| LaMLaMlaMa a întrebat:

De ce unele zile din an sunt mai lungi decat noptile si invers desi Pamantul se invarte la fel in jurul axei sale si in jurul soarelui?

3 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Pamantul nu se invarte la fel în jurul soarelui. Miscarea lui este eliptica, adică nu este cerc, este oval.Probabil ca esti prea mic ca să stii. Citeşte linkul de mai jos, că este prea mult de explicat.
http://www.scritube.com/geografie/geologie/MICRILE-TERREI231219234.php

| LaMLaMlaMa explică (pentru Elianna):

Am 10 ani.Si am inteles.

| alinutz_3504 a răspuns:

deoarece Pamantul nu este asezat drept(adica poli nu sunt sus si jos, ci un pic inclinati) si din cauza soarelui cui ii cad razele daca ma intelegi