| Hehehahah a întrebat:

Salut. Mă gândeam acum, oare înainte să ne naștem ce am fost și unde am fost? Cum ne-am născut mai exact? Mă gândeam că moartea este fix la fel ca momentul din-nainte sa ne naștem. Voi ce credeți?

10 răspunsuri:
| Holiday a răspuns:

"...oare înainte să ne naștem ce am fost și unde am fost?"

Embrion si apoi fat, localizat in uter.

| AvalohAlyn a răspuns (pentru Holiday):

Și înainte de asta?

| Seba2013 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

AvalohAlyn….sufletul vine din Dumnezeu.
Acest suflet care este de ordin spiritual l-a facut pe Hamlet(Mel Gibson) sa nu cada in aparente.
El este de origine divina, diferit de multiplicitate. El este asemenea Celui UNUL SUPREM in care nu se gaseste antiteza(materie).El este doar sinteza fara antiteza. Noi fiind si materie se gaseste si antiteza.
Acest suflet aspira la unitate cu Cel ADEVARAT, ABSOLUT, SIMPLU SI UNIC.

Ceilalti incercau sa se apropie de aceasta viziune a "ochiului spiritual" cu aparente, dar el nu ii lasa (vezi Frăția Inelului cum Gandalf si Saruman acopera ochiul acela). Doar el era prezent si folosea acest ochi. Asadar vedem atribute ale sufletului care ne scapa de minciuna aparentelor si ne uneste cu Cel Adevarat de unde a venit. Trebuie sa avem grija cu acest ochi pentru ca traim in epoca intunericului iar cel rau vrea sa il inchida si foloseasca.

Nu vreau sa ma aprofundez in subiect asa mult despre explicatia sufletului. Insa sa stii ca Jung vorbeste de nise patroni sau arhetipuri care Cel Adevarat le-a inscris in suflet pentru a ne aminti (reminiscență) de Frumusetea, Adevarul, etc., de unde a venit. Si Descartes vorbeste despre lucrurile astea si Aristotel cu semintele care au potenta(dor) pentru credinta pentru ca sunt plictisite de ignoranta si idei care le pasivizeaza si nu le lasa sa creasca.

Iar ca tot vad ca vorbeste de astrologie, magie si toate astea incerc sa te ajut cu asta.
Noi avem adevarul nu pareri, magii, astrologii sau opinii. Satan are pareri si opinii...el vrea sa ne departeze de la credinta, adevar si virtute.

| halogen001 a răspuns:

Asa ma gândesc și eu. Oare un calculator înainte sa se nască în fabrica unde era? Era în minele de fier, de minerale, în petrol și asa mai departe. Când arunc calculatorul la gunoi ca nu mai merge, unde e oare? Este la gunoi sau la reciclare.
Asa e și omul. Unde e înainte de naștere? In materialele, in plantele si animalele pe care le mănâncă ca sa crească, în bioxidul de carbon din aer, de unde plantele scot carbonul și rezulta compușii organici pe care ii mâncam. Dupa ce moare unde e? E în groapa și îl mănâncă viermii daca nu e ars și pus în urna (ceea ce mai rămâne dupa ce carbonul e eliminat în atmosfera sub forma de bioxid de carbon în urma arderii).
Ce e sufletul? O invenție primitiva a omului neștiutor care credea ca omul nu e condus de creier ci de un suflet. Daca ar exista suflet am vedea următoarele:
-sufletul nu tine informații (omul bolnav, beat, drogat sau cu alzheimer nu mai știe nici cum il cheama),
-nu furnizează și nu captează informații (cu spatele nu vad, iar când dorm nu știu ce se intampla),
-nu conduce omul (daca omul e bolnav, beat, drogat, accidentat la cap atunci se comporta cu totul altfel decât normal).

Deci ce face sufletul? La ce e bun? Nu are informații despre om, nu da informații omului, nu culege informații, nu conduce omul. Si atunci ce e sufletul? E fantezie pe hârtie.

Creierul conduce omul, nu sufletul. Daca omul moare și creierul nu mai funcționează ce rămâne dupa om?
"Știm ce rămâne". "Rămâne sufletul." Care suflet?
Acela care nu are nici o legătură cu omul, acela care nu conduce omul, acela care nu deține, nu colectează și nu furnizează omului informații, adică nimicul. Nimicul = sufletul care nu deține informații, nu furnizează informații și nu conduce omul.
Asta e și înainte și dupa moartea omului: nimicul.

| Seba2013 a răspuns:

Inainte sa ne nastem eram tot prin lumea asta fizica sau naturala(unii determinati de ceva iar altii indeterminati de nimic cu demonul acediei si liberul albitru in ei). Numai ca nu erai tu ci umanismul din tine. Ma gandesc ca umanitatea era in eroare fara sa gaseasca tinta. Poate te ajuta fizica cuantica pentru ca ei stiu toate posibilitatile de eroare. Poate unul a fost in muncitorism, altul in nazism, celalalt in comunism, altii in existentialism(Sartre), ei in manelism si Pygmalion langa saracie(esteticism mort sau de sare).

Iar eu pe Insulele Fericiților in Epoca de Aur langa dumnezei.

| Mtoni a răspuns:

Am văzut pe YT oameni care au trecut prin moarte clinică și spun că își amintesc cum și-au programat viața înainte de a se naște. În schimb am auzit pe alții care spun că Sufletul nu are memorie înainte de naștere. Nu știu pe care să îi cred, poate că sunt diferiți și au toți dreptate.

| Hehehahah explică (pentru Mtoni):

Dar oare moartea e fix ca înaintea nașterii?

| Mtoni a răspuns (pentru Hehehahah):

Pentru unii da, așa cred că este. Cei reîncarnați, după moarte, sunt fix ca înaintea nașteri. Dar creștinii nu se reîncarnează. Pentru creștini moartea este diferită de momentul dinainte să ne naștem.

| vasile2222 a răspuns (pentru Mtoni):

Corect. La baza suntem suflete care nu mor. Venim aici pe pamant ca sa experimentam diverse lucruri alese de noi. Noi suntem si regizori si actori. Alegem sa uitam ce stim -- pentru ca altfel ar fi aiurea, nu ar mai avea sens.

| UnOmOarecare3000 a răspuns:

Cateodata nu e bine sa te gandesti prea mult, ca ce e mult strica.happy
Dumnezeu stie. Imi pare bine ca sunt om si nu Dumnezeu.
Doar creatroul nostru va stii exact sa ne raspunda la intrebari: ce, unde, cum, de unde pana unde, de ce, etc. Dupa ce ne vom intalni cu El desigur. Asta daca ne vom intalni vreodata. Poate in rai, cine stie...