| CoquineNoire a întrebat:

doamnelor, domnisoarelor, filozofilor si domnilor. Poate a mai fost pusa intrebarea asta, dar nu stau acum sa ma interesez. Se spune ca in viata iubesti doar o data (cu adevarat).
Nu sunt adepta citatelor, avand in vedere faptul ca sunt situatii si situatii in viata. As dori sa vad cum gandesc si altii legat de aceasta chestiune.

Răspuns Câştigător
| Wøodenpints a răspuns:

Asta mi se pare o prostie.
Sau dacă e aşa,că "în viaţă iubeşti doar o singură datăcu adevărat", e posibil nici să nu-ţi dai seama când se întâmplă asta. Sau să se întâmple, după care să iubeşti pe cineva mult mai mult, şi tot aşa, tu având mereu impresia că ultima dată e cel mai intens.
De asta folosesc eu prezervativul.

46 răspunsuri:
| arual93 a răspuns:

Da asa este,si eu cred ca poti iubi doar odata in viata pe cineva cu aceeasi intensitate, cu adevarat, poate odata cu trecerea timpului vei putea iubi din nou, dar nu va mai fi la fel, oamenii se schimba la fel si sentimentele, dar ceva unic nu poate fi schimbat

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se mai spune si ca "fiecare pasare pe limba ei piere", dar eu stiu sigur ca pisica mea a mancat 3 vrabii si 2 porumbei pana acum, ca miorlaia satisfacuta... de aici am dedus ca aia au murit pe limba ei, nu a lor.
Si mai stiu un citat: toata lumea moare o singura data! Nu e adevarat. Murim cate putin la fiecare dragoste ce piere in noi, asa cum renastem cu fiecare (alta) dragoste noua din viata noastra.
Pluralul, ladyB, pluralul...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Oriflamediscountsuper):

Ce blog naspa ai! Lame, cum ar zice englezii... chiar ca orif lame!
Sa mai zica lumea ca sunt eu al naibii cand declar ca cea mai mare tampenie a lui tata Gates a fost ca a dat blog la tot poporul...

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Oriflamediscountsuper):

Hai, nu fa botic oriflame, plizzz!
Eu vroiam sa iti atrag atentia ca Lame din engleza se traduce "de tot rahatul" in romana, atat! Tu singura te-ai denumit "orif lame", ceea ce e lame, parerea mea!

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Oriflamediscountsuper):

Stau la "ca sa".

| shadovv a răspuns:

Idiotic.

| anyia a răspuns:

Depinde ce intelege fiecare prin "a iubi" pe cineva. Eu nu cred ca chestia asta se rezuma la o singura data, depinde de tine si de ceea ce vrei sa faci. Poti iubi cu adevarat(suna a cretinism acest "adevarat") mai multe persoane, in mod diferit. E vorba de respect, incredere si prostioare de genul asta pe care ti le poate oferi o gama variata de indivizi(banuiesc ca la astia te refereai).

Si incetati sa mai scrieti "filozofi", in contextul asta se scrie FILOSOFI. E o diferenta: filosoful e acela care iubeste stiinta/cunoasterea iar filozoful e omul care iubeste intunericul.

| Sentinel a răspuns:

E o porcarie citatul. Iubirea nu are inceput sau sfarsit. Ceea ce ne pare ca inceput e de fapt redescoperirea ei, deoarece am pierdut-o iar pierderea ei apare ca sfarsit.

| harciog a răspuns:

Iubiri vor fi multe dar intensitatea lor va fi diferita de la una la alta si vom trai mereu in suflet cu acea iubire care a fost cea mai intensa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce raspunsuri stereotipe ti-a tras. Cred ca ti-a raspuns robotzelul, asa ca nu conteaza daca stai la casa laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai se supara ca ma iau de ea... dar eu am fost plin de bune intentii. Chiar am deschis "blogul" ei, ca imi place sa studiez tot ce oamenii se straduie sa impartaseasca cu "publicul larg". Cand colo, ce sa vezi? Un spam de spam, kaka-maka publicitar, care nu numai ca e impotriva regulamentului TPU, dar mai e si plin de greseli de ortografie, de-ti vine sa arunci si ce prostii de la Oriflame mai ai prin casa. Stii cum se zice, nu? "Asa vanzator, asa produs" rolling on the floor rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai la ce te asteptai? Daca era "dotore" in drept, nu vindea c.acatisuri, era priemier si se sicana cu dusmanii ca la gradinita devil
Oricum, nu cred ca mai trebuie sa te iei de ortografia clopoteilor. Cica analfabetismul a devenit o trasatura a popoului roman. Dupa doua decenii de libertate, in care facultatile de rahat au scos pe banda licentiati si dotori in toate cele, s-a constatat ca peste 95% din toti doctii astia nu stiu sa scrie. Cea mai tare faza, la ultimul tirg de munci s-au depus CV-uri scrise ca pe mess straight face

