| CoquineNoire a întrebat:

doamnelor, domnisoarelor, filozofilor si domnilor. Poate a mai fost pusa intrebarea asta, dar nu stau acum sa ma interesez. Se spune ca in viata iubesti doar o data (cu adevarat).
Nu sunt adepta citatelor, avand in vedere faptul ca sunt situatii si situatii in viata. As dori sa vad cum gandesc si altii legat de aceasta chestiune.

Răspuns Câştigător
| Wøodenpints a răspuns:

Asta mi se pare o prostie.
Sau dacă e aşa,că "în viaţă iubeşti doar o singură datăcu adevărat", e posibil nici să nu-ţi dai seama când se întâmplă asta. Sau să se întâmple, după care să iubeşti pe cineva mult mai mult, şi tot aşa, tu având mereu impresia că ultima dată e cel mai intens.
De asta folosesc eu prezervativul.

46 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Iubiri vor fi multe dar intensitatea lor va fi diferita de la una la alta si vom trai mereu in suflet cu acea iubire care a fost cea mai intensa.

| Sentinel a răspuns:

E o porcarie citatul. Iubirea nu are inceput sau sfarsit. Ceea ce ne pare ca inceput e de fapt redescoperirea ei, deoarece am pierdut-o iar pierderea ei apare ca sfarsit.

| shadovv a răspuns:

Idiotic.

| sabin89 a răspuns:

Eu nu sunt nici domn, nici filosof, sunt un simplu trecator prin viata. Deci intrebarea nu imi e adresata mie. Dar, stand eu asa vreo sapte secunde pe coasta dreapta, m-am gandit ca grecii erau oameni destepti; ei aveau diferite cuvinte pentru diferite tipuri de dragoste. Daca am avea si noi asa, ar fi mai putina confuzie. Fiindca una este dragostea "eros" si alta e dragostea fata de un fiu/o fiica, dragostea fata de prieteni, dragostea fata de adevar (principii) si altele. Si atunci, ce sa iubesti doar o data? Poate te referi la dragostea faţa de o femeie (in cazul meu) sau fata de un barbat (in cazul tau) - eros, ca in celelalte cazuri chiar ca nu se aplica. Si in acest caz, nu cred ca se poate aventura nimeni sa dea un raspuns unic si categoric. Cati nu ne-am indragostit la varsta adolescentei! Si daca din anumite motive relatia nu a durat, am suferit putin, si? aia a fost totul? Nu. Am intalnit o alta persoana poate chiar mai atragatoare, care ne-a facut sa uitam de prima. Si poate am mai avut alte cateva relatii pana sa ajungem la una stabila. Si uite asa, viata merge inainte.

| CoquineNoire explică (pentru sabin89):

Da, logic ca in viata iubesti de mai multe ori...toti mi-ati zis acelasi lucru.
doar ca, ma gandeam la notiunea de iubire adevarata care are loc, cica, doar o data in viata...cel mai probabil se refera la aia care dureaza pana la batranete, sau aia de tip Romeo si Julieta (pana la moarte).
oricum, zicala e de moda veche, nu se mai aplica in ziua de azi, dar tot ce-i posibil.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CoquineNoire):

Mah! De cate ori sa-ti zic sa folosesti pluralul?! Ce tot o tii cu Romeo si Julieta lui... daca nu mureau, faceau copii, si ii iubeau si pe aia cu dragoste la fel de adevarata. Dragostea adevarata nu are singular, duduie!

| CoquineNoire explică (pentru anonim_4396):

Nu stiu ce ai inteles tu din ce am zis eu dar te las asa.laughing
si ce, sunt obligata sa fiu de acord cu tine? am pus o intrebare simpla, ai raspuns, ti-ai dat cu parerea (asta era ideea), si gata.
ce tot o lungesti atata, nu ai obosit?
mai ho, ia o pauza si mai lasa siteul asta, ca se simte fumul pana aici de la cat ai zapacit tastatura aia.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CoquineNoire):

Stai fara grija, mai am o saptamana si plec in concediu... va las pe voi sa scoateti fum pe TPU, eu ma duc la munte!

