| anonyma_1456 a întrebat:

Am si eu o problema mai mare. Mie in general nu prea imi plac oamenii, nu imi place sa fac parte dintr-un grup, aglomeratia, pe scurt sa fiu in preajma prea multor oamenii.Devin foarte irascibila cand sunt pusa in situatia asta, de asta si evit.Am inclinatii mai antisociale si probabil si sociopate intr-o oarecare masura

De la 8 ani am inceput sa prefer singuratatea si nu oamenii dupa mai multe evenimente. Am avut mai multe intamplari urate cu alti copii cand eram mica pentru ca eu niciodata nu m-am putut integra nici la gradinita, nici in scoala primara, oricat de mult as fi incercat (si credeti-ma chiar m-am straduit sa ma fac placuta). Pe scurt am fost cam dintotdeauna un "outsider". Mi-am schimbat foarte mult clasele si scolile, doar acum la liceu, n-am mai schimbat nimic(desi n-am absolut nicio treaba cu colegii). Initial sufeream mult din cauza asta, dar dupa o anumita intamplare am decis nici sa nu mai incerc sa ma adaptez si am inceput sa detest compania celorlati copii.

Pana acum 1 an totul era ok, evitam si cu asta basta, cand eram pusa totusi in situatie mai aruncam un pic de cinism, ironie, dar doar atat. Dar de la un an incoace, simt o nevoie bolnava sa-i fac pe cei din jur sa sufere, sa-i chinui, sa-i necajesc. Am ajuns sa fac asta chiar si cu familia si prietenii apropiati. In relatii nu mai spun. Imi bat joc de toti. Imi place sa manipulez, sa caut punctul slab si sa-l atac cu toata puterea.Recent o prietena de-a mea plangea si-mi cerea un sfat. Eu o ascultam ma prefaceam ingrijorata si in sinea mea radeam de ea si ii dadeam niste sfaturi asa ironice si in bataie de joc...

Inteleg ca e gresit ceea ce fac, ca doar de asta avem ratiune. Cand sunt singura, doar cu gandurile mele, am remuscari, regret ceea ce fac, imi pare nespus de rau. Dar cand ajung vis-a-vis cu prietenii sau alte persoane, nu ma pot abtine! Serios parca ma pierd cu firea, parca-i o nevoie patologica.

Persoanele care au trecut prin asa ceva, sau care aveti prieteni de genul asta, sau care aveti cunostinte mai vaste in domeniul psihologiei, ziceti-mi ce as putea face sa mai ameliorez nevoia asta bolnava?

P. S: Daca venti aici cu raspunsuri de gen "vai ce rea esti", "ce oameni mai exista pe lumea asta", "ai sa ajungi in Iad", nu va obositi, puteti deja sa faceti o favoare omenirii si sa va duceti cu tot cu comentariile voastre sa va spanzurati de clanta usii, nu de alta da-i mai economic.

Ah si poate ca am ales categoria nepotrivita, dar doar pentru a avea parte de niste raspunsuri mai inteligente.

18 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Traieste-ti viata cum simti si mai taci naibii din gura.Crezi ca chiar poti fi ajutata cu atitea debitari din care nu stiu daca citesti macar jumatate?

| DianaScorpio a răspuns:

De ce nu te duci la un psiholog sa ii povestesti toate aceste lucruri asa cum ni le-ai povestit si noua? Te-ar ajuta mult mai mult sa stai de vorba despre asta cu o persoana specializata pentru ca ar sti mult mai bine decat noi sa iti explice ce si cum, ce sfaturi sa iti dea, etc. Ziceai ca esti la liceu, din cate stiu eu, in fiecare scoala ar trebui sa exista un psiholog cu care elevii pot sta oricand de vorba, la noi in scoala cel putin este.

| Skylar a răspuns:

Nu e o situatie grava, si eu sunt la fel, with love anonimous

| Polaris a răspuns:

Urăsc lumea din jur. Punct. N-am nevoie de alt remediu.

| justitiarul a răspuns:

Nu esti rea, ci mai degraba esti"produsul"actiunilor celor din jurul tau.
Nu_ti critic parintii dar poate ca ar fi trebuit sa fie mai atenti la manifestarile tale.Tot ce iti pot spune insa este ca adolescenta este o perioada ciudata si dificila in viata fiecaruia pe care o depasim fiecare cum putem.Desigur ca un psiholog te-ar ajuta mult si ar fi bine sa discuti cu el, dar nu pleca din start cu parerea falsa despre tine ca esti o sociopata sau etc.Fiecare avem doze de rautate sau indiferenta, mai mici sau mai mari in noi.

| noi3 a răspuns:

Amandoi am putea fi considerati nebuni. eu pentru raspunsul pe care ti-l voi da, iar tu pentru situatia in care esti.

