| Dominicc a întrebat:

Ca sa obtii ceva ce anume iti doresti Tu cu adevarat, ce faci pentru el? Muncesti? stai cu gandul departe ca si cum l-ai avea, ai vrea sa il ai sau astepti?
Fiecare din noi visam sa avem unele lucruri sau altceva ce ne aduce bucurie, fericire sau ce ne poate aduce acel ceva. Dar cum il asteptam totusi?

Mi-am dat seama din experienta sau puri si simplu din viata de zi cu zi ca, daca iti doresti ceva trebuie sa vrei acel lucru si in final il vei avea.

Fiecare ne dorim bani, un partener mai bun sau pur si simplu alte 1000 de alte schimbari care duc la mediu nostru care nil facem.

Daca iti doresti ceva, visezi la ceva, te gandesti mereu la ceva ce vrei cu adevarat, se zice ca il primesti. Mintea noastra avand puterea mult mai indepartata sau mai profunda decat putem doar sa ne dam seama. Ca si o dorinta, cineva ne intreaba ce vrem, noi raspundem. Ca urmare dorinta ta e ceva mai mult decat o porunca pentru persoana de ti-a dat o anumita sansa. Sansele nu zic ca ar veni neaparat din " am o dorinta, ti-o indeplinesc" ci pur si simplu in viata de zi cu zi. Ocazile care ni se dau. Unii nu le vedem sau le ignoram sau nu suntem pregatiti ca urmare pierdem, nu? Am avut ocazia dar am pierdut-o. Bun.

As vrea sa zic ca, daca as vrea eu personal( ca un ex) ca incepand de anul viitor sa am, nu stiu, o persoana deosebita langa mine, care sa vada adevaratul fel al meu. Ar fi posibil ca daca eu asta imi dorec cu adevarat, zi de zi vad fete pe strada dar eu ma gandesc la ceea ce mi-am propus, posibil sa fie una din ele, ca pe viitor sa se intample? Oare asta pentru ca mi-am dorit cu adevarat? Prin absurd deseori cand ne dorim ceva si nu se intampla cedam, nu? Adica zici, bai nu merge, e o prostie smd. Atunci e ca si o floare de iese din pamant. Apuca sa iasa putin cu varful cel vere apoi ori acolo ramane ori moare la loc. Oare de ce? Nu se poate compara si cu noi? Ne dorim ceva apoi renuntam dar totusi vrem sa se intample. Gen energie negativa si pozitiva. Cu cat emanam mai multa energie negativa cu atat atragem lucruri rele catre noi, cu cat gandim mai pozitiv si suntem mereu trecatori la orice suferinta atragem numai lucruri bune si ce ne dorim. V-ati gandit vreodata ca lucrurile rele care vi s-au intamplat de curand pot fi ceea ce ati gandit mai demult? ca un gand negativ. Daca te gandeai " o sa imi gasesc un job pe placul meu" dar ai tottal invers, unul care nu e chiar asa. Posibil sa fie ca ai zis deseori "nu cred ca o sa ajung eu " (si anume ce vrei sa fi)

Tine si de increderea in sine dar si de energia de o arati. Ceea ce vrei poti avea numai gandindu-te, vrand, aratand ca vrei. Cand esti bolnav si deseori nu te poti misca asa cum vrei, numai mintea ramane ceea care viseaza deeparte si sinueaza imaginea, sau ceea ce ai face in momentul ala. Daca faci asta mereu, pe langa ca depasesti momentul, te vezi oarecum vindecat?!

Am mai inteles deseori ca medicamentul corpului ar fi creierul dar pentru toate celelalte nevoi ar fi tot el, dar gandind mereu pozitiv, avand imaginea mereu pozitiva.

Presupun ca daca stai intr-un fotoliu, inchizi ochii si incerci sa te detasezi. Intinzi mainile ca si cum ai tine un volan in maini. Incepi sa iti imaginezi ca esti intr-o masina care ti-o doresti, Incepi sa visezi din ce in ce mai adanc, incat o conduci, te misti ca si cum ai face toate manevrele. Deseori nu iti mai trebuie o masina in momentul ala. Cnd ti-ai revenit iti dai seama cat de departe poti ajunge.

Oare daca faci o asemenea imagine in capul tau, esti mereu cu energie pozitiva cu lucrurile care le vrei in cap, care e totusi digerenta intre ca devi mai ambitios sa ai sau ca e vorba de energie ca ceea ce vrem, avem, trebuie doar sa stim cum sa aratam.

Tu te gandesti mereu la ceea ce vrei?

