| alynusha2992 a întrebat:

Buna TPU.As vrea daca se poate sa ma ajutati si pe mine va ROOOOG...

La scoala ne-a pus sa facem un eseu cu titlul Respectand Creatia respectam Creatorul... Aceasta tema trebuie sa contina cum a facut Dumnezeu lumea cum era respectata atunci si cum e acum respectata lumea sau natura.

Sper sa ma puteti ajuta! Dau funditahappy:*

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca incepi cu facerea si cum ca lumea a fost creata si ne-a fost data in primire, sa o ingrijim si sa o infrumusetam, nu e greu.fiindca avem multe metode de distrugere, poluare.vanatoare si pescuit,exagerat,defrisari masive,masacre biologice,precum vanatoarea bizonilor in america, omorarea focilor, in norvegia, vanatoarea de vulpi in anglia.incendiile care distrug padurile, deci habitatul animalelor salbatice.nu numai ca prin asemenea metode nu respectam creatia si creatorul dar ne autodistrugem incet si sigur.deci nu ne respectam nici pe noi insine ca incununare a creatiei.

8 răspunsuri:
| mihaibrasov a răspuns:

Ia Biblia, citeste-i primele pagini si intelegi creatia. Aia e tot.

| Thunder a răspuns:

Daca imi cerea mie asa ceva, ma duceam cu foaia goala. In primul rand, nu stiu daca un zeu a creat lumea. In al doilea rand, de unde naiba sa stiu cum era respectata lumea si natura acum 6000 de ani? 6000 de ani dupa spusele religie. Da-i 2 palme si zii sa termine cu indoctrinarea. Ai putea vorbi doar despre cum e respectata natura in zilele noastre, doar aici ai dovezi. Sau, poti sa bagi niste prostii mai mari ca povestile religioase si daca zice ca nu-i bine, il pui sa iti demonstreze ca nu ai dreptate.

| deea98 a răspuns:

Pai vezi ce deja stii? Scrii la inceput ca la inceputul lumii, primii oameni au vazut-o ca pe ceva magic si erau foarte credinciosi. De aceea, Dumnezeu a vorbit cu ei, i-a indrumat chiar cu vocea sa. Dar pe parcurs, pentru oameni, natura a devenit prea "monotona". Nemaistiind sa admiram natura, tot ce ne inconjoara, ne-am departat si de Dumnezeu. Bineinteles ca El continua sa ne ajute, insa, am vazut cu totii ca se petrec si calamitati naturale, fiindca oamenii nu mai cred in El. Aici ai putea sa te legi de tsunami'ul de ieri din Japonia, de exploziile solare etc.

Sper sa ai o sursa de inspiratie din ce am scris!:*

| SockyQ a răspuns:

Cam ce zici tu,dar ar mai fi si ceva gen : Cum respectam tot ceea ce a creat El,il respectam pe el. Cum nu respectam, nu il respectam nici pe El. adica,cam ce ai zis tu.
Ai putea da exemple precum: Ca in momentul in care stricam ceva,o creatie a cuiva,n-o respectam, o distrugem, n-avem respect nici pentru persoana respectiva.
thinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum a facut Dumnezeu lumea in sase zile si a saptea sa odihnit,se gaseste scris in cartea Genesei in primele doua capitole,mai exact cum era pana la caderea omului in pacat.Un lucru important este sa nu o gandim literal,pentru ca la Dumnezeu o zi este ca o mie de ani si o mie de ani este ca o zi,mai exact la Dumnezeu timpul nu se masoara,este doar o expresie ca noi sa putem intelege,legat de a saptea zi unde scrie ca sa odihnit, este tot la fel, el nu are nevoie sa se odihneasca pentru ca El nu oboseste niciodata dar El ca si Creator a vrut sa fie un exemplu pentru om care avea nevoie de odihna: Isaia 40:28.In capitolul trei gasesti cum omul a cazut in pacat prin neascultare,si din capitolul patru cum se inmultesc oamenii pe pamant, iar desfraul se inmultea si el fara limita iar cerul privea la rezultatul raului, si in capitolul sase Dumnezeu i-l instinteaza pe Noe ca va fi un potop.Pana aici poti extrage cateva idei cum era inainte.
Cum era lumea respectata atunci, de catre cine? si acum, de catre cine?
1.Omul pana la caderea in pacat traia in armonie cu toata creatia si avea grije de natura.
2. Dumnezeu a iubit omul si inainte de caderea lui in pacat si dupa ce omul a pacatuit fata de Dumnezeu: Ioan 3:16.Respectul lui Dumnezeu fata de om nu se schimba,El este acelasi ieri,azi si in veci, noi ne schimbam si credem ca si Dumnezeu se schimba, dar este doar un gand inselator.
3.Iar daca te referi la respectul om fata de om...este putin mai complicat de raspuns in doua cuvinte, iar respectul fata de natura No Comment!
Vizioneaza un filmulet si cauta-ti capete de subiect din el, Cosmic Conflict senumeste.

Răspuns utilizator avertizat
| ionut3008 a răspuns:

Incearca sa raspunzi din suflet adica sa spui ce crezi.

| smileksmilek a răspuns:

As vrea sa te ajut dar n-am cum