parerea mea e ca esti "sensibila". [nu te gandi la sensul larg acceptat]. sensibila din punct de vedere energetic [de asta nu-ti plac aglomeratiile; e un intreg haos de energii acolo]

sensibilitatea energetica poate fi folosita in moduri foarte frumoase cat timp ai grija la propra-ti protectie.

in caz contrar diverse entitati [sa le spunem energetice, desi e un termen prea general] mai mult sau mai putin bune [de obicei mai putin, mult mai putin] te ataca, iti infiltreaza diverse ganduri asemeni lor, apoi se "hranesc" din tine.

sfatul meu e sa-ti monitorizezi gandurile. sa fii atenta la ce te enerveaza, cand te enerveaza si, daca ai putea, sa cauti sursa gandurilor. daca sunt sau nu ale tale. cum au aparut si de ce.
e un pas placut catre evolutia spirituala.

cat despre psihologi: sti de cati psihologi e nevoie sa schimbe un bec?
de niciunul, e nevoie ca becul sa vrea sa se schimbe.

daca rezonezi la raspuns, dar nu-l intelegi in totalitate lasa-mi un mesaj si mai vorbim.

| VacutzaRoscata a răspuns:

Chiar ai probleme serioase, mergi la psiholog straight face

| Daniel123 a răspuns:

Imi place stilul tau. Mereu am vrut sa fie si eu asa, dar nu am reusit. Am vrut sa ii fac mereu sa sufere pe cei din jurul meu (ei bine nu si pe parinti si pe cei cu adevarat apropiati) asta pentru ca urasc societatea. Societatea e cel mai scarbos lucru din cate vad eu. Te inteleg, dar te si compatimesc. E doar o chestii pshihologica sau poate ai tu ceva cu societatea asta Romaneasca. Uneori societatea asta e prea cretina!

| justme91 a răspuns:

E simplu, incerci sa te razbuni pe toti pentru ca ai fost. data la o parte(outcasted) cand ai fost mai mica. n`ai incredere in oameni, vrei sa-i faci sa sufere. poate pentru ca te`au facut si ei sa suferi. BUT, nu toti sunt asa pisi.nu zic sa ai incredere in toti dar cred ca esti destul de mare/matura incat sa iti dai seama cine merita si cine nu.

| ButBut a răspuns:

happyBuna ziua Anonyma.

