| lelelude a întrebat:

Salutare oameni buni,

Am cumparat luna trecuta (Iulie 2018) un bidon de 5L de Aqua Carptica de la magazinul din scara blocului in Bucuresti. Am desfacut-o sa mi pun in pahar, am baut si am simtit un miros ciudat, aproape de balta combinat cu plastic iar gustul era pe masura. M-am gandit initial ca e de la pahar insa am schimbat paharul si acelasi lucru. Am mirosit sticla si de acolo era. Nu beau de fel brand-ul asta insa era singura care mi s-a parut ok. M-am gandit apoi ca o fi vreun scam facut de patron si a pus el apa de undeva si apoi sigiliul la loc.
Cu o luna mai tarziu a cumparat fratele de la Mega 2 sticle la 2L si aceeasi poveste happy Acelasi gust si miros de doi lei, de parca au pus sticla prajita de soare cu gura in rau, au umplut-o si au pus-o pe piata la vanzare.
Intrebarea mea e daca ati patit si voi?

Multumesc frumos,
Catalin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Pentru informarea ta. Sa stii ca bidoanele de apa, orice marca ar fi ele, sunt tinute in conditii neregulamentare. Acestea stau in soare si caldura vara iar iarna in inghet. Nu de putine ori au fost cazuri cand iarna in magazin bidoanele de apa erau inghetate sau vara se intampla sa aiba verdeata in ele de la cat de mult stau la caldura. Sa stii ca de multe ori apa de la robinet este mult mai curata decat cea la bidoane de plastic, orice marca, nu doar una. Exista pe piata multe cani cu filtru cu carbon activ in care poti pune apa de la robinet sau filtre cu osmoza sau carbon ce se monteaza pe teava de apa rece de la chiuveta in cazul in care te hotarasti sa renunti la apa imbuteliata in PETuri

suntserios
| suntserios a răspuns:

Niciodata si doar aqua carpatica beau

| gheorghe699 a răspuns:

Da,nu pot sa iti spun daca acesta este gustul apei mentionate de tine dar, am patit si eu, aveam o sete cumplita si am intrat intr-un sat de langa fagaras, la un magazin, era singurul sortiment de apa, nu obisnuiesc apa aceaasta ..am cumparat si nu am putut bea, era "baltacita"miros de balta, gust oribil si nici aspectul nu era f limpede, avea o tenta de namol.

| Moraru_Emma_1997 a răspuns:

Daca vei cumpara același produs pe viitor si vezi ca gustul nu diferă, poti face plângere la protecția consumatorului ori sa te consulți cu oamenii ce sunt la Informații pentru Mega Image. Păstrezi bonul fiscal, va trebui sa le dai cateva indicații de pe el, iar dupa scrii numărul de telefon pe care il găsești pe internet. 0800 410 900 este numărul acestora și le spui problema, indiferent care ar fi aceea, probleme la casă, o atitudine neadecvată pentru clienți, un produs care a fost bătut de mai multe ori, etc.