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Am mai raspuns mai demult, nu, nu doar o data! Depinde mult de tipul de educatie, sensibilitate, cultura, etc. Cei ce iubesc o singura data, suntori de moda veche, ori "incremeniti in proiect", ori se tem, ori multe altele! Viata e plina de exemple pozitive!

| CoquineNoire explică (pentru PsihoSex):

Ah ma gandeam ca vrei sa-mi zici sa am grija sa ma protejez si sa iau pastila de a doua zi de maxim 2 ori pe an.
apreciez.

| itscloudyoutside a răspuns:

Eu, sincer, cred că e adevărat. Dar cum a spus şi Wøodenpints: e posibil să nici nu-ţi dai seama când se întâmplă asta.

| anyia a răspuns:

Depinde ce intelege fiecare prin "a iubi" pe cineva. Eu nu cred ca chestia asta se rezuma la o singura data, depinde de tine si de ceea ce vrei sa faci. Poti iubi cu adevarat(suna a cretinism acest "adevarat") mai multe persoane, in mod diferit. E vorba de respect, incredere si prostioare de genul asta pe care ti le poate oferi o gama variata de indivizi(banuiesc ca la astia te refereai).

Si incetati sa mai scrieti "filozofi", in contextul asta se scrie FILOSOFI. E o diferenta: filosoful e acela care iubeste stiinta/cunoasterea iar filozoful e omul care iubeste intunericul.

| neutrino a răspuns:

Fiecare iubire e unica. Prima ramane totusi... prima.

| PsihoSex a răspuns (pentru neutrino):

Da, dar din pacate prima poate influenta foarte negativ urmatoarele - sau nu, cand omul se resemneaza, daca nu a iesit cum voia ea/el.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se mai spune si ca "fiecare pasare pe limba ei piere", dar eu stiu sigur ca pisica mea a mancat 3 vrabii si 2 porumbei pana acum, ca miorlaia satisfacuta... de aici am dedus ca aia au murit pe limba ei, nu a lor.
Si mai stiu un citat: toata lumea moare o singura data! Nu e adevarat. Murim cate putin la fiecare dragoste ce piere in noi, asa cum renastem cu fiecare (alta) dragoste noua din viata noastra.
Pluralul, ladyB, pluralul...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se poate, se poate... la altii. Poi pe vremea cand imi dadeau hormonii ora exacta nici n-as fi bagat in seama asa un citat happy.

| iKronstadt a răspuns:

Eeeeiii, pe dracu'!
Iubesti la greu, ori de cate ori se iveste ocazia. Doar n-o sa stai in minte cu fosta si dezamagitoarea prima mare iubire, infipta undeva, doar pentru ca a fost prima. In viata, ca si in comert, exista cerere si ofertawinking

Răspuns utilizator avertizat
| arual93 a răspuns:

Da asa este,si eu cred ca poti iubi doar odata in viata pe cineva cu aceeasi intensitate, cu adevarat, poate odata cu trecerea timpului vei putea iubi din nou, dar nu va mai fi la fel, oamenii se schimba la fel si sentimentele, dar ceva unic nu poate fi schimbat

| OKMaui a răspuns:

Doar moartea poate desparti doi oameni indragostiti lulea. Nu e ca si cum, cand unul moare, ia cu el in pamant dragostea celuilalt. Deci, dragostea nu moare niciodata, doar ramane inchisa in inima pana cand apare altcineva, ca faza este sa gasesti persoana potrivita.

| abilaura a răspuns:

Eu sunt de parere ca omil in general nu e conceput asfel incat sa poata iubi doar o data. De-a lungul anilor, el isi shimba mentalitatea, isi shimba gusturile deci, isi schimba nevoile. Si pana la unrma ce inseamna iubire adevarata? E doar un termen pe care lumea il foloseste in ultimul timp abuziv ne intelegand de fapt semnificatia lui. Sa iubesti pe cineva cu adevarat, in opinia mea, inseamna sa pui binele tau pe planul doi, sa fii dispus sa-ti dai chiar viata pentru acea persoana chiar daca cel mia mult pe lume iti doresti sa traiesti.