Răspuns Câştigător
| Zazu a răspuns:

Ma gandesc mereu, zilnic, secunda de secunda, la ceea ce imi pot oferi eu.Nu exista altceva, sau altcineva care o sa imi arunce cu prastia visurile care sper sa se indeplineasca. M a gandesc sa castig la loto pe 22 decembrie, dar pana in momentul in care scriu este doar o utopie, nici macar nu am cumparat bilet la loto, dar mi-.ar place sa castig in ziua de 22. Asa ca, ce sa aleg, ce vis o sa se indeplineasca, castigul la loto sau ce pot face eu pentru mine? Degeaba am energie pozitiva, daca nu stiu sa o canalizez.Ambitia te duce acolo unde vrei, sau macar pe langa, dar te apropie de lucrurile reale la care orice muritor ravneste.Sunt lesinata dupa masinile americane, si ce! Daca maine m-ar cadorisi cineva cu un Cadillac, si ce! trebuie sa fiu realista si sa imi dau seama ca nu as putea intretine o asemenea masina, Ap! exista oameni, sau mai bine spus fiinte, care isi doresc lucruri doar pentru a etala, pentru a etala opulenta.Se intampola la fel ca si atunci cand te machezi din abundenta, si o faci doar pentru a ascunde defectele de care nu esti mandra(mandru), si ce fericit /a esti cand ceilalti iti spun:Vai, sunteti frumoasa domnisoara! Dar nimeni nu stie ca ti-ai pus tocuri de 18 cm, ca sa iti mai lungesti din cei 1, 52cm pe care ii ai, ca ai burete in sutienul de 2 lei de la magazinul chinezesc, ca atunci cand te bagi in pat seara esti nevoita /a sa folosesti un demachiant ieftin ca sa fii, iar,... tu! Si ce! Important este ca ceilalti sa te vada cum nu esti cu adevarat.
Sfatul meu, nu te spoi cu visuri la care nu poti tinde, fii realist si profita din plin de putinul pe care il ai.

15 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Scuze. Am citit pana la "fiecare dintre noi ne dorim bani" in rest cred ca este telenovela, fara cap coada.(Pune si tu intrebarea mai succinta) Nimic nu ti se ofera asteptand, nimic nu cade din cer decat ploaia si ninsoarea, "Para malaiata in gura lui natafleata nu exista" nici macar curva de pe varianta nu-si da chiloti jos pana nu dai lovelele si dai din cur. In concluzie cu cat freci menta mai mult, doar gandind, cu atat mai putin te alegi.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Hmmm... postarea asta sună a copy/paste din cartea "Secretul" (după care s-a făcut şi documentar) şi în care se vorbea exact pe acest ton.
În fine, trecând peste asta, da! Normal! Mă gândesc la ce vreau dar şi la toate posibilităţile de a ajunge la ceea ce vreau.

| mihaibrasov a răspuns:

Frumoasa intrebare.
Eu iti raspund doar cu 2 lucruri:
1. Esti ceea ce gandesti ca esti.
2. Suntem creatorii propriei noastre realitati.
Daca intelegi astea 2 aspecte, totul va fi ok. happy

| Razvan a răspuns:

Intotdeauna am telul in fata mea. Odata activat butonul "ambitie" sunt de neoprit.Imi place sa am concurenta. Fara ea, as fi fost o frunza-n vant.Atuul meu in mare parte este faptul ca-i urmaresc pe ceilalti si le vad defectele; defecte care in anumite momente pot fi foarte avantajoase
De exemplu, degeaba stii foarte bine materia, daca esti timid si nu poti vorbi unei multumii.Mai bine un om care nu prea stie totul, o scalda pe glume si anima multimeawinking

| Dmonik a răspuns:

Pasivitatea e specifica mortilor sau dobitocilor. Sau...nu, ca nu suntem la Dragoste si sex!
Daca iti doresti ceva, sigur nu esti impasibil si, neindoielnic, te gandesti la modalitatile de a-ti atinge scopul, visul, idealul, dorinta. Altfel, esti o leguma sau doar ti se pare ca-ti doresti, nu te cunosti.

| ExistaMosCraciun a răspuns:

Ma gandesc la ceea ce imi doresc din toata inima, in momentele mele de relaxare, ca nu pot visa toata cu ochii deschisi toata ziua. Dar am observat ca atunci cand imi doresc mult ceva, mi se ivesc tot felul de oportunitati care ma duc mai aproape de visul meu si de care profit la maxim. Cred cu tarie ca Dumnezeu iti da, dar nu-ti baga si in traista.

Stefan
| Stefan a răspuns:

În primul rand viata nu este perfecta, sigur toti visam sa o ducem mai bine, sa fim fericiti, sa avem o relatie perfecta cu omul iubit, pentru a avea o viata plina de impliniri si realizari. Sa privim cu atentie momentul prin care trece toata lumea, criza economica, cate vise sau spulberat prin reducerea nivelului de trai. Eu iti spun din experienta anilor de viata, am realizat in viata ce nu am sperat, foarte multe lucruri, inclusiv copii au o viata frumoasa pentru ca parintii au muncit bine. Nu pot sa spun ca nu am avut esecuri.Am trecut prin somaj, dupa ce inainte de revolutie am avut un servici foarte bun. Nu doresc sa te plictisesc, toate bucuriile si realizarile vin prin multa munca, intelegere cu omul iubit si putin noroc.

| Shammal a răspuns:

