| Gabimariaemicrstianto a întrebat:

Buna TPU :*
De ce fructele de mare se numesc fructe? Ca sunt plante si animale!

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

O denumire generica. Nu trebuie luat mot-a-mot.

| ziftode a răspuns:

Nu exista "fructe" de mare, adica la plural, exista un fel de mancare numit asa, si care e practic un nume propriu, iar cine l-a numit putea sa ii zica, cum avea chef pentru ca el l-a inventat

e ca si cum ai spune de ce ii zice "sos worcester" ca doar e un sos nu un oras

| DANNY1004 a răspuns (pentru ziftode):

Depinde de pe ce planeta esti, dar pe Pamant e diferit.

| ziftode a răspuns (pentru DANNY1004):

happy nu sunt foarte bun la a "transmite" mesaje (adica claritate in limbaj), ideea e ca "fructele de mare" nu sunt fructe ci doar un NUME si atat

| Nilsson a răspuns:

Cred ca expresia asta e o chestie de marketing (destul de ingenioasa zic eu).
Suna mai atragator "fructe de mare" decat moluste sau alte chestii care se hranesc cu mortaciunile din ocean si sunt pline de toxine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este doar o denumire în general.Eu când mănânc, le spun pe nume (stridie, calmar).Ce să zic, nu sunt fructe, dar se numesc aşa.Intreaba un bucătar în acest domeniu.Succeswinking