| Amsieuointrebare123 a întrebat:

Bun, probabil ca suna ciudat intrebarea, dar daca nu ma credeti experimentati. Luati un bidon de apa (Aqua, Zizin, ce bidon vreti voi de 5 L) si o sticla de apa de 1 L.

Umpleti sticla de apa de 1 L (deci puneti 1 L de apa in ea) si puneti si in bidonul de 5 L tot 1 L de apa. O sa aveti la final sticla cu apa plina iar in bidon va fi doar 1 L de apa.

Luati sticla intr-o mana si bidonul in cealalta mana. Vi se pare bidonul mai usor? Mie mi se pare mult mai usor decat sticla, desi in ambele este fix 1 L de apa. Care e explicatia? Am eu o problema? E creierul pacalit de ceva?

De fiecare data cand pun apa din bidon in sticla observ chestia asta, nu e sa zici ca mi se pare ca-s adormit acum sau mai stiu eu ce.

Initial m-am gandit ca in bidon e mai mult aer, pe cand in sticla (fiind plina) nu prea e aer. Dar nu stiu daca are legatura.

8 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Nu are legatura cu aerul.
Oricum bidonul ar trebui sa fie mai greu decat sticla doar si in ideea ca are mai mult plastic.

Dar chiar si asa pare mai mult o problema de cum tii sticla si bidonul in maini. Nu ii strangi inbacelasi mod.

| mentholinks a răspuns:

Poate fi si o chestie de presiune daca tii bidonul de capac si acesta e mai mare decat capacul de la sticla sau tii bidonul de manerul acela.

| Nilsson a răspuns:

Vara îmi cumpăr câte un bidon de Perla Harghitei de 5L din care umplu un bidon de 1L de Zizin ca să îl țin mai ușor la frigider, însă nu prea am dat atenție acestui aspect, poate o să încerc. happy

| Digikey a răspuns:

Asta se intampla din cauza ca in clasa a 6-a te uitai pe pereti in loc sa fii atent la orele de fizica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si bidonul l-ai pus in mana dreapta care este mai puternica decat cea stanga, cumva?

Răspuns utilizator avertizat
| Cksihja a răspuns:

Ție ți se pare bidonul ușor pentru că compari greutatea bidonului cu greutatea unui bidon plin din mintea ta.
Pentru tine bidonul de 5 litri e mai ușor decât ar trebui să fie.
E o iluzie simplă, mai adaugă apă în bidon ca să vezi.

| TeodorescuAndrei a răspuns:

Răspunsul e simplu. Da in ambele sticle ( sticla de 1L si bidonul de 5L ) ai aceași cantitate dar dimensiunea sticlei de 1L e mai mică față de dimensiunea bidonului de 5L drept urmare in bidon apa acoperă o suprafață mai intinsă pe când in sticlă suprafața este mai restrânsă drept urmare sticla de 1L pare mai grea decât bidonul deși au aceași cantitate 1L.