| superpissy40 a întrebat:

Buna TPU. As vrea sa imi oferiti si mie, va rog, argumente pro si/sau contra cu privire la: eutanasiere/sinucidere asistata, clonare si criogenare. Si de asemenea, daca mai cunoasteti si alte subiecte care includ etica aplicata, in afara de cele mentionate de mine? Multumesc anticipat si sper ca nu am gresit categoria.

5 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Evoluția s-a străduit miliarde de ani să ne dea viața și noi acum vrem s-o distrugem? E ca și cum am vrea să dăm înapoi miliardele de ani și să oprim acele prime zvâcniri ale materiei în drumul ei spre viață. Chiar vrem așa ceva? Am dori un Pământ lipsit de viață?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai gresit site ul totusi pentru niste pareri despre niste subiecte atat de grele.

| VoidEternal a răspuns:

Asta suna cam a tema de proiect social.

| 4evergentleman a răspuns:

La sinucidere asistata PRO:
Scapi de chin și de suferința, scapi fara durere, rezultatul e sigur 100% adica nu dai gres! E o metoda eficienta pentru cei care nu mai pot lupta și sunt chinuiți și care au încercat să lupte ani grei. Și în bolile psihice mi se pare eficienta,și în cele terminale. Chiar și în depresii mi se pare o alegere înțeleaptă daca sa luptat ani grei cu tratamente și psihologi și nu s-o ajuns la un rezultat mai bun ci doar in stagnare.
Contra: nu știu,e un păcat,dar fiecare are dreptul să facă ce vrea cu viața lui,nimeni nu știe prin ce a trecut acel om,mai ales daca trece prin boli terminale și îl chinuie la nesfârșit nu mi se pare de condamnat cu nimic.

Trebuie sa plătești asta e baiul și să îți fie aprobată cererea nu știu,dar nu toți ne permitem sa murim fara suferință,trebuie sa decartezi câte mii de euro nu știu sigur!

Eu am o anxietate sociala horror care mă chinuie,și care doar xanax-ul o poate diminua,nu știu câți ar rezista cu o anxietate așa serioasa,efectiv îți distruge viața complet. Și eu daca as binedispune as alege metoda asta, mai ales că nu mai am părinți, mi se pare penibil să trăiesc cu atâtea probleme, că le am cu grămada nu doar anxietate. Din păcate la noi nu se aplica astfel de metode cu sinuciderea asistata.
Cu clonarea nu sunt de acord, și așa sunt multi oameni cu un caracter mizerabil și cu 100 de fete și perverși, nu mai avem nevoie de alții la fel ca și caracter.

| 76843 a răspuns:

E cam mult de scris. Mai bine cauta-ti subiectele pe Google.