| FanAsioaf a întrebat:

De ce exista toate lucrurile din jurul nostru? Care este scopul lor? Dacă va fi un sfârșit a toate de ce au mai fost create pana la urma? La sfârșitul timpului se spune ca nu va fi decât întuneric infinit! Care mai e rostul timpului și al lucrurilor?

19 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Mai las-o naibii de frica, ca nu vine nici un sfarsit!
Du-te la scoala si invata, sa poti termina macar un liceu si sa-ti ia BAC-ul, ca sa-ti iei un job decent, fiindca ai nevoie sa traiesti, sa manacci, sa te intretii, sa te reproduci daca esti sanatos mental si fizic, sa dormi undeva, sa te intretii macar pana la 70-80 de ani.

| FanAsioaf explică (pentru Violleta2022):

Wow stai chill doamna! Cine ești tu mama? Eu nu m-am stresat cu scoala și învățatul și nici nu merg la facultate pentru ca am un plan mai bun! Și by the way întrebarea mea nu are legătură cu sfârșitul lumii e ceva filosofic! Și de unde știi tu ca sunt minor?

| FanAsioaf explică (pentru Violleta2022):

Am auzit ca pe site-ul asta e o tipa care face pe sefa și pe grozava dar nu credeam ca e chiar asa

| colonelumorteni a răspuns (pentru FanAsioaf):

Are dreptate doamna nu te supara, eu am invatat cate ceva din raspunsurile ei, uite de exemplu mie mi-a zis ca sunt snob pentru ca ma cred mai bun decat restul si sunt arogant, o zi intreaga am studiat si am cautat despre asa ceva si mi-a dat un fel de tema de studiu asupra mea si a celor din jur care se vad superiori altora acum ai tratez mult mai simplu si ai inteleg.Deci eu cred ca doamna are informatii vaste, stie mult mai multe lucruri si ti-a dat sfaturi bune.Referitor la ce ai intrebat tu...ma depaseste intunericul exista la fel ca si lumina, lumina e Dumnezeu

| FanAsioaf explică (pentru colonelumorteni):

Întrebarea mea nu are nicio legătură cu răspunsul ei! Asa ca ar trebui sa facă bine sa își șteargă raspunsul

| FanAsioaf explică (pentru colonelumorteni):

De exemplu de unde a scos ea ca mie mi-e frica ca vine sfârșitul lumii

| Violleta2022 a răspuns (pentru FanAsioaf):

Sincer, imi este mila de tine, fiindca nu esti tu prea capabil sa intelegi tu multe, nici chimie si nici filozofie, de aceea te sfatuiesc sa te limitezi la ceea ce sti si cunsoti tu mai bine, dar nu la aceste doua categorii, ca esti praf.

| Violleta2022 a răspuns (pentru FanAsioaf):

"acum 13 ore | FanAsioaf explică:
Am auzit ca pe site-ul asta e o tipa care face pe sefa și pe grozava dar nu credeam ca e chiar asa".

Da, sefa se numeste d-na Cristina si este ADMINA acestui forum!

| FanAsioaf explică (pentru Violleta2022):

Eu oricum mi-am făcut contul doar pentru a pune 2-3 întrebări nu pentru a rămâne pe site-ul asta plin se aroganți fără minte!

| FanAsioaf explică (pentru Violleta2022):

Eu ma refeream la tine, câți ani 20? Dacă eu care am 18 nu vorbesc asa!

| FanAsioaf explică (pentru Violleta2022):

Cu siguranță ești o tipa aroganta și limitata care nu știe decât sa răspundă cu,, du-te la scoala si învață "! Ai probleme psihice drăguțo! Încearcă sa ai ceva obraz și sa nu mai fi cu nasul pe sus!

| Violleta2022 a răspuns (pentru FanAsioaf):

Atunci invata sa vorbesti frumos si respectuos, daca ai doar 18 anisori, ca suntem destui adulti pe aici, care avem copii de varsta ta sau chiar mai mari.

