| Mihai45665445676 a întrebat:

Oameni buni caut o persoană care știe sau are cat de cât cunoștințe în domeniul călătoriei astrale care ar vrea sa știe ce e dincolo de acest pământ în univers
Deci să va spun câte ceva despre mine, eu sunt un băiat am 26 de ani și de vreo 4 ani de zile incerc mă documentez caut tot felul de chestii și dovezi in care vreau să aflu ce se întâmpla după moarte, dacă sufletul, energia din mine va mai trăi sau moare odată cu moartea trupului meu și dacă există viață după moarte. Deși vă spun că vreau să pun punct din a mai păcătui căci mi-e teamă cînd voi părăsi acest pământ o să plătesc pentru păcatele mele in lumea cealaltă.
Deci am nevoie de o persoană care ar vrea să cercetăm împreună aceste chestii.
Si vă mai spun ceva, am ajuns să spun că cel mai de preț lucru al nostru este sufletul din noi.
Precizez că nu cred în Iisus Cristos, Mohamed biblia sau Coran, sunt ortodox de când m-am născut dar sunt antireligie.
Doar unul e DUMNEZEU creatorul universului.

19 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Dacă nici Stephan Hawking nu a găsit răspuns, mă îndoiesc că am putea găsi noi.

| Mihai45665445676 explică (pentru sabin89):

Ce sa găsească Domnule că Stephan Hawking nici măcar nu cred în Dumnezeu, am citit despre
Stephan Hawking e un tâmpit.

| Drolja a răspuns (pentru Mihai45665445676):

Bravos, așa este, unde mai pui că nici nu știa să vorbească corect, noroc cu aparatele alea de-i corectau cratimele.

| darrio2007 a răspuns:

Imi place cum gandesti. Dar nu sunt pe subiect.

| doctorandus a răspuns:

Meme10Memu iar s-a încurcat în propriile lui minciuni: de la nu se poate construi calculator cuantic a dres-o în nu se poate construi calculator cuantic la temperatura camerei. Ha, ha, ha!

| mastadont a răspuns:

Salut. Proiecția astrală e posibilă dar îți trebuie mult exercițiu și multă determinare pentru a atinge un asemenea nivel. Poți să începi cu practicarea meditației zilnic. Calea spirituală este una dificilă, una plină de obstacole. Pot deja de ceva vreme să ies cu spiritul din corp, pot să spun că am avut deja sute de asemenea experiențe extra-corporale. Este posibil însă pentru a atinge acea stare trebuie să lași totul în urmă. Toate prejudecățile, fricile, ura, invidia, tot. Trebuie să îți golești mintea în așa fel încât să nu ai nici-un gând. Știi cum se spune, dacă privești destul timp în abis acesta îți va răspunde.

| sabin89 a răspuns (pentru mastadont):

Cred că nu e bine să ne irosim energia cu chestii de-astea. Am spus "cred", nu am dat-o ca o certitudine. De ce să scoatem spiritul din corp? Lasă corpul aşa cum e, adică "trup şi suflet" sau "...şi spirit". Au o valoare şi expresiile alea din popor: "om cu capul pe umeri" sau "cu toate ţiglele pe casă". Cu atât mai mult s-ar aplica toate astea în cazul tău, care ai un nivel de inteligenţă peste medie (şi aici zic tot: părerea mea).

| mastadont a răspuns (pentru sabin89):

Poate că am o inteligență peste medie însă am și o dorință de cunoaștere. Cum altfel să ne cunoaștem pe noi înșine dacă nu prin explorarea tuturor posibilităților și abilităților acestui corp? Nu este intenția mea să fac pe nimeni să creadă în așa ceva pentru că știu că aceste exerciții nu sunt destinate tuturor, îți trebuie o anumită tărie de caracter pentru a încerca așa ceva. Cred că este datoria fiecăruia să-și formeze o părere pro sau contra ieșirii sufletului din corp însă mai cred că merită încercat măcar o dată în viață, este o experiență pe care nu o poți uita.
Am pornit pe această cale acum destul de mult timp, cam de vreo 10 ani. Meditez zilnic și încerc mereu să-mi depășesc limitele și să învăț lucruri noi. Meditația și introspecția sunt uneltele cu care ne descoperim pe sine, ne facem o idee despre lumea din jurul nostru și scăpăm de frici și prejudecăți, un lucru de care multă lume are nevoie.

| Meme10Memu a răspuns:

Cercetatorii spun ca legile fizice sunt infrastructura materiei. Putem vorbi despre o infrastructura? Da, pentru ca in lumea cuantica pare o dezordine totala sau ceva impredictibil stiind ca nu se poate construi un calculator cuantic. Inseamna ca legile fizice sunt independente de materie si de domeniul cuantic si ca de fapt legile fizice sunt infrastructura subcuantica a lumii cuantice si a materiei. Universul subcuantic este sub nivelul Planck dpdv energetic.

| Meme10Memu a răspuns (pentru doctorandus):

Comportamentul qbitilor este programat in domeniul subcuantic de catre Dumnezeu.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Meme10Memu):

Doar fiindca adaugi niste termeni pomposi unul langa altul nu inseamna si ca are sens ceea ce zici.

| Meme10Memu a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Ba, are sens. La nivel macro pare o oarecare ordine. La nivel cunatic e un haos aparent total. Asadar e necesar sa fie o infrastructura pe acolo pe undeva la nivel subcuantic. Daca nu ar exista am fi incapabili sa gandim organizat si coerent.

| doctorandus a răspuns (pentru Meme10Memu):

Ha, ha, ha! Sa stii ca eu cred in Dumnezeu, dar nu spun prostii d-astea. Iar esti silit sa retractezi ce-ai afirmat.

| Meme10Memu a răspuns (pentru doctorandus):

Calculator cuantic la temperatura camerei nu se poate construi cel putin in prezent. Era parca o realizare de genul dar prea putin sau nepatentat.

| doctorandus a răspuns (pentru Meme10Memu):

E clar: nu ai o viziune de ansamblu ci inventezi justificari ad hoc de cate ori esti prins cu minciuna. Ai o argumentatie dezlanata care scartaie din toate baierele.

| doctorandus a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Saracul, e jalnic cum isi peteceste afirmatiile cand e prins cu minciuna.

| Panamax a răspuns:

In calatoria astrala doar corpul astral iese la plimbare si doar in dimensiunea astrala.Dar si asa accesul este limitat.
Cumva trebuie sa meriti.