| Bogdiii93 a întrebat:

Exista ceva pe lumea aceasta ceva care poate sa te faca sa nu te mai gandesti pentru un moment la un lucru(sa iti stearga din memorie un lucru la care tu vrei sa te gandesti)? Multumesc si o zi buna in continuare!

7 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Hipnoza.

| anonimg a răspuns:

Da, exista; si anume: sa iei lucrurile in serios. Daca pana acum nu ai luat lucrurile in serios -si ar fi trebuit sa o faci-, macar acum sa faci lucrul acesta. Caci daca ai fi fost serios, acum nu mai avei parte de asemenea momente.
Sunt unii care chiar isi dau viata pentru te miri ce; si ei au fost destul de sinceri, de seriosi. Dar nu aceasta este sinceritatea. Sinceritatea este atunci cand privim lucrurile prin ochii lui Dumnezeu, si nu prin ochii nostri. Doar atunci devenim responsabili; si daca suntem tematori de Dumnezeu, atunci chiar daca ucrurile nu merg bine, avem increderea ca El stie ce este cel mai bine pentru noi.
De exemplu, cand un baiat si o fata s-au despartit, noi trebuie sa ne intrebam: "Am trait noi in aceasta relatie fara sa pacatuim impotriva lui Dumnezeu?" Mai mult decat atat, trebuie sa ne intrebam: "Il iubesc eu pe Dumnezeu mai mult decat pe cel drag mie?" Daca nu, atunci trebuie sa facem schimbari. Daca relatia nu a mers bine, nu este Dumnezeu de vina. Noi inainte de a intra intr-o relatie trebuie sa cerem sfat de la Dumnezeu, si sa nu facem dupa cum credem noi ca este mai bine. Dumnezeu nu poate binecuvanta o relatie care nu este dupa voia Lui.

| AtateaConditii a răspuns:

Citind o carte, sau sa te gandesti cum iti amintesti momentu asta peste 10 ani sau 5 ani. Sau uita-te la animebig grin.

| suffarstar a răspuns:

Vad ca pui o cam aceeasi intrebare o data la ceva vreme. Probabil vrei sa verifici daca in timp s-a inventat asa ceva?laughing
Intelege o treaba : mintea nu este un spatiu de stocare precum un hard disk, mintea este totalitatea conexiunilor neuronale. Cand tu iti amintesti ceva, de fapt refaci o legatura intre sinapsele neuronilor. Tu nu ai cum, prin nicio modalitate, si nu cred ca se va inventa vreodata vreun dispozitiv care sa faca asa ceva. Influentarea mintii se poate face doar prin hipnoza.

| OOOLEOOO a răspuns:

Da, se numeste psihologie.
Conform NLP-ului cu cat incerci sa negi un gand, cu atat intesitatea lui va creste.
Efectul umbrei spune cam acelasi lucru.

| unprietenaproape a răspuns:

Nuuuu, fiecare e stapan pe propriul lui creier
dar se intampla f frecvent ca cineva sa ti capteze atentia iar tu sa nu poti sa tii mai auzi nici macar gandurile

| Rauldor a răspuns:

Dacă te gândeşti mereu la acelaşi lucru, acesta se numeşte obsesie.Ca să nu te mai gândeşti la acel lucru, te poţi concentra pe altceva, să te îndepărtezi emoţional, să înlocuieşti gândul obsesiv cu amintiri şi alte gânduri frumoase, sau cu o activitate, care îţi solicită din plin atenţia şi concentrarea.