Ma gandesc atunci cand imi doresc dupa care "ii dau drumul" si actionez in consecinta;
nici o data nu pierzi, totul este perfect asa cum este;
din faptul ca nu sa-tamplat rezulta ca ai cedat dar de ex daca te apuci de un curs si la un moment dat apare ceva si simti sa te duci spre acel ceva si intrerupi cursul, nu inseamna ca ai cedat in legatura cu ideea initiala, cursul;
ideea e sa mentii ideea pe care o doresti, chiar daca in realitate nu s-a schimbat nimic(e un test), pana cand ideea va corespunde cu realitatea;
ea este acolo printre fetele pe care le vezi zi de zi, dar contactul, intalnirea se va petrece atunci cand vei dori cu adevarat si vei fi convins, pana atunci este in desfasurare "testul" la care ma refeream mai sus

| Artemisia a răspuns:

Buna!
Am multe dorinte si vise la care ma gandesc mai tot timpul, dar unele se pot inteplini in timp ce altele este 1% sansa de realizare.
De exemplu:
Eu imi doresc ca pe viitor sa am o slujba bine platita, cand voi fi mare desigur.
Aceasta dorinta se poate indeplini, daca voi invata bine si daca voi obtine rezultate bune la studii.
Deci dorinta cu jobul se poate indeplinii, dar totul depinde de mine.
Dar eu mai am multe dorinte la care doar ma gandesc cum ar fi, pentru ca pur si simplu nu sunt sanse sa se realizeze.
Eu sunt mare fana Adam Lambert.Il iubesc enorm pe Adam, imi place foarte mult vocea lui, are talent. Ii ascult muzica foarte mult.
Mi-as dori sa-l intalnes in carne si oase, dar sansele sunt foarte mici.
In rest, cand imi doresc ceva cu adevarat ma rog lui Dumnezeu.
Cand ma duc la biserica sau cand ma rog seara inainte de culcare ma rog sa imi tina familia sanatoasa, sa fim fericiti, sa fie pace in lume, ma rog pentru prietenii mei, ii multumesc Celui de sus pentru tot ce mi-a dat si ma rog sa imi ierte toate pacatele si relele pe care le-am facut.

Stiu ca tot ce am spus in ultimul fragment, poate ti se pare cam de bunica, dar mama asa m-a educat, sa am credinta in Dumnezeu.
Daca te rogi lui Dumnezeu toate o sa ti se implineasca, Dumnezeu o sa te ajute in viata.

| Romancutza a răspuns:

Pentru ca fiecare dintre noi avem sprerante si vise, da, eu un ama gandesc mai tot timpul la ceea ce vreau, si nu numai, caut mereu cai bune spre o reusita.Ca sa ajungem unde ne-am propus ne trebuie curaj, respect, si chiar sa credem in acel lucru. Daca cazi, trebuie sa te ridici si sa nu lesi pe nimeni sa te traga, trebuie sa mergem pe calea dreptati, ca daca mergem prin cel rau(cu droguri, prostitutie, furt.)nu vom ajunge nicaieri, ci mai jos de unde ne-am aflat la inceput. Daca in fiecare zi pui cate o caramida, casa va fi gata(fac referinta la vise).

| ahlrh a răspuns:

Tu te gandesti mereu la ceea ce vrei?
Am renuntat sa ma mai gandesc, pentru ca ma deprimam mai mult, acum ma simt bine si doresc sa ma simt asa tot timpul!

| Dominicc explică:

Reciclez - Da am inceput sa ma gandesc mai mult la ceea ce vreau. In trecut pot zice ca m-am gandit si unele lucruri/dorinte s-au intamplat curand sau dupa un timp. Asta pentru ca ma tot gandeam mereu. Da ai dreptate, uneori te deprimi.

Dar mereu e un dar si oricum ce ai mai zis tu sunt de fapt scuze pentru a nu ne mai gandi. Poti sa treci peste ele? Sa incerci sa te gandesti in continuare? Sau cand esti in starea deprimata sa te gandesti la ce te face fericit/a? da sa te concentrezi acolo. Vei vedea ca in cateva secunde vei intra in alta stare!

KryssyCullen - Poti sa scrii asta pe un caiat pe o foaie. Toate lucrurile ce te aduc pe tine intr-o stare de fericire ce te bucura si ce te ajuta. Incearca sa te uiti mereu peste ce ai scris. in fiecare zi, si zi mereu ca poti face asta, poti ajunge sa faci asta. Gndind pozitiv treci peste obstacolele cu "nu pot, e imposibil, e o prostie"

| Dominicc explică:

Kongeriket - da, mi-a placut filmu. Da nu e copy. Am zis din ce am inteles eu happy

| ViseInCulori a răspuns:

Nu ma gandesc mereu la ceea ce imi doresc. dar incerc sa am o ordine in viata si ganduri, sa ma gandesc ca s`ar putea sa fie zile mai rele decat cele de acum.:dhappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am exact ce mi-am dorit.
Dar m-am auto limitat cu gandirea rationala de caca de care nu pot sa scap.