| mODIN a întrebat:

L-am descoperit recent pe Rene Guenon. Geniu filosofic prea putin cunoscut sau guru sarlatan? Ce parere aveti?

7 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Meh, in principiu el e un ocultist care neaga faptul ca e ocultist. In loc de "plan astral" sau "plan mental" zice "imaginal", dar e aceeasi Marie cu alta palarie.

| EestiSodalane a răspuns:

Nu e nici guru, nici sarlatan. Dar nu m-as avanta sa zic ca e un absolut geniu. E un ganditor bun, mai ales daca te intereseaza sfera filozofiei traditionalismului. Dacă îți place Guenon recomand Julius Evola

| doctorandus a răspuns (pentru EestiSodalane):

Dap, doi neofascisti. Foarte bine ti-ai ales tabara.

| mODIN explică (pentru doctorandus):

Stict teoretic, atat Evola cat si Guenon au trait inainte de de aparitia fascismului, deci nu e corect sa zici de ei ca sunt "neofascisti" rolling on the floor

| EestiSodalane a răspuns (pentru mODIN):

E hilar să-i auzi cât de inculți îs. Îi numesc "neofascisti" de parcă s-au născut în 1997 și nu literalmente în secolul 19 lmao. Ăsta ți-e cultura de pe TPU, cu ăștia defilăm. Măcar de tăcea filozof ramanea.

| Trinitatea12 a răspuns:

Din cate stiu Guenon este un filozof bun cu multe idei excelente. Singura lui problema este ca are un fix cu partile negative ale Europei (este un fix foarte exagerat...). Asta este o problema pentru ca Guenon are tendinta s-a ignore partile mai rele ale orientului. Tendinta asta este, de cateva ori, extrem de exagerata si chiar il impiedica in cateva parti (la fel si cu atitudinea lui negative spre societati/caracteristici Europene). Totusi, in afara de asta si faptul ca s-a facut Islamist mai tarziu in viata, este excelent si il recomand.
Are multe carti care descriu in detaliu simboluriile nemuritoare ale omului - (chiar cred ca are si una despre cruce, si din ce am auzit este destul the misto!). Multe teorii ale lui sunt chiar foarte interesante si sunt destul de universale. Cartiile lui despre Hinduism sunt si ele foarte bune in mare parte (desi unele sunt destul de repetitive...).

| doctorandus a răspuns (pentru Trinitatea12):

G.K. Chesterton Society; G.K. Chesterton Institute for Faith & Culture (2000). „A conference on New Age and Christian spirituality" (PDF). The Chesterton review. Saskatoon, Saskatchewan; South Orange, New Jersey: G.K. Chesterton Society, 1974- G.K. Chesterton Institute for Faith & Culture. XXVI (1&2). ISSN 0317-0500. OCLC 2247651. "One needs to recognise several things in New Age in order not to over-react: it is not monolithic; it is not a den of demons; nor is it a den of fools. Three main currents need to be taken very seriously, even if they reject being included in the broad term New Age. They are René Guénon’s tariqa or school of intellectual Sufism, Rudolf Steiner’s anthroposophy and "the Work", devised by Georges Ivanovitch Gurdjieff."