| lanadelrey15 a întrebat:

Credeti ca asa zisele culturi cum ar fi "Iluminati " sunt de fapt inventate cu scopul de a distrage oamenii de la ceva mai adanc de atat? Este doar o idee, stiu ca pare absurd, voi ce parere aveti?

6 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Se face ca anumite societati secrete chiar exista sau au existat, exista si dovezi in cazul multora dintre ele : The Skull & Bones, Le Cercle, Francmasoneria etc
faptul ca ele sunt invaluite in mister si exista teorii ale conspiratiei care muta atentia, asta nu inseamna ca nu au existat si nu exista societati secrete; la modul general societati secrete au existat inca din cele mai vechi timpuri

| lanadelrey15 explică (pentru Simpatic):

Sunt de acord, desi daca mariile societati secrete, ma refer la cele mai importante sau cele care se spune ca conduc lumea, ar fi sa existe, atunci sunt mai mult ca sigura ca orice informatie despre acestea ar fi inexistenta, societatea are impresia ca suntem deja familiarizati cu aceste culturi desi cel mai probabil noi nu stim nici macar 1% din adevar. Guvernul, de asemenea, ar putea fi si el doar o forma de a potoli curiozitatea lumii, din punctul meu de vedere, exista ceva mai adanc de atat, mai adanc de guvern, de "iluminati" si de masonerie. Noi nu stim nimic, cel mai posibil.

| Simpatic a răspuns (pentru lanadelrey15):

Pai cam asa functioneaza societatile secrete, se fac 'cunoscute' doar 'intitiatilor' lor, faptul ca unii 'rup lantul' si fug din cadrul unei 'organizatii oculte' si expun pe net apoi sau in mass-media anumite informatii... face ca prin acele dezvaluiri ale dezertorului, ca ele sa ajunga la publicul larg
altii propabil isi pastreaza foarte bine secretele!
te anunt ca in trecut unii au fost asasinati pentru ca au dezvaluit de exemplu in cartile scrise de ei (erau scriitori mai mult sau mai putin profesionisti), membri fiind a unor societati secrete. deci s-au facut si probabil se fac inca si astfel de lucruri oribile
exista si "societati secrete" care sunt cat se poate de la vedere insa deciziile lor se iau cu usile inchise si cu zavorul tras, este vorba despre Unchiul Sam happy
noi sa fim sanatosi

| Dismally a răspuns:

Societai secrete au existat mereu iar daca scopul lor ar fi fost distrugerea lumii. inseamna ca sunt total ineficienti big grin Realitatea este cam invers, de multe ori aceste societati secrete se formeaza in timpul unor perioade opresive iar rolul lor nu este distrugerea ci evolutia, libertatea, accesul la informatii etc.

| Xox0 a răspuns:

Sincer, cred ca exista ceva in spatele lumii Western. Illuminati? Poate.
Multe lucruri incep sa aiba sens, daca te gandesti un pic. Lucruri de genul: a trimite ajutor Israelului si a nu vorbi deloc despre genocidul din Palestina deoarece ar fi antisemitism.
Sau de a separa oamenii prin a le introduce ideea de identitate proprie si nu identitate comuna.

| EliLeli a răspuns:

Ceva mai profumd decat ce?