| Cosminovici18 a întrebat:

Daca pamantul se invarte in jurul soarelui noi de ce nu ne invartem odata cu el? Dau funda celui mai bun raspuns argumentat!

Răspuns Câştigător
| VladSilviu a răspuns:

Tot felu de destepti pe aici. am vazut pe unu spunea ca ne apropiem de soare si se face vara iar cand ne indepartam se face iarna laughing)
Pamantu face o rotatie completa in juru soarelui, 365 zile 6 ore.
Noi ne rotim odata cu el numai ca nu ne dam seama, ia uitati-va la un nor. si puneti-va intrebarea, el se misca sau noi ne miscam. 'big grin
Succes!

5 răspunsuri:
| Agent47 a răspuns:

Noi suntem "prinsi" pe Terra de gravitatia Terrei. Terra se roteste in jurul axei sale creand noaptea si ziua (noi ne rotim odata cu el ca este si zi si noapte pe suprafata Terrei). Ne rotim pe o orbita eliptica si in jurul Soarelui fiindca pe Terra sunt anotimpuri.

| BineeeMa a răspuns:

De fapt ne invartim odata cu pamantul doar ca nu sesizam din cauza gravitatiei

| RazvanIonutz18 a răspuns:

De fapt te invarti odata cu el deoarece pamantul se roteste si in jurul axei sale (apare fenomenul ZI/NOAPTE ) si in jurul soarelui nu la distanta egala de el mereu ( apar anotimpurile PRIMAVARA, VARA cand este mai aproape de soare si TOAMNA, IARNA cand se departeaza). big grin mai documenteaza-te!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa ne "invartem"? Ba, tu ai auzit de Google search? Funda sa o folosesti la umbra!

| adulahfaapdoøjadjal a răspuns:

Pentru ca nu te misti fata de Pamant ci fata de Soare