April
| April a întrebat:

Blaga a ramas in cultura noastra nu numai ca un mare si original poet, dramaturg dar si ca filosof.Printre elementele esentiale ale filosofiei sale se regaseste cunoscutul"spatiu mioritic" specific culturii romanesti.Va amintiti in ce consta acesta?

3 răspunsuri:
April
| April explică:

Raspunsul era mult mai simplu:in viziunea blagiana "spatiul mioritic" specific culturii romanesti este cel sugerat de primele versuri din Miorita si e caracterizat prin alternanta deal-vale.Ca sa fiu mai clara locul in care salasluim ne influenteza conceptia asupra vietii iar romanii s-au format ca popor intr-un spatiu molcom, nu himalaian dar nici zeelandez.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Da. La resemnarea asta a romanului in fata vietii. La modul in care, desi avem toate informatiile necesare, nu le folosim, asteptand mereu sa ne vina salvarea de undeva...nu se stie de unde, dar sa vina. Sa nu cumva sa fim nevoiti sa miscam vreun deget.

| Bacemi a răspuns:

"Exista o vie matrice stilistica, in lumina careia romanismul ne apare ca un ansamblu, conturat din latente si realizari. Nimic nu ne prilejuieste, ca aceasta matrice stilistica, posibilitatea de a vedea in romanism un complex susceptibil de a fi cuprins intr-o imagine ideal sporita. Ne-am faurit despre acest romanism spiritual, dincolo de faptele si de jocul de ape al folclorului si al istoriei, o viziune menita poate unui destin pragmatic. E viziunea unui cristal viu, a unui complex de potente creatoare. "
Lucian Blaga