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai daca ministrul culturii asta nou, aka Hasiotti, nu e in stare sa scrie corect "bursa Fullbright" in CV, iar Copy-lotul Mikul Furtilescu da copy/paste mai ceva ca Mang(afaua) in Masterul lui de viitor Prim Ministru, ce dreku' mai vrei de la natia romena/romona/rumuna/ramana... cum naiba s-o scrie si asta...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai scirbos e ca n-au bunul-simt sa-si puna cenusa in cap. Se tinguie ca sint atacuri politice, de parca importante ar fi motivele pentru care au fost dati in git, nu ca acuzatiile sint reale.
Nu ne fac de ris doar paduchiosii de jos care halesc lebede si fura bucati din sinele de cale ferata. Sint la concurenta cu aia de sus, spalati, pieptanati si parfumati, care fura la nivel national, cu acte, semnatura si stampila. Ieri parca, Micul Titulescu AKA Michi Maus (premierul imberb cu zimbet de maimuțică), ne arata semnatura lui tataie Videanu-Hotomanu pe un contract intre hidroelectrica si baietii-destepti. Mereu am fost convins ca mai devreme sau mai tirziu or sa inceapa sa se dea in git unii pe altii.
Ca tot sint alegeri, ramine valabila intrebarea lui Caragiale "hîc, eu cu cine votez?"

| abilaura a răspuns:

Eu sunt de parere ca omil in general nu e conceput asfel incat sa poata iubi doar o data. De-a lungul anilor, el isi shimba mentalitatea, isi shimba gusturile deci, isi schimba nevoile. Si pana la unrma ce inseamna iubire adevarata? E doar un termen pe care lumea il foloseste in ultimul timp abuziv ne intelegand de fapt semnificatia lui. Sa iubesti pe cineva cu adevarat, in opinia mea, inseamna sa pui binele tau pe planul doi, sa fii dispus sa-ti dai chiar viata pentru acea persoana chiar daca cel mia mult pe lume iti doresti sa traiesti.

| sabin89 a răspuns:

Eu nu sunt nici domn, nici filosof, sunt un simplu trecator prin viata. Deci intrebarea nu imi e adresata mie. Dar, stand eu asa vreo sapte secunde pe coasta dreapta, m-am gandit ca grecii erau oameni destepti; ei aveau diferite cuvinte pentru diferite tipuri de dragoste. Daca am avea si noi asa, ar fi mai putina confuzie. Fiindca una este dragostea "eros" si alta e dragostea fata de un fiu/o fiica, dragostea fata de prieteni, dragostea fata de adevar (principii) si altele. Si atunci, ce sa iubesti doar o data? Poate te referi la dragostea faţa de o femeie (in cazul meu) sau fata de un barbat (in cazul tau) - eros, ca in celelalte cazuri chiar ca nu se aplica. Si in acest caz, nu cred ca se poate aventura nimeni sa dea un raspuns unic si categoric. Cati nu ne-am indragostit la varsta adolescentei! Si daca din anumite motive relatia nu a durat, am suferit putin, si? aia a fost totul? Nu. Am intalnit o alta persoana poate chiar mai atragatoare, care ne-a facut sa uitam de prima. Si poate am mai avut alte cateva relatii pana sa ajungem la una stabila. Si uite asa, viata merge inainte.

| Sentinel a răspuns (pentru Oriflamediscountsuper):

rolling on the floor hahahaha

| Hombre a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu partidul OTV alt rahat care vrea sa oportunizeze, de parca nu era supicient ca miroseam cacaturile la astia de acum mai trebuie sa-l mirosim si pe al jigodiei Diaconescu care se erijeaza si asta in tribun.

| itscloudyoutside a răspuns:

Eu, sincer, cred că e adevărat. Dar cum a spus şi Wøodenpints: e posibil să nici nu-ţi dai seama când se întâmplă asta.

| iKronstadt a răspuns:

Eeeeiii, pe dracu'!
Iubesti la greu, ori de cate ori se iveste ocazia. Doar n-o sa stai in minte cu fosta si dezamagitoarea prima mare iubire, infipta undeva, doar pentru ca a fost prima. In viata, ca si in comert, exista cerere si ofertawinking

| CoquineNoire explică (pentru anonim_4396):

Poneiule, (mi-am dat seama ca tu esti)...ce-ai domne cu fata? fiecare isi castiga banul cum poate, tu daca ai avea o firma nu ti-ai face reclama?
invatati sa carcotiti cand e cazul.

| CoquineNoire explică (pentru sabin89):

Da, logic ca in viata iubesti de mai multe ori...toti mi-ati zis acelasi lucru.
doar ca, ma gandeam la notiunea de iubire adevarata care are loc, cica, doar o data in viata...cel mai probabil se refera la aia care dureaza pana la batranete, sau aia de tip Romeo si Julieta (pana la moarte).
oricum, zicala e de moda veche, nu se mai aplica in ziua de azi, dar tot ce-i posibil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru CoquineNoire):

Sa faci reclama la ceva si sa scrii agramat, parca miroase a partzale chinezesti, cu instructiunile traduse dupa ureche...
Deh, fiecare cu ale lui...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Hombre):

Faza tare e ca a luat 20% la votare. Asta te pune pe ginduri.

| OKMaui a răspuns:

Doar moartea poate desparti doi oameni indragostiti lulea. Nu e ca si cum, cand unul moare, ia cu el in pamant dragostea celuilalt. Deci, dragostea nu moare niciodata, doar ramane inchisa in inima pana cand apare altcineva, ca faza este sa gasesti persoana potrivita.