| Zurbagioaica a întrebat:

Buna ziua
Daca am 4 becuri de 3, 5 V si 0, 2 A si le leg in paralel la o sursa de 4, 5 V (3 baterii de 1, 5 V R20) vor lumina? Nu se ard becurile? Cam cat timp vor lumina?
Dar daca le leg in serie la o sursa de 12 V (8 baterii de 1.5V R20) este bine?

4 răspunsuri:
| horia2012 a răspuns:

E bine in orice situatie.
Daca le legi in paralel, vei avea echivalentul unui singur bec de 3.5V si 0.8A, putere 0, 7W. Nu se va arde, dar creste consumul.
Daca le legi in serie, becurile vor insuma 14V la 0, 2A, putere 2, 8W,
12V sursa. Vor lumina putin mai slab si vor tine aproape la fel.

| oprescudorin11 a răspuns:

Daca le legi in serie vor lumina nitel mai slab 4 becuri.Pe un consum mai mic, din cauza rezistentei mai mari.In serie se insumeaza rezistentele.Bateriile R20 vor face fata.Vor fi subvoltate, scade si curentul.
In paralel este invers :sunt supravoltate becurile, dar nu atat de mult incat sa se arda.Vor lumina mai puternic.Consuma mai mult.
Poti gandi si cum zice "horia2012'.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand bateria este noua are cam 1, 6V.
Varianta serie mi se pare cea mai ok.
Becurile nu sunt suprasolicitate, si vor sta aprinse mai mult timp asta si din cauza numarului mai mare de baterii.
De ce nu incerci cu LED-uri in loc de becuri.
Consuma mult mai putin, si iti vor sta aprinse o luna in continuu.

| Sisscoco a răspuns:

E bine in orice situatie.
Daca le legi in paralel, vei avea echivalentul unui singur bec de 3.5V si 0.8A, putere 0, 7W. Nu se va arde, dar creste consumul.
Daca le legi in serie, becurile vor insuma 14V la 0, 2A, putere 2, 8W,
12V sursa. Vor lumina putin mai slab si vor tine aproape la fel.