| anonim_4396 a întrebat:

Ca sa apara gravitatie mare trebuia mai intai sa apara o particula elementara mare avand miscare de rotatie in jurul propriei axe si avand gravitatie sau forta de coeziune concentrica suficient de mare care sa atraga celelalte particule elementare mai mici din jur pentru a forma un corp cosmic sau o stea de exemplu. Ori modelul Big Bang pleaca de la particule usoare spre particule mai grele adica cu masa mai mare. In practica particulele sau corpurile mai mari si mai grele atrag particulele sau corpurile mai usoare sau cu masa mai mica.
Mergand pe acest sens de rationament al teoriei Big Bang particulele elementare nu aveau cum sa atraga particule mai usoare pentru ca acestea nu existau. Exemplificare: mai intai a aparut fotonul ca cea mai mica particula cunoscuta in prezent DAR nu exista nici o alta particula mai mica decat fotonul pentru ca nu exista. Astfel fotonul nu a avut ce sa atraga mai mic ca el ca sa poata forma colaps si sa se formeze astfel din mica stea de fotoni particule mai mari sau mai grele sau cu masa mai mare decat fotonul sau masa fotonului. Teoria Big Bang incepe cu o singularitate in care erau "radiatii" adica probabil fotoni, NU? Apoi cica "hocus pocus preparatus" au aparut si electronii si pozitronii si protonii si neutronii fara sa explice CUM? Adica teoria asta sare foarte repede si superficial peste etape intermediare. Apoi continua logic formuland: "rata de formare perechi a fost mai rapida decat rata de anihilare". Iarasi nu explica CUM ASA? Si pune aceste etape de formare pe seama purei intamplari.

4 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Sfinte Ierarh, ati citit o lucrare de popularizare a stiintei sau un articol introductiv, teoria explica totul de-a fir a par. Eu v-as explica un pic, sau as ruga sotia, care e fizician, dar nu prea va iau in serios.

| anonim_4396 explică (pentru minrest):

Cum a aparut fotonul stimate? Intrebati sotia. Doar atat si nimic mai mult. Daca spune si cum a aparut gluonul cu atat mai bine. Ati zis ca "explica totul". Daca introducerea e defectuoasa intr-o teorie "se duce de rapa" si ce urmeaza in acea teorie. Astept rolling on the floor

| anonim_4396 explică (pentru minrest):

Deci nu stiti sa aparati sarmana teorie Big Bang pe care o stimati si o apreciati asa de mult adica mai mult decat pe posibilul dumnezeu care face sa creasca plantele ca sa puteti avea ce pune pe masa ca sa mancati.

RASPUNS: fotonul a aparut prin vibratie de forte exercitate de forta primara duhul sfant. Gluonul a aparut prin vibratia fotonului amplificata de duhul sfant.

| Daniel235 a răspuns:

Imi plac cartofii prajiti