| CristianNorbert a întrebat:

Salut, cum este recomandat legarea a 2-3 becuri in tavan? In serie sau paralel? Mereu mi se ard becurile.

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

In paralel, clar.
Becurile sunt cu LED sau cu filament? Pentru ca becuri cu filament nu se mai fabrica in "lumea civilizată", prin urmare sunt toate sansele ca becurile tale sa fie de foarte proasta calitate.

| CristianNorbert explică (pentru regis):

Da. era de calitate proasta becurile, leduri Diall de la brico?

| regis a răspuns (pentru CristianNorbert):

Nu am testat. Dar am Hoff de la Dedeman, sunt ok, precum si Philips sau Osram.

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu modul de legare este cauza.

| dullcat a răspuns:

Becurile se pot arde si daca le cumperi aiurea.De exemplu, unele lustre suporta doar un anumit numar de wati, iar puterea becurilor trebuie calculata astfel incat sa n-o depaseasca pe precedenta.

Răspuns utilizator avertizat
| UserRo10 a răspuns:

Depinde de ce aprindere iti doresti. Le poti lega si serie si paralele in functie de ce intrerupator vrei sa pui.
Becurile ti se ard de la alt ceva mai mult ca sigur

Răspuns utilizator avertizat
| AdioTPU a răspuns:

Cheamă un electrician daca problema tot persista, nu face lucrurile de capul tau și nu apela la improvizații.

| Hkhtfcvhu a răspuns:

Becurile sunt posibil sa se arda deoarece sunt de o tensiune mai mare, cel putin am vazut la unele case ca daca pun bec de 100w se arde si scoate scantei