| ClaudiaaMM a întrebat:

Am de facut un eseu cu titlul,, Literatura si jocul " si chiar nu stiu ce trebuie sa scriu in el. Cum se face un eseu, ce ar trebui sa contina. E prima data cand fac un eseu. Va rog ajutati-ma. Dau funda si vot.

1 răspuns:
| cristiano23 a răspuns:

Eu cred ca trebuie sa comti cam asa ceva Pentru a putea lucra in mod eficient, materialul fisat trebuie triat, eliminand tot ceea ce este banal, irelevant sau obscur. Acest lucru este realizat mai usor dupa ce am conceput deja structura generala a eseului.

Propunem celor mai putin experimentati in acest domeniu urmatoarea schema generica pentru lucrarea scrisa:

A. Introducere

Comentarii cu privire la subiectul eseului - ce inseamna si care este importanta lui.

Ce aspecte veti prezenta si de ce?

B. Tratare

Dezvoltarea argumentatiei in 3 - 4 idei principale, insotite fiecare de

exemplificarea ideilor.

C. Concluzie

Recapitularea ideilor principale.

Concluzie si implicatii, eventual viitoare perspective de studiu. bafta cred ca te-am ajutat