| superpissy40 a întrebat:

Buna TPU. Cred ca multi cunoasteti dialogul dintre o mama si un copil:
Mama(aratandu-i o fotografie pe hartie copilului): uite dragul meu, aici eu si tatal tau ne casatoream
Copilul: ce frumos, dar eu unde eram?
Mama: pai...tu nu erai pe lume
Si intrebarea mea e urmatoarea: totusi unde era acel copil neconceput inca? Sufletul lui unde era? Cum e posibil sa existam "dintr-odata"? Si aici nu e vorba numai de copii, ci de intreaga populatie a lumii, de oricare alt om. Multumesc frumos!

Răspuns Câştigător
| Julyly2089 a răspuns:

Pai aici pot sa fie mai multe interpretari. Poti sa crezi ca pur si simplu nu existai si ca tot ce inseamna persoana ta s-a format cand te-ai nascut sau poti sa crezi ca noi ne reincarnam adica avem vieti anterioare in care am fost alte persoane si cand ne nastem intr-o noua viata avem sufletul din viata anterioara.

6 răspunsuri:
| mastadont a răspuns:

Pur și simplu nu ai existat înainte. Ori exiști ori nu, e atât de simplu. La un laptop, dacă îl oprești nu mai funcționează, poți apăsa pe butoane până te iau dracii că tot nu se întâmplă nimic, așa e și cu existența, când încetezi să mai fii atunci nu mai simți nimic, nu mai știi nimic și nu mai reacționezi la nimic, nu mai ai nici un gând, nici o trăire, nimic.
Universul ăsta e de vreo 15 miliarde de ani. Ai existat înainte să te naști? Ai simțit acea perioadă că trece? Te-au afectat cu ceva acele miliarde de ani? Normal că nu, că doar nu ai existat.

| blackann a răspuns:

"erai reincarnat intr-un melc obosit dintr-o gradina din berceni, acum te-ai reincarcat in trupul asta de copil obosit care pune intrebari enervante".

cel mai potrivit raspuns!

| haileewatson a răspuns:

Erai parte din spermatozoizii tatalui tau.

| Seba2013 a răspuns:

Tot din clasificarea sau regatul oamenilor era si el. Doar ca nu era evoluat.
Faptul ca s-a nascut nu inseamna ca a schimbat identitatea regaturilor sau a speciei. Daca stam sa il discernem vom vedea ca se pozitioneaza tot in aceleasi categorii. Prin analogie si diferenta ajungem tot la categoría aceea universala. Faptul ca s-a nascut nu a produs nicio diversitate ci acelasi sens común.

Daca cumva i-l rapim, ii stergem memoria si il trimitem pe planeta maimutelor, si dupa aceea ii aratam un film cu oameni o sa recunoasca ca face parte din familia umanilor. Deci subdiviziunea lui era subirdonata speciei. Putem spune ca el trait in specia aceea. Deci chiar daca nu era langa persoane, se afla in specie.

| EestiSodalane a răspuns:

Nu era nicăieri. Pur și simplu nu exista.

| Anna5991 a răspuns:

Foarte profundă întrebarea!
Îmi aduce aminte de un episod din serialul Las Fierbinți în care unul dintre personaje voia să "iasă din zona de confort" și alt personaj l-a întrebat "unde intră după ce iese din zona de confort".
Și ca să-ți și răspund la întrebare, deși nu am studiat foarte mult fenomenul, se spune că sufletul e o formă de energie care există undeva în Universul asta mare. În ce galaxie, nu ți-aș putea spune! Iar povestea trupului o știi, 2 celule, spermatozoid și ovul sau ovul și spermatozoid (ca să nu se supere nimeni că nu știu exact care e ordinea) care se fac 4 apoi 8 apoi 16 apoi 32 înțelegi tu ideea.