| XenofX a întrebat:

Buna!
explicati-mi si mie cum vin ecuatiiile cu module sau dati'mi site-uri pentru module care sa'mi exlice cum sa le folosesc
funda:X

3 răspunsuri:
| didiDia a răspuns:

Pentru a rezolva ecuatiile cu module trebuie sa stii definitia modulului si anume:
|a|(modul dintr-un numar intreg a) este egal cu,, a'', daca,, a'' este mai mare sau egal cu 0 si respectiv este egal cu,, minus a'', daca,, a'' este mai mic decat zero. Acum aplici definitia asta pe orice modul gasesti indiferent ca ai de-a face cu |x+2| sau cu |2x-7| sau chiar cu puteri de-ale lui x.
Un exemplu:
|x-2|=1.
Cazul 1:
x-2 este mai mare sau egal cu zero
Rezulta ca |x-2|=x-2, de unde x-2=1 si x=3

Cazul 2:
x-2 este mai mic decat zero
Rezulta ca |x-2|=-(x-2)=2-x, deci 2-x=1, deci x=1.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-ai primit explicatii in clasa sau erai la cafebarul de linga?

| whitefenix a răspuns:

Daca |x|=5, atunci x = -5 si x= 5
La exuatia |x-2|=1 vei iesi de sub modul in felul:
x-2=-1 sau x-2=1
x=1 x=3
Raspunsul este 1 si 3