I

| FanAsioaf explică (pentru Violleta2022):

Da dar nu cu tine! Vrei un sfat: nu te mai baga în discuții dacă habar nu ai despre ce sunt

| Violleta2022 a răspuns (pentru FanAsioaf):

Total eronat!

| FanAsioaf explică (pentru Violleta2022):

Și ai ignor la fel ca suntserios, johnny și KovacsB

| mastadont a răspuns:

De ce trebuie să aibă un rost? Nu e de ajuns că există? Părerea mea că rostul tuturor lucrurilor este pur și simplu să existe. Deci dacă exiști e clar că ai un rost, iar dacă nu mai exiști atunci nu te mai interesează.

| Madaxo97 a răspuns:

Stai calm ca sfârșitul nu vine acum, probabil in câteva mii de ani, milioane, nimeni nu stie exact cand vine sau daca vine.
Lucrurile din jur exista pentru a ne bucura de ele atat timp cat există, cat existam noi, pentru a ne ajuta sa ne trăim experiențele pe acest pământ cu ajutorul lor.

| eliancodrut a răspuns:

Care mai e rostul sa gandim si sa ne documentam. Ascultam ce ne spun cei care propaga asemenea prostii. Cap avem, minte de ce ne mai trebuie?

| Motisor a răspuns:

Imi place cum gandesti. Multa lume crede ca in religia asta noua numita gresit stiinta, religie care spune ca tot ce exista este doar materie si energie. Aceasta materie si energiea aparut asa de nicaieri odata cu big bang, iar dupa milioane de miliarde de ani ce sa vezi ca din tot haosul ala de materie si energie a inceput sa apara ici coalea cate o galaxie, cate o planeta. Usor usor, poc a lovit fulgerul o piatra si materia s-a combinat cu energia si s-a format viata pe pamant. Dupa aparitia vietii, mai domnule ce sa vezi ca dintr-un gandat din asta de apa, s-au pus umar la umar niste celule si s-au specializat fiecare pe ramura ei si subtil a aparut maimuta, iar maimuta a avut ea niste ganduri "ia sa ma fac om", si maimuta s-a facut om. Si uite asa din accident in accident, din pura intamplare ai aparut tu si am aparut si eu. Iar tot ce facem noi este tot o intamplare fara rost, pentru ca tot ce gandim este dictat de reactiile chimice din creierul nostru, asadar si prin urmare totul este fara rost si fara insemnatate. Si haosul si ordinea tot una sunt, ca traiesti sau ca mori nu are importanta, totul este un accident.

Asta dupa viziunea unora.

De ce zic ca e o religie preanumita "stiinta", pentru ca nu sunt dovezi. Știința este un sistem ordonat de cunoștințe structurate care studiază, cercetează și interpretează fenomenele naturale, sociale și artificiale. Sa luam un exemplu, daca tu poti sa explici cum poti face un obiect sa cada de jos in sus, poti face un experiment in universitatea din cluj in care un obiect cade de jos in sus, iar daca tu poti repeta acel experiment in orice universitate din lume, fie in america fie in alta parte, atunci asta se numeste stiinta. Dar daca vii cu niste teorii, cu niste teze, pe care nu le-ai testat si doar le-ai prezentat intr-un mod foarte inteligent, astea sunt doar fantasme pana la proba contrarie, nu e stiinta.

Eu cred ca universul a fost creat de o minte inteligenta. Poate te intrebi cine l-a creat pe dl univers. Raspunsul este pur filozofic, pentru ca stiinta nu poate raspunde la intrebari legate de lucruri ce sunt in afara materialului si energiei, in afara palpabilului si vazului. Si raspunsul este foarte usor de intuit, numai o fiinta mai inteligenta si mai capabila decat omul putea crea universul. Majoritatea oamenilor se refera la aceasta fiinta sau aceste fiinte ca Dumnezeu sau dumnezei. Adica logic candind, nu ai cum sa demonsterzi ceva ce nu poti palpa, dar poti avea dovezi totusi. Eu unul cred in Dumnezeul pe care l-a prezentat Isus din Nazaret acum aproximativ 2000 de ani. Discutia este acum daca exista sau nu aceasta fiinta mai presus de om, nu discutam care este aceasta fiinta inca.

Prima dovada.
Tot ce are un inceput are o cauza. Universul are un inceput (big bang), prin urmare universul are o cauza, adica a fost cauzat de ceva sau cineva. Multa lumea intreaba: "Da pe Dumnezeu cine l-a facut?". Intrebarea e simpla, in Biblie putem gasi ca Dumnezeu nu are nici inceput nici sfarsit. Regula ca tot ce are un inceput are o cauza se aplica doar lucrurilor care au inceput, Dumnezeu nu are inceput, prin urmare Dumnezeu nu are o caza (nu a fost cauzat de nimic). Daca univerul nu ar fi avut un inceput, am fi putut spune ca nu a fost cauzat de nimic. Cel mai rational raspuns pe care il pot da la intrebarea :"Care este cauza aparitiei universului?" este ca Dumnezeu a creat universul, este mult mai rational sa cred ca o minte rationala a facut sa apara universul, decat sa cred ca univerul a aparut din neant, din nimic. Cum poti sa obtii ceva din nimic?

