu cred ca "faptele bune "si" faptele rele"
sunt o modalitate de a manipula majoritatea lumii