| georgescovici a întrebat:

Am o intrebare:cum aflu cu cat este egala constanta elastica a doua resorturi grupate in serie si paralel(as vrea si demonstratie, nu numai formula)

2 răspunsuri:
| RomulusMilea a răspuns:

Când resorturile sunt în paralel, toate au aceeaşi deformare. Forţa elastică totală este suma forţelor în fiecare resort.
Din condiţiile acestea se calculează constanta echivalentă.

Când resorturile sunt în serie forţa elastica este aceeaşi şi deformarea totală este suma deformărilor.

Ia un caz simplu cu 3 resorturi în serie, cu constante diferite, fă un desen şi aplică cele de mai sus. Similar pentru resorturile în paralel. Un desen te ajută mult să vizualizezi mai bine fenomenele.

Succes!

| Maybach_Codytza_1995 a răspuns:

Fe=-k/dl