| IonIonut a întrebat:

stiu ca aici nu se fac teme dar am o intrebare: Pot fi grupate in paralel elemente de circuit diferite, de exemplu un bec si un motoras electric? Dar in serie? Va rog sa-mi raspundeti va raman dator!

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da. Chestia este ca la cuplarea in serie daca se arde unul nu functioneaza nici celalat. La cuplarea in paralel, instalatia electrica trebuie sa suporte consumul de putere insumata a celor doua au mai multe obiecte.