| xXGeo98Xx a întrebat:

sper ca am ales categoria buna, este adevarat ca putem misca obiectele cu puterea mintii? Cum? Daca prin exercitiu, in ce consta?

14 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Stai cuminte, vrei sa te scremi, pardon concetrezi in fata unei linguri pana iti ies ochii din orbite la fel ca la melc? Stai calm poate iti plezneste vreun vas de sange de te mai am si pe constinta laughing. Lucrurile astea te nasti cu ele, nu le dobandesti(90% sigur de asta)Daca era ceva toti indoiam cu puterea minti lucruri.Singurele finte de pe pamant care sunt capabile de a 'misca' lucrurile cu gandul sunt femeile... Doar se gandesc la sex, si hop, soldatelu la barbati blushing se intareste laughing) Deci ai 2 alternative, ori te faci femeie ori laughing ramai la stadiul de 'cobai' pe mana femeilor rolling on the floor

| doctorandus a răspuns:

Randi ofera un milion de dolari celui care poate demonstra in mod obiectiv ca poate face asta. Premiul exista de multi ani si pana acum nu l-a luat nimeni.

| T0T a răspuns:

Se numește telekinezie. Au apărut niște filmulețe, poze, diferite mărturii care ar fi vechi cu oameni care au fost supuși unor anumite experimente dar nimic nu a fost prezentat în mod cert. Eu unul cred că este posibil dar nu oricine poate să ajungă la acel nivel. Foarte rar se întâmplă. Nu cred că ar trebui să ne subestimăm, mai ales mintea, deoarece și așa nu cunoaștem totul despre ea. Poate sunt câțiva care cunosc mai mult, dar nu sunt date certe. Oricum să privim cazuri reale de "supra-oameni". N cazuri care au fost prezentate, în detaliu. Trebuie să fii puțin ignorant să te rezumi numai la capacitățile tale aparent foarte mici, că de cele mai multe ori noi ne inducem o limită și noi ne considerăm doar niște animale incapabile de nimic, și din această cauză ajungi să nu mai crezi anumite lucruri. Dar chiar au existat oameni extraordinari, cu anumite abilități, și lucruri demonstrate. Și cele cu telekinezia sunt mărturii destul de publice și solide, deci nu putem vorbi aici doar de un zvon. Sunt date destul de concrete dar deocamdată nu suficiente pentru a convinge omul banal.

| sublime89 a răspuns:

Nu exista niciun caz dovedit stiintific in care vreun om sa fi miscat ceva obiect cu puterea mintii. Sunt doar cateva trucuri de magicieni sau saraltani, care nu pot fi niciodata reproduse in preajma scepticilor si a oamenilor de stiinta. Asta spune multe.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am reusit intr-un timp sa misc obiecte, masini chiar, usi, farfurii.Nu e usor, sunt ani intregi de exercitiu, rabdare.In ultimul timp foloseam o tehnica simpla, fara prea mult efort, desigur ca experienta in cuplu isi spunea cuvantul.Ma incruntam destul de tare la nevasta-mea, mut partial cu bolboroseli, atunci ea incepea sa arunce farfurii, sa tranteasca usi, ba chiar sa miste si masina din parcare ducandu-se la ma-sa.Atentie, ani de experienta!

| smartlollipop a răspuns:

Pai cica atunci cand te concentrezi pe un obiect ii dai energie, insa rar am reusit sa misc ceva cu puterea dorintei, deci nu prea e puterea mintii laughing

Cred ca e posibil. Eu de multe ori am zis ca sunt coincidente.

Unii oameni sustin ca reusesc sa miste obiecte cu puterea mintii, probabil este posibil.
Nu cred ca iti trebuie exercitiu, trebuie pur si simplu sa stii cum. Daca se poate, desigur happy

| al9264 a răspuns:

Fiecare om are un fel de energie ''personalizata'' asupra careia are o putere ciudata care se controleaza cu subconstientul. Desi invizibila si indetectabila, aceasta bioenergie exista si se poate folosi pentru a misca diverse corpuri ca si cum apuci ceva cu un lasou. Deci da, se poate

| Dendoris a răspuns:

Da, poti sa muti penisul de jos in sus adica prin sculare, toate astea doar cu puterea mintii!

| EdyFcsb a răspuns:

E imposibil.

| MrChange a răspuns:

Deocamdata s-au demonstrat intr-o oarecare masura ca exista 6 "pueteri supranaturale" daca as putea sa le numesc asa:Telekinezia, telepatia, clarviziunea, pirokinezia, bilocatia si proiectia astrala. Desigur nu toate au dovezi concrete si pe langa astea mai exista lucruri uimitoare pe care le putem face cu mintea. Personal am reusit pentru prima oara sa testez telekinezia acu 1 an. Exercitiul este simplu: Pune un ac sa stea cu varful in sus. Apoi decupeaza un patrat dintr-o foaie si aseaza mijlocul pe varful acului, desigur poti sa patrunzi hartia cat sa stea pe varful acului, dar totusi sa aiba o sensibilitate mare. Personal am reusit in aproape 2 saptamani. Unii oameni sunt nascuti cu aceasta abilitate, dar sunt multe cazuri in care oamenii si le dezvolta pe parcurs, antrenandu-se. Focusandu-ti atentia asupra unui obiect, ii dai energie. Iti investesti energia ta, in obiect. Probabil ai observat ca lucurile supranaturale nu sunt niciodata mediatizate, asta nu inseamna neaparat ca nu exista. In orice caz, unul dintre cele mai importante lucruri este vizualizarea. Vizualizeaza cum foaia, in cazul pe care l-am dat, se misca. Simte cum energia ta se transfera in in acel corp, provocandu-i o schimbare de stare. Poti citi carti, documentare, si asa mai departe. Daca intr-adevar vrei sa inveti asta la un nivel foarte ridicat, probabil iti trebuie ani intregi de antrenament.

| SurprisedGuurl a răspuns:

Telekinezia, sau capacitatea de a misca lucruri cu ajutorul mintii, este un subiect controversat, cu foarte multi sceptici.

Prin definitie, aceasta practica neobisnuita presupune deplasarea sau modificarea unor obiecte fizice cu puterea mintii, fara sa fie nevoie de vreun factor palpabil ce poate interveni in actiune.

Desi sunt argumente logice aduse in a sprijini acest fenomen "paranormal", multi oameni refuza sa accepte aceste aptitudini ale altor persoane.
Este foarte adevarat ca necesita mult antrenament si concentrare, insa creierul nostru are capabilitatea de a fi receptiv la ce dorim sa invatam.

Atunci cand imi propun sa indoi linguri, ma concentrez la materialul acesteia, ii vizualizez forma si compozitia. Degetele imi sunt relaxate si imi spun ca metalul nu este decat o iluzie, de fapt el se poate modela dupa cum imi doresc.

In anul 1934 a fost cercetata pentru prima data aceasta "arta", iar mai tarziu, au fost realizate teste stintifice elaborate.

Rusoaica Nina Kulagina avea capacitatea de a misca obiecte diverse, inclusiv o masa, fara a atinge nimic.

Femeia a fost supusa multor teste psihologice si stintifice, constatandu-se ca telekinezia era o aptitudine naturala pentru ea.

| SurprisedGuurl a răspuns:

Fa faza cu Charlie Charlie

| Plecat_La_Mă-ta_Vivi_1988 a răspuns:

Sau te apuci de alt hoby