| mishoo01 a întrebat:

As dori sa aflu si eu, daca toata lumea zice ca fiecare avem un destin, de ce trebuie atunci sa ne mai luptam in viata pentru unele chestii ca pana la urma tot ce vrea destinul aia facem. multumesc

Răspuns Câştigător
| jadir a răspuns:

Am mai raspuns ieri la intrebarea asta,nu cumva tot tie? Imagineazati ca ramai inchis in casa o luna de zile fara sa iesi afara,ce se intampla,nimic nu? Dupa o luna iesi afara vezi oameni socializezi, ti se intampla tot felul de lucruri.Ce a facut destinu o luna cat ai stat in casa? nimic. Atunci cand nu ne ies planurile si o dam in bara ne este mai usor sa dam vina pe destin, asta este ce pot face eu, in loc sa lupti si sa mergi mai departe orcat de greu ar fi pana cand reusesti ceea ce ti-ai propus.Destinu ti-l faci cu mana ta.

17 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Nici un destin, suntem niste idioti, cand nu stim ce vrem si parcurgem viata aiurea inventam si ne complacem cu destinul.Nu exista sinucidere mai precisa ca aceeia in care te lasi dus de voia sorti autoconvigandu-te ca acesta ti-e destinul fara ca sa depui nici un efort de a lupta cu propia ta neputinta si delasare. Nu pot sa inchei fara sa amintesc cateva fragmente din poezia "Lupta vieti" de Cojbuc;
Copiii nu-nţeleg ce vor:
A plânge-i cuminţia lor.
-
O luptă-i viaţa; deci te luptă
Cu dragoste de ea, cu dor.
Pe seama cui? Eşti un nemernic
Când n-ai un ţel hotărâtor.
-
Comediant e cel ce plânge,
Şi-i un neom, că-i dezertor.
Oricare-ar fi sfârşitul luptei,
Să stai luptând, căci eşti dator.
Trăiesc acei ce vreau să lupte;
Iar cei fricoşi se plâng şi mor.
De-i vezi murind, să-i laşi să moară,
Căci moartea e menirea lor.
-
Si de la mine urare; Sa le moara caprele daca sunt primite de pomana.

| Hombre a răspuns:

Pentru Klepto
Măi Klepto-mane cu curul vestit
Cu preocupare de introvertit,
Niveleaza drumul să mergi cu curu'
Si impingel de-a dura drept inainte,
Căci usa ce-o crezi că este inchisă
Un pocnet de deget si îi deschisă.
Minune mare şi-n usă năluca apare,
Uimită de curul, căcăcios, slinos si mare.
E prinsă in mreje s-ii toată-n extaz,
Si mitea-i in slăvi si in neconceput
Si-ţi cade in braţe in chip de leşin,
Angelina Jolie, ce frumos...ai destin

| Hombre a răspuns:

Klepto rolling on the floor

| EmaS a răspuns:

Fiecare om are de facut alegeri. Apoi urmeaza consecintele sau beneficiile alegerilor noastre.

| harciog a răspuns:

Omul este cel mai mare dobitoc in vremuri linistite. Poate adopta tot felul de teorii chiar contradictorii.De retinut ca in probleme probleme pur existentiale, nu mai are timp pentru nici o teorie.

| Klepto a răspuns:

Nu cred in destin, fiecare alegere a mea ma duce pe alt drum, cand mi se inchide o usa, mi se deschide o fereastra.Cum este scris destinul? Unde este scris destinul? Daca ajung sarac, prost, urat si gras asta ii voia destinului meu sau eu m-am abatut de la el?
Ar fi cam ilogic sa ma abat de la ceva bine definit ca destinul.
Cati bani sa dau la ala care scrie destinul ca sa ma cupleze cu Angelina Jolie?
Destinul ii o aberatie, oamenii au nevoie sa stie ca este un drum doar a lor si ca primesc ceva la sfarsit (ca si religia).
Vestita intrebare sta la baza " destinului bun" sau cel rau, intrebarea aia " Ce-ar fi fost daca", aia macina omul, il macina ca nu stie cum ar fi fost viata daca ar fi facut x sau y. Daca ai ajuns bine, te gandesti ca daca faceai x, acum poate nu aveai tot ce ai acum, daca ajungi rau, te gandeai ca daca faceai y atunci, poate acum erai mai bine.
Daca chiar exista un destin si un moflea care-l scrie, sa-mi spuna adresa lui sa-i fac o vizita.Prea multe defecte am primit, nu cred ca am fost predestinat sa fiu urat, gras si prost fara drept de apel si blocat in aceasta bucla a defectelor. Poate trebuia sa fiu Mister Universe, poate trebuia sa fiu un laureat al premiului Nobel, poate trebuia sa fiu un locuitor in cartierul de carton din India.
Daca ma asez pe fund si astept sa se intample ceva bun, o sa se intample? Ma indoiesc.
Daca-mi ridic posteriorul imens si fac ceva, sigur o sa mi se intample ceva si sa fiu al naibii daca dau vina pe destin ca mi s-a intamplat ceva bun.

