| alexpop1998 a întrebat:

Mai demult am postat o intrebare care suna cam asa: "Ma numesc Pop Dan Alexander si sunt nascut in 15.12.1998. Credetima, data nasterii e foarte importanta! Mie imi plac mult fenomenele supranaturale. Defapt cui nu-i plac? In regula. de cateva zile am observat un lucru ciudat. Daca inpart anul nasterii mele la 3, 1998 : 3, se obtine numarul 666. Cred ca cu totii stiti ce e 666. Dar, anul 666 este Antichristul. Deci eu sunt nascut de 3 ori Antichrist. Lucru care ma sperie putin. In regula... nu pot spune. Mai exista multi asa. Poate va intrebati de ce 3? Ei bine 15 - 12 = 3. Deci ziua minus luna egal 3. Voi ce credeti? Inca ceva: daca se inmulteste 666 cu 10 se obtine anul 6660. Poate anul Apocalipsei. Oare cei ca mine vor trai pana atunci? Oare ce este cu 21.12.2010? Astept raspunsurile voastre.". Ei bine, dupa ce m-am gandit mai mult mi-am dat seama de inca cateva chestii. Poate e o coincidenta multipla, poate e destinul. Eu vreau pararea voastra. Daca ati citit ce scrie mai sus... e bine! Acum sa va mai spun ceva: certificatul meu de nastere e inregistrat la data de 21.12.1998. Stiti faza cu 21.12.2012. Ei bine, In acea data se imprinesc 13 ani de la inregistrarea certificatul si implicit, eu implinesc 13 ani, doar ca pe 15. Stiti superstitia cu 13, cu ghinionul. Ei bine, chiar daca nu cred in ea, dupa atatea semne ( pe care nu le mai spun ca ar dupa prea mult ) nu mai stiu ce sa cred. Sigur veti spune ca e o prostie. Defapt, Si eu spuneam asta!

Răspuns Câştigător
| Maximus a răspuns:

Alexpop in primul rand vreau sa-ti spun ca ai fost informat total eronat in legatura adevarata valoare a numarului 666. Acesta nu reprezinta Antichristul, ci acesta era folosit in practicile de adorare a zeilor din Babilon, din timpul profetului Daniel, care acesti zei erau asociati cu diferite planete ale universului de exemplu: zeul soarelui, luna, planetele, intregul sistem solar s. a. m. d. Si multe alte semne pe care crestinismul le-a imprumutat de la pagani in perioada imparatului Constantin cel Mare (care a fost pagan intreaga sa viata, fiind botezat pe patul de moarte si convertit la crestinism) cum ar fi Tridentul lui Poseidon astazi fiind considerat Furca Diavolului, Steaua cu cinci colturi incadrata intr-un cerc perfect denumita Pentagrama reprezintă numărul omului din motivul diviziunii corpului său, cap, mîini, picioare, şi totodată fiecare dintre cele cinci vârfuri ale pentagramei reprezentând unul dintre cele 5 elemente care constituiau omul: focul, apa, aerul, pământul şi etherul si nu ca un semn al diavolului, fiind reprezentata si de Leonardo da Vinci in pictura Omul Vitruvian, precum si cercul de lumina, haloul, aureola ce apare reprezentata in picturile crestine deasupra capetelor sfintilor este imprumutata din paganism ea de fapt reprezentand feminitatea, Zeita, puterea si spiritul feminin, Pamantul Mama, cosmosul, Zvastica purtata de nazisti pe brat, care in ziua de astazi este consiterata tot un semn al diavolului are cu totul alta conotatie si anume Soarele a fost venerat ca o zeitate datatoare de viata de catre babilonieni, egipteni, greci, romani, si alte civilatii majore din istorie. Un simbol mult mai comun este o fata umanizata in mijlocul unui cerc din care pornesc raze.
Si sunt multe semne imprumutete de crestinism de la paganism pe care nu am timp sa ti le enumar acum dar o voi face cu alta ocazie.
Asa ca la cate secrete ascunde crestinismul nici nu mai stii ce sa crezi! Si din cate se intampla in ziua de astazi apocalipsa nu cred ca va veni din motive de divinitate ci stiintifice. Exact si data de 21. 12. 2010 ne-a fost relevata ca fiind finalul unui ciclu al cosmosului, urmand sa reinceapa un altul si nu ca o distrugere divina din punct de vedre religios ci pur stiintific!

8 răspunsuri:
| PhaseMorphXR a răspuns:

Apophenia - tendinta psihicului de a atribui sens modelelor si asocierilor fara sens.

| Gospell a răspuns:

"N" calcule pentru un nimic.

| mk_3564 a răspuns:

Din ce am vazut pana acum, un lucru e sigur; te descurci binisor in matematica. Totusi ai o greseala. In 2012 implinesti 14 ani, asa ca superstitia lui 13 iese din socoteli, deci ai scapat. Sunt de acord ca data nasterii poate insemna si determina multe in viata individului respectiv dar ce ai facut tu in cazul tau sunt doar speculatii si jocuri matematice. Daca tot iti place sa te joci si sa-ti legi viata de data nasterii consulta un astrolog sau un numerolog, ori ai putea sa citesti Tetrabiblos de Ptolemeu. Te poti juca infinit cu matematica pe tema asta. Cat de valabile sunt? habar n-am!
Nu mai stiu cine a spus "dati-mi un creion, o hartie si o sticla de vin, si pot demonstra universul ". Acesta facea referire la Piramida lui Keops, despre care altii spuneau ca ar detine multe informatii despre pamant.
Ai 12 ani, priveste in joaca aceste lucruri!

| Bianca_4346 a răspuns:

Ia gandeste'te putin la asta: pe 21-12-2012 eu fac 18 ani... ce crezi?smug

| lavinik a răspuns:

Nu crede nimeni ca este o prostie poate asa este nu ai de unde sa stii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E o prostie

| irinairina a răspuns:

Aplecarea ta catre fenomenele supranaturale te face sa vezi un pic cam "supranatural" totul...Eu cred ca-ti faci griji degeaba.

| Niara a răspuns:

Eu zic sa nu iti faci probleme. Am auzit ca aceia care fac greseli de ortografie vor fi feriti de orice neplacere tinand cont de faptul ca sunt mai innapoiati decat altii. In locul tau as invata mai mult la scoala si as sta mai putin pe net.