| navarre a întrebat:

Buna tuturor. Ce parere aveti despre: Proorocirea despre Babilon-ISAIA13:15 16 citez:Oricine va fi aflat va fi strapuns, si oricare va fi prins va cadea de sabie.Copii lor vor fii zdrobiti inaintea ochilor lor, casele le vor fi jefuite si femeile lor necinstite. Iata ca(D-zeul descris in Biblie) nu pedepseste doar cu moartea, ci si cu jafuri si VIOLURI. Sunt curios daca este cineva care sa zica ca violul si jaful reprezinta de fapt ceva metaforic.

4 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Ai o obsesie tinere. Aceasta profetie era un REZULTAT al faptelor pe care le facuse poporul. Iti dau un exemplu: primesti o profetie in care esti anuntat ca daca vei mai scrie idioteni pe acest site iti vei rupe un picior pe scara. Cine crezi ca este de vina aici: profetul care te-a anuntat, tu ca n-ai renuntat sau cel care a aruncat coaja de banana pe care ai alunecat? Cand vei reusi sa dai un raspuns nepartinitor la intrebarile de mai sus vei afla si raspunsul la intrebarea ta? Sau tu n-ai pus o intrebare ci ai facut o acuzatie?

emanuellex
| emanuellex a răspuns:

In dictionarul limbii romane, "prorocire" inseamna "profetie, sau fapt prezis de un proroc", iar verbul "a proroci" este tradus prin "a prezice viitorul". Isaia, profetul, a asternut in manuscris un fapt ce urma abia dupa aceea sa se petreaca. Profetiile lui Isaia au fost de mare ajutor pentru ca ele au anuntat caderea Imperiului babilonian inainte cu o suta de ani ca acesta sa fie aparut in istorie. Isaia profeteste nu doar ascensiunea Babilonului si prabusirea lui, dar si implicatiile acestor lucruri asupra lui Israel, poporul ales. El profeteste ca Israel va fi rob Babilonului, dar odata cu prabusirea Babilonului, va fi eliberat, adus inapoi in tara promisa si inaltat peste neamuri. Robia babiloniana a insemnat pentru evrei o perioada de cumplita dezamagire si deznadejde. Profetiile lui Isaia au ajutat pe evreii credinciosi sa isi pastreze speranta reabilitarii natiunii. Asa erau vremurile de atunci, acestea erau framantarile. Intotdeauna cand citesti un verset, citeste-l in intreg contextul. Si nu numai la Biblie ma refer.

Răspuns utilizator avertizat
| Oktavian a răspuns:

Eu cred ca aprocedat asa cu Babilon deoarece aceasta cetate tot proceda asa cu tarile cucerite!