Aici e o persoana care te intelege in cea mai mare parte, si cand spun intelege inseamna ca am trecut in mare parte prin ceea ce treci si ai trecut tu.Stii exista unele persoane care daca nu primesc o cat de mica atentie la un moment dat,se inchid in ei,isi construiesc propria lume, iar comportamentul lor fata de ceilalti nu e cel autentic, ci cel creat in urma lipsei de afectiuni.Eu am fost la fel,simteam ca nu ma intelege nimeni, deoarece atunci cand vroiam sa vorbesc imi era impusa tacerea, asta intamplandu-se mai mereu.Iti dai seama ca atunci psihicul trece la actiune, si te transforma.Lipsa de comunicare libera e destul de grava,daca pot spune asa.Ea,te departeaza de ceilalti in asa fel incat nu mai simti nevoia de prieteni,amici,vorbe bune,sfaturi,critici[in scopul de a te corecta]. Ajungi sa crezi ca cel mai bine e singur,deoarece poti face totul dupa cum vrei tu.Mi-a zis odata o prietena buna, ca eu mi-am format o carapace si nu as deschide-o pentru nimic in lume, asta deoarece cand aveam nevoie sa fiu ascultata nu a fost nimeni acolo care sa isi faca timp.Aceasta prietena incercase foarte mult sa ma faca sa ma destind,sa fiu libera in comunicare si in gesturi,dar imi era foarte greu ca sa schimb asta in o luna, dupa ce au trecut atatia ani, cu aceasta personalitate.Si faptul ca ai schimbat scoliile si clasele te-au facut asa.Nu esti o persoana care sa se integreze intr-un ritm alert, la tine totul trebuie facut cu rabdare[dar ma intreb cine in ziua de azi mai are rabdare?].Si intamplarile din copilarie te marcheaza, pentru ca atunci cand esti copil ti se contureaza o personalitate care isi face mici "update-uri"de la vreme la vreme.Nu degeaba toti auzim vorbindu-se despre cei 7 ani de acasa.
Faptul ca tu acum necajesti pe ce din jur, mi se pare unul normal, din moment ce psihicul tau a fost supus si fortat sa se transforme dupa cum vroiau altii.Intr-un fel "a declarat razboi" celorlalti,cu permisa "aha,lasa ca asa cum voi m-ati neglijat pe mine,asa fac eu acum, va ofer rasplata".Nu vreau sa para ca exagerez sau mai stiu eu ce, dar chiar e asa.Eu mi-am studiat la rece[toti cei care prefera solitaritatea gandesc la rece] felul de a fi,reactiile la actiunile celor din jurul meu,directe sau indirecte si am realizat ca nu e de joaca,cu asa ceva.
Inainte eram rau de tot,adica eu chiar nu suportam compania celorlalti, ma retrageam, si nici nu vroiam sa aud de comunicare.Acum pot spune ca sunt ok,dar faptul ca inainte am fost asa, m-a facut o persoana cu reveria si melancolie in oase, ce se manifesta cand sunt singura.Pot spune ca m-am schimbat total.Adica imi pot sustine parerea in tot, fara retineri si chiar sunt sociabila.Nu stiu ce m-am schimbat, poate putin prietena mea, deoarece a fost printre singurele persoane care si-a dat seama de asta si s-a straduit sa ma faca bine.Si faptul ca am fost nevoita sa imi intretin intr-un fel familia si pe mine,la o varsta destul de frageda,m-a adus cu picioarele pe pamant.Din moment ce lucrezi si intrii in contact cu alte persoane,ajungi incet,incet fara sa iti dai seama,sa te integrezi,sa impartasesti opinii si sentimente.
Faptul ca tu esti singuratica,sa stii ca atrage multi oameni,pentru ca nu toti prefera persoanele galagioase si excesiv de "prietenoase",nu nu,sunt multi care mereu cauta cu privirea pe ce care sunt retrasi si privesc in gol, sau stau si viseaza pe o bancuta in parc.
Trebuie sa iti doresti sa te schimbi, trebuie sa vrei asta cu tot constientul tau.Si sa faci ceva pentru asta.Sa stii ca e foarte greuhappyEnorm de greu,dar nu e imposibil. Poate sa te muti singura,sa iti pui ordine in ganduri,sa iti gasesti pe cineva apropiat care sa te inteleaga,sa lasi timpul sa isi faca treaba si tu sa te straduiesti sa iti controlezi asa zisa "razbunare" fata de altii.
Nu vreau sa crezi ca gata acum m-am trezit sa iti raspund si eu,ca sa ma aflu in treaba. Dimpotriva imi fac griji, pentru ca stiu ce inseamna asta, prin tot ceea ce treci tu.Mai ales ca acum de curand, am trecut printr-o depresie destul de grava pot spune si am trecut peste fara ajutorul vreunui psiholog.Psihologii draga mea,sa stii ca sunt satui de oamenihappySi eu nu te sfatuiesc sa te duci la vreunul,pentru ca mai stii ce se intampla,te vindeci pe o parte, iar pe alta, se agraveaza altceva.Nu uita, ca nu te poti cunoaste niciodata complet, dar cel mai bine te cunosti tu.Invata sa accepti adevarul,pentru ca tu in sinea ta,stii cum sta treaba in orice,dar nu ai puterea sa rostesti asta. Puterea gandurilor e mare.

Sper ca te-am ajutat cat de cat,fac asta cu toata inima. Daca mai ai alte intrebari, imi poti trimite privat, te ascult cu drag.

Ai grija de tinehappy:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hmm.sad aceeasi problema o am si eu.m-ar interesa si pe mine raspunsurile la intrebarile astea.Cred ca avem mare nevoie de un psihologstraight face

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

parerea mea este ca nimic din ceea ce ai relatat mai sus nu este adevarat,in cazul in care ai fi avut caracterul "antisocial si sociopat" cu care te lauzi nu ai fi avut "nerusinarea" sa ne scrii (asta e parerea mea ) doar ai dorit sa vezi cum reactioneaza userii de pe acest site, care dintre ei ofera ajutor si care fac misto,daca ma insel inseaamn ca nu ai intalnit baieti gen CUCU,nu stiu de ce dar paranormalul meu nu-mi da voie sa cred relatarile tale, bate-ma, injura-ma, dar nu cred

| romichete a răspuns:

Hmm.si eu care credeam ca sunt singurul.si eu urasc lumea in mare parte.in special pe ce'i care comit nedreptati etc.gen ciorile care merg pe mislocul drumului etc.nu as avea remuscari in a vedea un om facut zob pentru ca eu consider ca merita asa.si culmea mi-ar aduce o satisfactie si o implinire f mare. spre ex. odata mergeam cu masina si un bmw cu cioroi care se baga in depasiri aiurea etc grandomanie etc.mai incolo vad in pom.erau toti spulberati.nu stiu ce era imprastiat pe jos.era materie roz si visinie.erau tocati practic.si vreau sa zic ca eram f fericit.ca si cum s=ar fi facut nu stiu. justitie divina.gen...in fine faptul ca am fost mereu retras si antisocial pot sa zic ca mi-a adus numai beneficii pot sa zic.big grin nu tolerez nedreptatile si cei care domina pe altii mai slabi...acest gen de oameni trebuiesc eliminati in cel mai brutal mod posibil ca sa nu uite niciodata.anyway.daca e ceva ce am invatat in viata asta este ca.nu exista nu pot. exista nu vreau.asa ca depinde de tine ce si cum faci.u decizi.tre sa fi propriul psiholog.si sa nu'ti fie mila de oamenii prosti.gen fata aia care bazaia si u radeai de in sinea ta.sa nu iti para rau.sa te bucuri de raul lor cum am eu o vorba.tongue

