| peter123456789 a întrebat:

imi poate da cineva exemple de forte externe si interne la fizica, sunt pe clasa a 7-a si dau maine test la fizica.
Sunt la lectia cu legile ( energiei poteniale si cinetice ).
Va rog sa ma ajute cineva cat mai repede.
cel mai repede si bun raspuns primeste funda :-)

5 răspunsuri:
| simina96 a răspuns:

Forte interne:
a) Fgrav = Forta gravitationala
b) Farc = Forta arcului
c)Fmag = Forta magnetica
d)Fel = Forta electrica
Forte externe:
a)Fapp = Forta aplicata
b) Ffrict= Forta de frecare
c) Faer= Forta de rezistenta a aerului
d) Ftens= Forta de intindere, comprimare
e) Fnorm =Forta normala
Ps: Nu stiu sigur daca toate fortele enumerate mai sus se invata in clasa a7-a.

| 1DobreMihai1 a răspuns:

Forte interne:
a) Fgrav = Forta gravitationala
b) Farc = Forta arcului
c)Fmag = Forta magnetica
d)Fel = Forta electrica
Forte externe:
a)Fapp = Forta aplicata
b) Ffrict= Forta de frecare
c) Faer= Forta de rezistenta a aerului
d) Ftens= Forta de intindere, comprimare
e) Fnorm =Forta normala

| Flaviu_Lapusan_1997 a răspuns:

Fortele externe sunt cele care actioneaza din afara sistemului de ex daca ai doua corpuri legate cu un resort sau elestic, fir sau orice altceva, forta de tensiune din fir este interna, sau fortele de reactiune dintre corpuri sunt tot interne, dar fortele externe sunt cele din afara sistemului, cum ar fi o forta de tractiune sau forta de frecare, si altele depinde de fiecare caz in parte.
sper ca te-am ajutat.