| soloangel01 a întrebat:

acum cateva saptamani am gasit pe drum o moneda intr-o bucata de plastic hexagonala si transparenta.pe o parte a monedei scrie ELIZABETH II D.G. REGINA si are o imagine cu o femeie din profil.pe cealalta parte este o imagine cu un castor pe un bustean si scrie 5 CENTS CANADA 1976. zilele trecute ma intrebam daca ar avea ceva valuare...moneda este in stare perfecta! funda la cel mai bun raspuns! ajutati-ma va rog!

Răspuns Câştigător
8 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Faptul ca moneda este intr-o bucata de plastic e un indiciu ca a apartinut unui colectionar, fiind posibil sa fii dat peste o editie aniversara a acelei monede. Daca este asa, valoreaza mai mult decat valoarea nominala, dar daca nu cumva este dintr-un metal nobil nu spera sa te imbogatesti, nu valoreaza mai mult de cativa lei.

| relian a răspuns:

Ce valoare sa aiba frate daca este o fisa oficiala care circula in Canada.Deci valoreaza exact cit scrie pe ea dar asta in Canada nu in Romania.In Romania nu valoreaza nimic.Tu crezi ca monedele valoroase le gasesti pe strada? Stai linistit ca nu esti tu norocos sa gasesti asa ceva nici unu la miliarde.eci nu te lua dupoa unia ca vai pune-o pe siteuri de licitatie ca te faci de ras.Deci 5 centi canadieni vezi si tu la schimb valutar cit este dolarul canadian si stii sigur ce valoare are.

| Wøodenpints a răspuns:

Nu-i chiar atât de veche, din anii 70.
Dacă este în caserolă de plastic cel mai probabil a fost pierdută dintr-o expoziție sau de un colecționar.
Du-te la muzeu să ți-o evalueze un numismat.

| ErrorFound a răspuns:

Din 76 nu.
Mai pastreaz-o vreo 20 de ani si mai vorbim.

| Kalla a răspuns:

Am si eu una asa.
O tin intr-un dulap, nu cred ca valoreaza prea mult in momentul asta. Poate peste cativa ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fa-ti un pandativ din ea, o agati de un lantisor si o porti la gat

| loverboy111 a răspuns:

Valoreaza vreo 10 lei. Pastreaz-o inca vreo 50 de ani. Eventual il dai copilului tau ca sa il tina el 80. Atunci o sa valoreze vreo 300

| SorinBvB a răspuns:

Daca o pui unde trebuie pe siteuri de licitatii sau pe siteuri de vanzare gen okazii poti sa iei maxim 1000 de lei pe ea trebuie doar putin noroc sa dai de vreun colectionar. BAFTA!