A doua dovada.
Toate lucrurile duc la haos, dar totusi exista ordine. Daca observam, folosind stiinda adevarata, lumea din jurul nostru, observam ca toate lucrurile tind spre haos. Sa zicem ca ai lasat toate hainele vraiste pe pat si ai plecat la munca, cand te intorci acasa, le gasesti impachetate si puse in raft, atunci tu ii spui sotiei cu uimire: " Uite draga, ce minunat s-au asezat hainele in dulap singure la intamplare!" sau ai spune: " Multumesc draga mea ca mi-ai ordonat hainele desi eu le-am lasat azvarlite peste tot!". Nu ma intereseaza cate mii de ani le dai hainelor tale, ele tot nu se vor impacheta si aseza singure in dulap. Numai o minte inteligenta si rationala poate face ordine din dezordine. Nu inteleg cum unii oameni pot crede ca asa niste atomi s-au asezat cum le-a venit lor mai bine si au format plamani sanatosi si inimi care pompeaza sange in corpurile noaste.

A treia dovada.
Tot ce este viu se naste din ce este viu. Oamenii vii dau nastere la oameni vii, cangurii vii dau nastere la cangurii vii, floarea soarelui da nastere la floarea soarelui. Orice este viata vine de la ce are viata. Ateii sunt oamenii care spun ca ceea ce are viata vine din ce nu are viata. Nu ma intereseaza cate mii si miliarde de anii ii dai unei pietre, acea piatra nu se va face niciodata o pisica, un iepure sau alta vietate. Exista viata pe pamant, iar observand in mod stiintific viata de pe pamant, constatam in mod clar nediscutabil ca viata se naste din viata, nu din materie fara viata. Este mult mai rational sa crezi ca viata pe pamant a aparut de la o alta fiinta cu viata, decat sa crezi ca viata a aparut asa printr-o simpla sansa la pacanele intr-o balta unde o piatra a fost lovita de un fulger si pac a aparut viata.

Mai sunt si alte dovezi. Dar revenint la intrebarea ta. Care mai e rostul timpului si a lucrurilor? Pai daca nu crezi in Dumnezeu atunci nu este nici un rost, totul este fara sens, totul este un joc de pacanele si nimic nu e rau sau bun, lucrurile pur si simplu se intampla.
Dar dupa dovezile pe care ti le-am dat, este mai rational sa crezi ca exista un Dumnezeu. Marea provocare este sa aflam cine este acest Dumnezeu. Ti-am spus ce cred eu. Apropo toata lumea are o credinta. Cine spune ca el nu crede in nimic fie e prost fie e mincinos. Nu putem dovedi aproape nimic in lumea asta, in afara de 1 + 1 care fac 2. Si cine spune ca el traieste numai pe baza a ce poate dovedi 100% tot un prost sau un mincinos este! Poti sa imi dovedesti ca mergand cu autobuzul nu o sa te injungie nimeni in spate cand cobori? Si totusi fiecare din noi merge cu autobuzul, ne punem credinta ca oamenii din autobuz nu ne vor face rau. Asta e credinta, nu poti dovedi ca persoana cu care dormi nu o sa te omoare in somn, dar ai credinta (credinta pe baza dovezilor nu credinta oarba, cunosti persoana, vezi ca nu are tendinte de ucigas), ai credinta ca nu o sa iti faca nimic rau, nu poti dovedi 100%, dar ai dovezi ca e de incredere, asa ca iti pui credinta si mergi mai departe. Asa e si cu Dumnezeu, nu poti dovedi 100%, dar exista dovezi, suficiente. Citeste evangheliile, citestele ca istorie, istoric vorbind evangheliile sunt foarte credibile. Vezi cum a trait Isus, cum s-a comportat cu oamenii, cum a murit, iertandu-si inamicii, si cum a inviat din morti. Apoi alege daca sa iti pui credinta in El sau nu. Dumnezeu ne-a creat cu un scop in lume, pe fiecare dintre noi, nu suntem niste roboti care au aparut din intamplare si care nu avem nici o destinatie. Scopul pentru care ne-a creat Dumnezeu este sa Il iubim pe El si pe cei din jurul nostru. Daca il crezi pe Dumnezeu atunci sa stii ca nu va fi la sfârșitul timpului decât întuneric infinit, va fi doar lumina infinita.