| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema la chimie cu tabelul periodic al elementelor.Deci,nu am inteles nimic,deoarece profa nici nu ne explica pe intelesul nostru,nici nu preda bine, observand clasele la care a fost profesoara.

Cum sa fac sa inteleg?

3 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Cauta pe cineva din afara scolii sa iti explice pe intelesul tau.Sau dupa ceprofesoara preda tu te ridici si spui ca nu ai inteles nimic, sa mai explice odata dar pe intelesul tuturor.Este f greu sa gasesti un adevarat pedagog.Normal profesorii ar trebuie sa aiba o predare pe intelesul oricui, ca de aia este platit, nu sa citeze din carti.Asa cumpar o carte si citesc de acolo ca tot dracu ala e si nu mai avem nevoie de profesori.Parinti ar trebui sa ia atitudine in privinta asta, sa mearga la scoala si sa vorbeasca cu cei in drept.Asta daca vor ca copii lor sa ajunga sa faca ceva cu scoala. Daca nu se ia masuri cel mai indicat e sa gasesti ceva in afara scoli un mediataor dar bun si rabdator sa te ajute.Ce spui tu este o problema majora a invatamintului.Multii spun ei daca trec lasa aia e tot ce conteaza.Dar nu e deloc asa ca mai tirziu iti va parea rau ca ai gindit asa.Multi copii cu aptitudini poate de care nu sa ocupat nimeni sau dus cum aparu, deci daca vrem sa avem ceva bun, daca vrem sa evoluam trebuie sa facem ceva in sensul asta.Si copii ori gardul lor de inteligenta nu este dat de notele de la scoala, sau de cunostiintele ori modul de gindire al adolescentei.Am avut colegi care mincau matematica, fizica.chimia asta pina la liceu. Dupa zero, daca ii intrebi acum ceva habar nu au pe ce lume sint.Altii mai asa neobservati, care gindeau ceva mai lent au ajuns mult mai sus, dar se putea si mai sus daca ar fi fost ajutati.Ai dreptate nu toti copii inteleg la fel si rapid un lucru anume.Adu in discutie pe aici ce nu intelegi, un subiect anume si cere explicatii simple pe inteles.E o idee, mai sint si oameni care pot explica de genul asta.Si eu as fi curios sa particip la discutii de genul asta.

| Borntohelp a răspuns:

Dar v-a predat, nu?

| EddyLotuPeper a răspuns:

La chimie si eu am avut aceeasi problema! Trebuie sa intelegi ce inveti! Daca nici asa nu merge incearca sa "tocesti" pentru ca tot vei retine ceva! O alta varianta este sa iei 5 bobite de mustar pe zi te ajuta sa retii mult mai repede! Funda?