| dreams0423 a întrebat:

tabelul periodic de la chimie ce trebuie stiut din el?

4 răspunsuri:
| Darkmagic a răspuns:

Trebuie stiut tot ce au zis gagicile de mai sus.
Trage si un Google inainte, sa nu-i scapi profului ca Mendeleev a fost medic la Auschwitz.
Daca cu toate astea iei 2 (doi), mai incerci un Google, ca sa vezi la ce temperatura deuteriul + tritiul = love = H Bomb.
In caz de corigenta... big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Masele atomice ale elementelor mai importante, probabil

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca profa e de moda veche, iti va cere sa i-l reciti ca pe o poezie, cu dictie.
Daca e o tipa misto, ii spui ca tabelul periodic este organizat dupa numarul atomic al elementelor, adica nr protonilor din nucleul atomic.
Sunt 112 elemente,dar mai pot aparea,asezate pe randuri(fiecare rand formeaza o perioada) si grupe.
Principiul care sta la baza tabelului este principiul periodicitatii,adica,daca elementele sunt aranjate in ordinea crescatoare a numarului atomic,proprietatile lor fizice si chimice se repeta periodic.
E format din casute care contin numar atomic, simbolul, numele si masa atomica. Unele elemente sunt create artificial.
Sa nu uiti de gazele nobile(nu sunt vânturi trase de printi si printese).
Daca vrei sa o dai pe spate, spune.-i si de Mengele, dar asigura-te ca nu este o disputa intre ea si profa de istorie.
E bine, totusi, sa ai habar de aceste elemente.Se gasesc in noi si in ceea ne inconjoara.

| Yasmin875 a răspuns:

Trebuie să înveți toate elementele pe de rost.