| Diana90 a întrebat:

Am o curiozitate, Cand ne am nascut am mai trait o viata inainte de asta? adica se zice ca, exista viata dupa moartea,(bine, asta nu stim sigur daca da sau nu) dar cum exista asta ma gandesc ca am mai trait una si ne am renascut... oare ce prostie am zis laughing). in fine. vreau sa stiu daca inainte sa ne nastem am mai trait undeva.si nu stim noi,, Mersi!:8

11 răspunsuri:
| Angel0 a răspuns:

Exista religii care cred in reincarnare cu mult inainte de aparitia crestinismului.

| bluebios a răspuns:

Nici o fiinta de pe acest pamant nu traieste inainte sa se nasca si nici dupa ce moare. Asta este prima si singura viata pe care o avem.

| bluebios a răspuns:

@Diana90 Pai uite de unde stiu eu ca NU: este o chestie unanim acceptata ca tot ceia ce suntem noi din punct de vedere mental este rezultatul unor procese care au loc in creier, iar creierul este un organ cat se poate de material care nu mai fuctioneaza dupa ce murim.

| kabaleon a răspuns:

Daca ai ocazia sa calatoresti in Asia Central-Sud-Estica (zona Indiei, Tibet, Nepal, Sri Lanka, Pakistan, Bhutan, Bangladesh etc.), vei avea ocazia sa intalnesti oameni care sunt siguri 100% ca au mai multe vieti. Inca de copii, locuitorii acestor tari stau drepti in fata mortii, deoarece considera ca au tot timpul sa traiasca in vietile ce vor veni. Exista o carte: "Cartea Tibetana a Mortilor" sau "Bardo Todol". In aceasta carte se explica extrem de clar ce inseamna moartea si unde mergem dupa ce murim. Ca sa raspund la intrebarea ta: DA. Am mai trait inainte de viata asta. Unde?! Este destul de dificil sa ne dam seama...dar nu imposibil. Sunt anumite practici prin care iti poti aminti vietile trecute, insa este nevoie de multa munca si multa rabdare. Sunt si dovezi clare, precum cea a unui copil american care la varsta de 4 ani stia sa piloteze toate tipurile de avioane din al doilea razboi mondial, si sustinea ca se numeste altfel decat numele pe care il purta, ca traieste intr-un alt oras decat cel in care locuia etc. Cand au verificat datele, au descoperit ca numele asta era al unui pilot american care a murit in razboi. Pustiul dadea detalii cunsocute numai de superiorii din armata, pe care nimeni nu avea de unde sa le cunoasca. Si sunt o multime de cazuri. Daca dai search pe net gasesti o sumedenii de cazuri. Motivul pentru care nu ne amintim vietile trecute este somnul profund al constiintei. Cand vom reusi sa ne trezim o parte din constiinta, vom reusi sa ne amintim si vietile trecute. Pace!

| totmike a răspuns:

Se numeste reincarnare draguta.si sunt doar ipoteze.nimeni nu s-a intors sa ne povesteasca deci inca nu se stie cu exactitate.stiinta spune ca asa ceva nu e posibil credinciosii spun ca mergem in cer iar unii spun ce ne reincarnam.cum spuneam, sunt doar ipoteze.nimeni nu stie ce se afla dupa poarta asta sau granita in fine cum vrei tu sa ii spui.de asta ii viata faina ca ai la ce sa te gandesti.ca nu stii totul.intrebarea asta te lasa pe tine sa decizi in ce crezi.

| Diana90 explică:

De unde stiti voi astia care ziceti ca NU,findca,cand te duci pe lumea cealalta uiti de unde ai venit adica uiti ca ai trait o data pe pamant, nu o sa mai stii de viata asta nimic asa e si la astalalta poate ca am mai trait undeva si nu stim noi, poate ca am trait tutusi inainte sa ne nastem intr-o alta lume.intelegi?

| Anonymus123 a răspuns:

Unii asa ar crede. Fiindca se spune ca sufletul e calator. El merg la cer si de acolo vine inr-un alt corp. Se mai spune si ca atunci cand cineva moare trebuie sa se inveseleasca lumea fiindca se naste cineva si invers, si de asemenea si ca atunci cand un om moare cade steaua lui, decedatul mutandu-se in alta stea. am gasit un test, nu ca as crede in el, dar...e o chestie...http://www.clopotel.ro/......ioara-131. Sper sa-mi spui ca raspunsul castigator.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.ai trait in tatal tau si in mama ta.sub forma de cromozomi, dar nu ai cum sa stii asta.cand erai in pantecele mamei tale, nu credeai in; afara si nici in MAMA, fiindca nu le vazusesi niciodata.credeai ca acolo este locul tau si ca esti atotputernic, venindu-ti toate dea gata cabd tragi de cordonul ombilical.cand ai iesit de acolo,te-ai speriat fiindca nu stiai, daca mori, sau invii.de fapt asta nu esti sigura nici acum.fiindca atunci ai murit ca fat, si te-ai nascut ca om.cand vom pleca de aici, iar e o problema.sa ne straduim sa facem saltul cat mai spectaculos.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa viata asta exista Viata Vesnica. Fiind vesnica, nu se termina si, implicit, nu urmeaza o alta dupa ea happy

| RoxyAngel a răspuns:

Orice este posibil. sunt zvonuri ca asa ar fi, uni spun ca asa se explica senzatia de deja-vu. totusi doar d-zeu stie adevarul

| georgiana_3880 a răspuns:

Eu mi-as dori sa existe reincarnare, dar sa am numai vieti frumoase.adica poate ca in viata trecuta am fost printesa, iar in viata viitoare voi fi preedinte