| anonim_4396 a întrebat:

Se poate inmulti un radical cu un numar?

Răspuns Câştigător
| WhiteLife a răspuns:

Atunci inmultesti coeficientul cu numarul respectiv, iar rezultatul devine coeficient.
Exemplu: 2 radical din 3 inmultit cu 5 = 2 i9nmultit cu 5 radical din 3, asta face 10 radical din 3.

4 răspunsuri:
| WhiteLife a răspuns:

Da, se poate, iar numarul respectiv devine coeficient.
Exemplu: 2 inmultit cu radical din 3= 2 radical din 3.

| ChunjiAndMinnieAreLove a răspuns (pentru WhiteLife):

Dar daca are deja un coeficient cum il inmultesc cu 2?

| WhiteLife a răspuns (pentru ChunjiAndMinnieAreLove):

Atunci inmultesti coeficientul cu numarul respectiv, iar rezultatul devine coeficient.
Exemplu: 2 radical din 3 inmultit cu 5 = 2 i9nmultit cu 5 radical din 3, asta face 10 radical din 3.

| SimonaSimonelL a răspuns:

Heii buna! da se poate big grin. Exemplubatting eyelashes : 2 ori radical din 5 = cu 2 radical din 5

| Smeq_Alex_1998 a răspuns:

Am si eu un Exercițiu si nu stiu cum sa il rezolv : calc media geometrica 9-2radical din 14 si 9+2radical din 14 ma ajutati va rog