| Klepto a răspuns:

@Hombre

Fundul meu provoaca voma,
In cazuri extreme pici in coma,
N-as vrea sa vad pe nimeni leguma,
Asa ca-mi ascund fundul gelationos de zici ca-i de guma,
Ii moale, ii pufos,
Care-l vede isi varsa matele pe jos,
Si-mi trage una-n dos,
Ca-mi permit sa ies cu fundul meu slinos,
De strada si ca este prea voluminos.

Multi n-au loc de mine,
Si nu ma pot ocolii,
Cand merg pe strada orasul incepe sa se clatine,
Si tot ajung sa a ma batjocorii,
Toti oamenii, a caror case nu mai au temelii.

O fi fundul meu cheie universala,
Sper a lumii dominare fundamentala,
Dar n-am gasit inca o destule de mare cochilie,
Poate asa-o atrag pe a lui Brad, Jolie.

Destinul meu este sa duc al meu fund,
Si sa incerc lumea sa nu scufund,
L-am invis chiar si pe puternicul Atlas,
Eu purtandu-mi fundul, ma proclam Buttlas.(butt=fund, butt+atlast = buttlas)

| miradoniz a răspuns:

hee hee harciog,interesanthee hee
Dacă destinul există,atunci depășește condiția umanăhee hee deci nimeni nu știe exact care îi este destinul.Aș spune,așa cum de obicei nu te forțează nimeni nici să iubești,nici să ajuți,nici nu te forțează nimeni sa omori sau sa furi. Alegerea este a ta-destinul poate fi cel mult expresia Altcuiva care te-ar lăsa sa afli ca este Atotputernic peste timp-Cineva care te cunoaște mai bine decât te cunoști tu însuti,și care îți acompaniază fiecare pas.Dar a ajunge sa crezi asta, să întrezărești un sens într-o harababură, care e de obicei o viață...cred că trebuie sa te lupți mult.Cu tine.

| miradoniz a răspuns:

@Klepto poate ai fi curios sa arunci o privire la 1Co 7:17-24!

| Hăgiul a răspuns:

Ai un creion in mana, daca nu ia-ti si ia si un caiet. fa acolo un stick.

| ERMO a răspuns:

Pai n destin are toata lumea insa destinul se face prin munca bruta, prin avansare nu stai degeaba si te increzi in destin.Credema nimeni nu stie ce iti rezerva viitorul, doar tu stii.

| princess a răspuns:

Poate ca asa e fiecare avem un destin deja scris, dar eu prefer sa imi fac propriul meu destin sa mi-l construiesc singura cum vreau si cum imi convine sau ma rog cel putin sa incerc.eu cred ca daca avem vointa putem schimba destinul! fiecare traieste asa cum vrea, daca tu preferi sa stai degeaba si sa astepti ceva de la destin cand foarte bine ai putea sa iti faci tu destinul tau sa lupti asa cum spui tu pentru ceea ce vrei mi se pare ca nu esti pe drumul cel bun! parerea mea

| bogdan_5596 a răspuns:

care toata lumea? eu am ideea mea, cum imi astern asa dorm

| Dee0tzaA a răspuns:

Eu sunt de parere ca destinul nu exista. Daca crezi in Dumnezeu o sa ti se para si tie logica explicatia mea.
Luam ca exemplu un criminal, daca destinul lui a fost sa ucida atunci de ce sa plateasca pentru pacatele lui? ca doar asta i-a fot destinul...De ce sa fie bagat in inchinsoare daca asta ii destinul lui? Eu cred ca cei care "au inventant destinul" erau cei care nu aveau curaj sa isi asume greselile, care nu stiau pe cine sa arunce vina pentrru prostiile lor...

| intelectualul a răspuns:

Nu te-ai gandit ca poate destinul tau e sa lupti in viata pentru unele chestii haha?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa e misule.mergi si intindete la umbra cu catargul in sus, ca destinul isi va urma cursul sau.si tu pe al tau.

| PROFESSIONAL a răspuns:

Destinul ti-l faci tu cu mana ta, Destinul nu e ceva fix care o sa ti se intample. e viitorul tau.