| anamariagabi a răspuns:

Hey.imi pare rau ca suferi sincer dar nu te pot ajuta.pot doar sa te sfatuiesc sa te duci la un psiholog adica sa discuti pe tema asta sigur te va ajuta

| ColourRun a răspuns:

Este o chestie ciudata... Poate ca din cauza ca tu te inchideai in sine ai inceput sa crezi ca numai tu mai contezi... Si chestia ca nu te poti abtinethinking ar bine sa o faci. Si eu sunt o persoana care ma inchid in mine. Dar eu iubesc de obicei nu urasc. Cel mai bine ar fi sa mergi la un psiholog, sau sa vorbesti cu un specialist si o sa-ti zica el ce sa faci. Oricum incearca sa zici stop, spune in mintea ca nu mai vrei. Fa orice mod ca sa scapii de toata suferinta din tine

| Ianna_1564 a răspuns:

Heii. Eu nu prea am trecut prin asa ceva dar oricum poate te ajuta.
Tot ce faci tu cu toate ca nu vrei e din cauza ca atunci cand erai mica nu te-ai putut integra si acum e un fel de a te razbuna pe ceilalti.Eu zic ca ar trebui atunci cand esti intr-o situatie de genul asta sa incerci sa te controlezi mai mult si sa te gandesti de doua ori inainte de a spune ceva. Totul depinde de tine. Si e evident ca tu nu le faci cu intentie si ca ai o inima buna si nu e in toalitate vina ta. Adica incerca sa te stapanesti mai mult. Exerseaza. Auto controlul e totul.winking Sper ca te-am ajutat. Bye happy

| Danalizuca a răspuns:

Hey!
Cred ca ar trebui sa iti dai seama ce fel de oameni iti doresti in jurul tau. Daca vei continua in acest fel, cu siguranta ca foarte curand te vei trezi ca esti inconjurata de persoane asemeni tie, care vor lua in ras orice le spui si veti face cu totii misto de tot, dar cand vei avea, la randul tau, nevoie de un sfat pe bune intr-o problema serioasa, nu vei gasi sprijin la nimeni.
Incearca sa intelegi care sunt persoanele valoroase din viata ta si de ce le apreciezi atat de mult. Cu ceilalti e ok sa fii rea (parerea mea!) Dar trebuie sa ai un grup restrans de oameni cu care sa te porti ok si sa iti controlezi excesul de rautate. SI cred ca ai putea face asta, sa te controlezi, tocmai pentru ca iti constientizezi problema.
Succes!

| anonyma_1456 explică:

@VacutzaPoartaTanga: Probleme? Da, am. Serioase? Mai bine ia si revizuiesteti comentariul. Crezi ca-s asa de rea? Pai toata lumea are o doza ma mica sau chiar mai mare de "rautate" decat a mea.Ca tu nu vezi asta, e problema ta. Eu am spus lucrurilor pe nume, am admis ceea ce altii se tem sa admita.Asta-i societatea in care traim. Daca ai o inteligenta ascutita(desi ma indoiesc, pentru ca nu mi-ai mai fi considerat problemele asa serioase) analizeaza putin si relatiile tale cu cei din jur si vei observa ca majoritatea si-au bautut joc si te-au folosit ceeel putin de cateva ori. Oamenii naivi si prosti ca tine is foarte usor de manipulat. Si ceea ce e mai trist pentru voi e ca nici macar nu va dati seama cand cineva isi bate joc de voi.

Ms ca ati raspuns. folositoare, mai putin folositoare, ironice, mai putin ironice sau chiar si apreciative. Sincer nu ma asteptam sa vad pe TPU si oameni asa de open-minded. Ma mir ca n-a fost niciun raspuns care sa invoace justitia divina haha. ButBut, da ai dreptate autocontrolul e cel mai important, totul trebuie sa vina de la mine.Si da, psihologii sunt cam nefolositori. Pe mine nu m-ar ajuta. Juliia, da obisnuiam sa am o inima buna, totusi cred ca si acum a mai ramas ceva din ea.happy