| anonim_4396 a întrebat:

Neuronul se poate inmulti prin diviziune? Argumentati.
Multumesc mult
funda

7 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Nici o speranta.La mine cel putin e in zadar orice teorie.Am un neuron atrofiat si eunuc pe deasupra.Nu are nici cea mai vaga idee despre inmultire.

evenso
| evenso a răspuns:

Nu, neuronii sunt singurele celule din organism care nu se pot inmulti.

| Delicacy a răspuns:

Dacă îmi dai o cafea, îţi spun tot ce trebuie să ştii despre neuroni.

Răspuns utilizator avertizat
| valerian94 a răspuns:

Unele celule se divid toata viata;, altele nu ( de exemplu, neuronii la om se divid numai in primii doi ani de viata). Succes1

| riccardo1999 a răspuns:

Cercetatorii au descoperit recent ca neuronii se pot divide,atunci cand suntem mici sau la nastere ne nastem doar cu un numar mic de neuroni,dintre care unii nu au teaca de mielina(unii mor iar altii se divid), dar, odata cu ianintarea in varsta, neuronii nu se divid deoarece au o durata lunga de viata(asta inseamna ca au avut timp sa se divida cand eram mici), si teaca de mielina sustine axonul si nu ii da voie sa se rupa.

| ananda a răspuns:

Nu! Neuronii nu se divid! In citoplasma lor nu se gasesc centrozomii, organite celulare care stau la baza formarii fusului de diviziune.Pe scurt:nu exista centrozomi=>nu exista fus de diviziune=>nu se poate dividehappy